Polscy twórcy mają się czym pochwalić, jeśli chodzi o komputerowe gry przygodowe. Niedawno pisaliśmy o najlepszych rodzimych produkcjach z tego gatunku, skupiając się przeważnie na nowszych tytułach. Teraz prezentujemy drugą część naszego zestawienia, uzupełnioną o wiele dobrych gier, do których warto wrócić nawet po latach.

Popularne gry przygodowe z serii Layers of Fear

gry przygodowe - layers of fear

Krakowskie studio Bloober Team wydało trzy tytuły z serii Layers of Fear. W pierwszej części mamy do czynienia z ciekawą grą przygodową utrzymaną w konwencji horroru psychologicznego. Wcielamy się w malarza żyjącego w XIX wieku, który bardzo chce dokończyć swoje dzieło. Nasz bohater cierpi na problemy psychiczne, a my poznajemy historię jego rodziny. Obserwujemy także niepokojące zjawiska, które mają miejsce w domu. Jako gracze eksplorujemy posiadłość malarza i wchodzimy w różnorakie interakcje z obiektami.

Czytaj także: Najlepsze polskie gry akcji w historii

W Layers of Fear: Inheritance wcielamy się natomiast w córkę artysty, która lata po jego śmierci powraca do tajemniczego domu. Według zapewnień z testamentu ojca może znaleźć w posiadłości coś bardzo cennego. Najpierw musi zmierzyć się jednak z wieloma przeciwnościami. Ostatnią częścią cyklu jest Layers of Fear 2. Tym razem jesteśmy aktorem, który przebywa na statku. Tworzony jest ważny film, w którym mamy wziąć udział, jednak międzyczasie na pokładzie mają miejsce niecodzienne zjawiska. Wspólnym mianownikiem wszystkich trzech gier z serii jest dopracowana oprawa dźwiękowa oraz konwencja horroru.

Przygody agentki FBI w Art of Murder: Klątwa Lalkarza

gry przygodowe - klątwa lalkarza

Jako agentka FBI o nazwisku Nicole Bonnet tropimy seryjnego mordercę. Przestępca sieje postrach w wielu europejskich miastach, a przy każdej z ofiar zostawia podobny przedmiot. Zbieramy dowody i szukamy ludzi, którzy wiedzą coś w sprawie. Okazuje się, że tropy prowadzą do wydarzeń sprzed kilkuset lat. Wydarzenia z gry mają miejsce w dwuwymiarowych lokacjach, choć co ciekawe, same sylwetki postaci są już trójwymiarowe. Mroczny klimat tworzą realistyczne odgłosy otoczenia oraz dobrze dobrana muzyka. Z racji daty swojej premiery, która miała miejsce 10 lat temu, gra ma bardzo niskie wymagania sprzętowe. Zdaniem wielu recenzentów, warto do niej wrócić po latach.

Książę i Tchórz: prosta gra typu point & click

gry przygodowe - książę i tchórz

Gra Książę i Tchórz ukazała się w 1998 roku. Opowiada o przygodach tchórzliwego, młodego człowieka, który znalazł się w magicznym świecie. Teraz nasz bohater musi przełamać swój strach, ponieważ w baśniowym królestwie ma miejsce wiele intryg, które trzeba wyjaśnić. W fantastycznym świecie nie brak smoków, wampirów i krasnoludów. Gra ma bardzo prostą grafikę i mechanizm rozgrywki, jednak zebrała świetne opinie graczy. Ciekawa historia, zabawny scenariusz i niebanalne historie postaci – czasem tylko tyle potrzeba, by dobrze bawić się, grając.

Zapomniany świat piratów w Nightmares from the Deep: Wyspa Czaszki

gry przygodowe - nightmares

W tej grze wcielamy się we właścicielkę muzeum, która postanowiła ruszyć w pościg za piratem, który porwał jej córkę. Twórcy produkcji połączyli elementy gry przygodowej z licznymi łamigłówkami. Zadbali także o bogaty wystrój lokacji, który pozwala wczuć się w klimat związany z piratami. Jako gracze zwiedzimy m.in. pokład statku, grobowce czy wyspy.

Reah: Zmierz się z Nieznanym. I wróć na swoją planetę

gry przygodowe - reah

W 1998 roku polscy twórcy z LK Avalon zaprezentowali światu swoją produkcję. Jej scenariusz ma miejsce w dalekiej przyszłości. Ludzie zaczęli kolonizować inne planety, m.in. tytułową Reah. Choć nic nie świadczyło o tym, by planeta ta była godna zainteresowania, wysłano tam dużą liczbę wojsk. Jako gracze wcielamy się w dziennikarza, który postanowił zbadać całą sprawę. Kiedy nasz bohater znalazł się na planecie Reah, nastąpiła awaria międzyplanetarnego portalu. Teraz musimy wyjaśnić tajemniczą zagadkę oraz znaleźć sposób, aby powrócić na Ziemię. Gra obfituje w ciekawe lokacje, natomiast w filmowych wstawkach możemy dopatrzyć się udziału znanych polskich aktorów.

Jakie jeszcze udane gry przygodowe mają na koncie Polacy?

Ciężko wymienić wszystkie przygodowe tytuły polskich twórców, w które warto zagrać. Możemy jednak wspomnieć w tym miejscu, chociażby o We. the Revolution, 1heart czy Symmetry. Produkcje te zebrały bardzo dobre opinie graczy.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.