ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Konto Google

Twoje konto Google może być usunięte. Jak się zabezpieczyć? Co robić?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Konto Google to prawdziwe centrum sterowania wieloma aplikacjami i usługami giganta. Chociaż zdecydowana większość użytkowników nigdy nie doświadczy usunięcia konta Google, może się to zdarzyć. Dlaczego tak się dzieje, jak się zabezpieczyć przed ewentualną utratą konta i co robić, gdy konto zostanie zablokowane?

Tak, Twoje konto Google może zostać usunięte

Google ma pełne prawo do usunięcia Twojego konta. Wystarczy przeczytać wiersz z warunków użytkowania ze stron firmy:

Możemy zawiesić lub przerwać świadczenia Tobie Usług, jeśli nie postępujesz zgodnie z naszymi warunkami lub zasadami lub jeśli prowadzimy dochodzenie w sprawie podejrzenia niewłaściwego postępowania.

Jeśli Google nie spodoba się to, co robisz, może w dowolnym momencie zawiesić lub zamknąć konto. W dokumencie warunków użytkowania Google mówi, że może zablokować twoje konto, jeśli „niewłaściwie wykorzystasz” lub „zakłócisz” jego usługi. Język sprawia, że brzmi to tak, jakby Google martwił się tylko osobami korzystającymi z usług Google w sposób niezgodny z przeznaczeniem, np. włamaniem się do Sklepu Play w celu uzyskania darmowych aplikacji. Wydaje się również, że Google koncentruje się przede wszystkim na atakach na swoje produkty.

Google ma pełną moc decydowania o tym, czy ktoś „nadużył” usługi, co daje konsumentowi niewiele miejsca na dyskusję. Innymi słowy, Google ma ogromną władzę nad Twoim kontem i niewiele możesz z tym zrobić.

YouTube ban za blokowanie reklam

Żeby teoria nie pozostała bez przykładu, oto ostatni z nich: Google zablokowało konta użytkowników YouTube (nie tylko konta YouTube) za „spamowanie” kanału wideo za pomocą Emojis. Jednak stał za tym youtuber, który zachęcał innych do spamowania, więc Google nie usunęło całkowicie wszystkich kont. Po kilku dniach gigant przywrócił większość kont, ale niektórzy użytkownicy utracili dane.

Usunięcie konta Google to katastrofa dla użytkownika

Konto Google wspiera wiele usług, na których polegamy. Sam Gmail ma ponad 1,2 miliarda aktywnych użytkowników, czyli około 15% całej światowej populacji. Zablokowane konto Google może być druzgocące już z powodu samego dostępu do Gmaila. Jednak dla użytkowników Androida zablokowane konto oznacza, że ich smartfon nie działa poprawnie. W takim przypadku nie można synchronizować danych, pobierać aplikacji ani otrzymywać powiadomień z niektórych z najważniejszych aplikacji na telefonie. Jedynym sposobem na obejście tego byłoby zalogowanie się przy użyciu nowego konta i zasadniczo rozpoczęcie od zera.

Konto Google

Powagę sytuacji pozwala zrozumieć lista aplikacji i usług, które nie będą działały po zablokowania konta przez Google:

 • Android
 • Chrome
 • Chrome OS
 • Wear OS
 • Chromecast
 • Google Home
 • Google Nest
 • Google Wifi
 • Docs, Sheets, and Slides
 • Google Drive
 • Google Play Store
 • xGmail
 • Stadia
 • Google Maps
 • Google Fi
 • Google Fit
 • Google Pay
 • Google Photos
 • AdSense
 • YouTube

Twój dostęp nie byłby nie tylko poważnie ograniczony w przypadku tych produktów, ale w wielu przypadkach nie miałbyś nawet dostępu do żadnych danych powiązanych z tym kontem. Może to oznaczać brak dostępu do niektórych lub wszystkich ważnych dokumentów na Dysku Google, zdjęć w aplikacji Zdjęcia itd.

Dysk Google

Chociaż istnieje wiele przykładów osób, których konta zostały nieoczekiwanie zbanowane przez Google, większość ludzi prawdopodobnie przejdzie całe życie bez takiej sytuacji. Jeśli jednak stałoby się odwrotnie, istnieje kilka opcji działania.

Moje konto zostało zbanowane lub usunięte – co robić?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to dowiedzieć się, dlaczego Twoje konto zostało zablokowane. Należy wejść na stronę logowania na konto Google, a następnie zobaczyć, która wiadomość wyskakuje po zakończeniu logowania. Po zalogowaniu można spróbować przywrócić konto bezpośrednio z tej samej strony. Wystarczy nacisnąć przycisk „Spróbuj przywrócić”, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami.

Jeśli spróbujesz przywrócić i odwołanie zostanie odrzucone lub pojawi się komunikat o błędzie, możesz odwołać się bezpośrednio do Google. Należy przejść do tego formularza i wypełnić go. Google twierdzi, że zazwyczaj odpowiada na odwołania w ciągu dwóch dni roboczych.

Niestety, jeśli automatyczne odwołanie nie działa, a Google odrzuci Twoje ręczne odwołanie, niewiele możesz zrobić. Możesz spróbować rozdmuchać sprawę w mediach społecznościowych, jeśli uważasz, że Twoje konto zostało zablokowane z nielegalnych powodów, a Google może zmienić zdanie, aby uniknąć złej prasy. Niestety po przejściu procesu odwoławczego jesteś praktycznie sam.

Zobacz także: Nowe funkcje aktualizacji 1909 Windows 10

Dywersyfikuj aplikacje

Są bardzo duże szanse, że prawie wszyscy, którzy czytają ten artykuł, nigdy nie dostaną bana od Google. Tak długo, jak nie używasz ani nie próbujesz używać swojego konta Google do niecnych celów, prawdopodobnie będziesz bezpieczny.

Jednak ze względu na nadrzędny zasięg Google w prawie każdym aspekcie naszego elektronicznego życia, bardzo ważne jest, aby pamiętać, że ma on moc zabrania wszystkiego, czego używasz w dowolnym momencie. Dlatego absolutnie najlepszym sposobem na przygotowanie się do możliwości zablokowanego konta Google jest unikanie polegania wyłącznie na jednej firmie. Robiąc to, zabezpieczysz się najlepiej, jak możesz, przed nieoczekiwanym banem. Nawet jeśli przestrzegasz wszystkich zasad każdej usługi, nie jest to gwarancją, że Google i tak cię nie zablokuje, co pokazuje przykład z Emoji.

Źródło: androidauthority

Sprawdź najnowsze wpisy