ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Który flagowy smartfon najszybciej robi zdjęcia?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
xperia z2 sony zdjecia

Tym razem niecodziennie podejdziemy do tematu oceniania smartfonów. Zostawmy specyfikację i wszelkie cyferki udostępniane przez producentów, a zobaczmy jak faktycznie radzą sobie poszczególne urządzenia w sytuacjach, w których coraz częściej przychodzi im się mierzyć.

Aparat w telefonie komórkowym dzisiaj nie robi już żadnego wrażenia. To nie są już czasy kiedy matryca potrafiąca zrobić zdjęcie w rozdzielczości VGA była wyznacznikiem urządzenia z górnej półki. Ten element jak i wszystkie inne zostały udoskonalone do tego czasu, że coraz częściej możemy porównywać smartfony z prawdziwymi cyfrówkami i niekiedy jest to wyrównany pojedynek. Oczywiście jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim lustrzanki odejdą do lamusa, a więc skupmy się na porównaniu flagowych telefonów komórkowych. Ostatnia moda producentów w tej kwestii dotyczy szybkości robienia zdjęcia dzięki coraz krótszemu czasu potrzebnego na ustawienie ostrości. Tylko pamiętajmy, że szybkie robienie zdjęcia wiąże się również z uruchomieniem aplikacji jak i zapisaniem wykonanej fotografii. Także który topowy smartfon jest najlepszy? Oto zestawienie czołowych modeli (nie tylko z Androidem na pokładzie).

LG-G-Pro-2-official-photos-web

Na ostatnim miejscu jest LG G Pro 2, a więc flagowy phablet koreańskiej firmy, który potrzebuje 4 sekund na uruchomienie aplikacji aparatu, ustawienie ostrości, zrobienie zdjęcia i zapisanie go na pamięci.

google nexus 5

Dziewiąte miejsce należy do zeszłorocznego Nexusa 5. Smartfon sygnowany marką Google, który został stworzony przez LG jest szybszy od G Pro 2 o pół sekundy.

find-7a-midnight

Dalej mamy Oppo Find 7a i wynik 3,3 sekundy.

huawei ascend p7

Kolejne miejsce i kolejny Chińczyk – Huawei Ascend P7 z wynikiem identycznym, co Oppo.

sony xperia z2

Szóste miejsce i zostajemy dalej w Azji, ale przechodzimy do Japonii. Tutaj znajdziemy Xperię Z2 z wynikiem równych 3 sekund.

iphone 5s

Połowa stawki i zmieniamy system operacyjny z Androida na iOS. Oto iPhone 5s, który jest równie szybki, co flagowy model Sony.

lg g3 oficjalnie

Miejsce tuż za podium niespodziewanie zajmuje LG G3, a więc najnowszy flagowy smartfon z laserowym ustawianiem ostrości. Koreańczyk potrzebował 2,7 sekund na cały proces zrobienia zdjęcia.

galaxy note 3 samsung

Ostatnią lokatę na „pudle” zajmuje flagowy phablet Smasunga, a więc konkurent G Pro 2, który znalazł się na końcu stawki. Galaxy Note 3 potrzebuje dokładnie tyle samo czasu, co G3 na wykonanie powierzonego mu zadania.

samsung galaxy s5 2112

Srebrny medal otrzymuje Samsung Galaxy S5, którego prezentacja zawierała punkt mówiący o szybkim robieniu zdjęć. Koreańczycy jednak nie wygrali tego zestawienia, ale mogą pochwalić się wynikiem 2,5 sekund.

HTC One m8 GPE

Zwycięzcą okazuje się nie do końca ciepło przyjęty HTC One (M8) z dwoma matrycami. Tajwańczyk zadowala się jedynie 2,3 sekundami w celu włączenia aplikacji aparatu, ustawieniu ostrości, zrobienia zdjęcia i zapisania go.

nokia lumia 1020

Zestawienie można by już zamknąć, ale jeszcze pozostała ciekawostka. Otóż w dużej mierze to Nokia narzuciła tempo na rozwój aparatów w smartfonach i tak oto Lumia 1020 uchodząca za jedno z najlepszych urządzeń do robienia zdjęć uzyskała wynik… 10 sekund. Taki jest koszt robienia zdjęć w pełnej rozdzielczości (38 MPx).

Jednak zastanówmy się – czy szybkie robienie zdjęć smartfonami faktycznie jest takie potrzebne? Oczywiście tutaj ciężko podać argument, że prawdziwy aparat lepiej by sobie poradził, ale szybkie zdjęcia robi się zazwyczaj z zaskoczenia kiedy nie jesteśmy przygotowani do uwieczniania chwil. Jeżeli dodać do tego wszystkiego kwestię jakości zdjęć to z pewnością wyniki drastycznie by się zmieniły. Jakie wnioski można wyciągnąć z powyższej konfrontacji? Pozostawiam to do Waszych rozważań w komentarzach.

źródło: Phone Arena

Sprawdź najnowsze wpisy