Rodzice zalety gier

Najlepsze polskie gry strategiczne w historii

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Kontynuujemy nasz cykl poświęcony wyróżniającym się produkcjom rodzimych twórców. Dzisiejszym tematem będą polskie gry strategiczne, które z jakiegoś powodu wyróżniły się na tle konkurencji i warto do nich wrócić. Jak zawsze wybieramy spośród tytułów mogących pochwalić się świetnym odbiorem wśród graczy i recenzentów.

This War of Mine i Frostpunk – polskie gry strategiczne od 11 bit studio

polskie gry strategiczne - this war of mine

This War of Mine to produkcja skupiająca się na losach ludzi, którzy próbują przetrwać wojnę. Twórcy położyli duży nacisk na aspekt survivalowy, a fabuła inspirowana jest prawdziwymi zdarzeniami. Najczęściej w tego typu produkcjach wcielamy się w żołnierza, który walczy po jednej ze stron. Tym razem twórcy postanowili zaskoczyć graczy. Po uruchomieniu gry, sterujemy grupką cywilów, którzy muszą przetrwać w środku oblężonego miasta. Głód, niedobór lekarstw, ataki wojska – musimy przeżyć mimo tych problemów, jednocześnie reagując na bieżące wydarzenia i zachowując się adekwatnie do pory dnia oraz swoich możliwości. Ciągle czujemy oddech śmierci na plecach, nieraz przyjdzie nam też podjąć trudną decyzję o poświęceniu któregoś z cywilów dla dobra ogółu.

polskie gry strategiczne - frostpunk

Akcja Frostpunka ma natomiast miejsce w alternatywnej wersji XIX wieku. Na naszej planecie zapanowała epoka lodowcowa, ludzkość musi błyskawicznie dostosować się do nowych warunków, jeśli chce przetrwać. Przejmujemy kontrolę nad grupą ocalałych, którzy poszukują schronienia. Stopniowo do naszej grupy dołączają kolejne osoby, z którymi budujemy osadę. Musimy tak zarządzać społecznością, aby przetrwała – sprowadza się to często do podejmowania trudnych decyzji i uchwalania niepopularnego prawa. Eksplorując świat pokryty lodem, mamy szansę znaleźć cenne surowce, które pomogą nam w walce o przetrwanie.

Gorky 17 – udana produkcja sprzed 20 lat

polskie gry strategiczne - gorky 17

Za stworzenie Gorky 17 odpowiadają twórcy z Metropolis Software House. Fabuła jest związana z nurtem political-fiction. Tytułowa nazwa Gorky 17 oznacza tajną bazę wojskową, którą zniszczyła rosyjska armia. Na terenie bazy trwały podobno prace nad stworzeniem idealnego żołnierza. Niedługo później podobna baza zostaje odkryta w Polsce, a wysłani tam w celach zwiadowczych ludzie zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Jako oddział pod dowództwem NATO, musimy wyjaśnić tę sprawę, a podczas rozgrywki możemy swobodnie eksplorować teren i wchodzić w interakcje z postaciami oraz przedmiotami. Ważną rolę pełni także system walki. Twórcy ukazali akcję gry w rzucie izometrycznym.

Earth 2160 – kiedy Ziemia została zniszczona…

polskie gry strategiczne - earth 2160

Earth 2160 to polska gra strategiczna, która ukazała się w 2005 roku. Cztery strony konfliktu rywalizują w niej o dominację w międzyplanetarnym układzie. Gracz ma do dyspozycji w sumie 28 misji w ramach czterech kampanii, po jednej na stronę konfliktu. W walce mogą pomóc nam agenci i korsarze, którzy przyłączą się do naszej drużyny. Duże wrażenie robi dopracowana oprawa graficzna z ciekawymi efektami wizualnymi. Co ciekawe, ścieżkę muzyczną na potrzeby gry skomponowała niemiecka Orkiestra Mannheim-Heidelberg.

Farm Manager 2018 – gra, która walczy ze stereotypem rolnika?

polskie gry strategiczne - farm manager 2018

Farm Manager 2018 to strategiczna gra ekonomiczna. Zarządzamy w niej gospodarstwem rolnym. Na początku jest ono małe i nieznaczące, lecz z czasem ma szansę zaistnieć na rynku. Gra oferuje różne typy upraw oraz kilkadziesiąt modeli pojazdów. Nie zabrakło także możliwości hodowania zwierząt. Gracz musi podejmować trudne decyzje związane z zakupem sprzętu nowego lub używanego, dopełnieniem formalności z badaniami weterynaryjnymi czy zatrudnieniem odpowiednich pomocników do pracy przy zbiorach. Na nasze powodzenie będą też miały wpływ zmienne warunki pogodowe.

Polanie – gra, która przypomina nam o czasach słowiańskich

polskie gry strategiczne - polanie

Gra Polanie powstała w 1996 roku, doczekała się również kontynuacji. Jest to strategia czasu rzeczywistego. Rozgrywka toczy się na dwóch płaszczyznach: gospodarczej oraz militarnej. Tłem fabularnym są podboje członka jednego ze słowiańskich plemion. Druga część gry ukazała się w 2003 roku i cechuje się udoskonaloną warstwą graficzną. Na produkcję składają się 3 kampanie, które opowiadają o losach księcia Mirko. Pomiędzy poszczególnymi etapami rozgrywki możemy obejrzeć filmowe wstawki, które pokażą nam, o co chodzi w fabule. Zapowiadana była jeszcze trzecia część gry oraz tytuł Polanie Remake (ten miał być dostępny także na urządzenia mobilne), ale obydwa projekty anulowano.

Czytaj także: Najlepsze polskie gry przygodowe w historii

To nie wszystkie dobre polskie gry strategiczne

Dotychczas polscy twórcy stworzyli ok. 100 gier z gatunku strategii. Ciężko wspomnieć o wszystkich najciekawszych z nich w jednym artykule, dlatego informacje o kolejnych rodzimych produkcjach znajdą się w następnym artykule z tej serii.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy