Produkt Apple

Kultowy produkt Apple może powrócić w nowej odsłonie. To jest świetne!

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Charakterystyczny „click wheel” był elementem nawigacyjnym wielu modeli iPoda. Ten kultowy produkt Apple był niezwykle popularny kilka lat temu. Wykorzystuje połączenie technologii dotykowej i tradycyjnych przycisków. Obejmuje technologię wykrywania pojemnościowego. „Click wheel” pozwala użytkownikowi znajdować muzykę, filmy, zdjęcia i grać w gry na urządzeniu. Element znajduje się pod ekranem urządzenia. To symbol dawnych czasów. Obecnie iPody praktycznie zniknęły z rynku, ich rolę przejęły smartfony. Jednak ten produkt Apple cały czas jest w ofercie, jako iPod touch, który w tym roku doczekał się nawet aktualizacji.

iPhone jako współczesny iPod

Deweloper iOS buduje aplikację na iPhone’a, która przeniesie nas w czasy, kiedy iPod królował na rynkum muzycznym. Najbardziej znanym elementem kultowego odtwarzacza muzycznego Apple był tak zwany „click wheel”, czyli dotykowy panel sterowania. Okazało się, że jest możliwe wprowadzanie takiego rozwiązania do współczesnych urządzeń. Elvin Hu, student designu na Cooper Union College w Nowym Jorku, pracuje nad projektem od października. Swoim pomysłem podzielił się kilka dni temu za pomocą Twittera. Deweloper wpadł na pomysł, aby zamienić iPhone’a w pełnoekranowego iPoda Classic z kółkiem do klikania. Zawierać ma ono dotykowe sprzężenie zwrotne i dźwięki kliknięcia, podobnie jak oryginalnym iPodzie Classic. Choć musimy pamiętać, że kółko występowało też w kilku innych modelach odtwarzacza Apple.

Produkt Apple

Zobacz także: Najlepsze aplikacje dla macOS – w dodatku za darmo

Współczesny iPod debiutuje na Twitterze

Wywołało to duże zainteresowanie na Twitterze. Nawet „ ojciec iPoda ” Tony Fadell, zauważył, że to niezwykle miły powrót do dawnych czasów. Elvin Hu zbudował aplikację, zainspirowany, swoim dawnym artykułem na temat rozwoju iPoda. W korespondencji z portalem The Verge, twórca aplikacji ujawnił, że zawsze był fanem produktów Apple, od czasów dzieciństwa. Zanim mógł sobie pozwolić na drogie urządzenia, zafascynowany nimi, narysował układ interfejsu iPhone’a na pokrywach pudeł Ferrero Rocher. Produkty firmy z Cupertino, co ciekawe obok Windows Vista oraz Zune HD, miały ogromny wpływ na jego decyzję o karierze projektanta. Najważniejszy był jednak kultowy produkt Apple.

Czy jednak przekonamy się jak funkcjonuje?

Jednak to, czy kiedykolwiek będziemy mogli się bawić aplikacją, będzie w głównej mierze zależeć od Apple. Prace nad nią trwają od października. To, czy wydanie na rynek będzie możliwe zależy tylko i wyłącznie od decyzji spółki Tima Cooka. Sam twórca doskonale zdaje sobie sprawę, że jego dzieło może nigdy nie ujrzeć światła dziennego i dotrzeć do wielu użytkowników. Apple ma uzasadnione powody, żeby zablokować aplikację. Chodzi przede wszystkim o patenty. 

Produkt Apple

Nostalgiczny powrót do przeszłości

Aplikacja zawiera również funkcję „Cover Flow”, którą firma z Cupertino jakiś czas temu porzuciła, czyli graficzny interfejs 3D, który umożliwia przewijanie okładek albumów i utworów w celu wybrania odpowiednich. Hu wbudował to rozwiązanie w sekcję nad „click wheel” i całość działa również w trybie poziomym. Jeśli Apple zablokuje pomysł wersję, co jest prawdopodobne, Hu może wydać go jako projekt „open source”. Wszystko zależy od tego, jaki będzie odzew społeczności. Aplikacja jest nadal w fazie rozwoju, a Hu zamierza ją ukończyć do końca grudnia. Obecny stopień zaawansowania wskazuje na to, że jest to bardzo prawdopodobne. Raczej nie spodziewajmy się, że Amerykanie mogą dodać porzucone niegdyś funkcje w najnowszych wersjach swoich systemów. Firma Tima Cooka, mimo wszystko nie jest znana z nostalgii i niektóre, nawet kultowe elementy porzuca szybko i bez specjalnych sentymentów.

Źródło: The Verge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy