cyfrowe nośniki pamięci

Cyfrowe nośniki danych na przestrzeni lat

Artykuły

Cyfrowe nośniki danych znacząco usprawniły zapisywanie informacji przeznaczonych do ponownego odczytu. Za nośniki różnych informacji można było uznać taśmy filmowe, klisze, a nawet… kartkę papieru. Dopiero rozwój techniki komputerowej i postępująca cyfryzacja sprawiły jednak, że nośniki danych stały się bardziej uniwersalne i wykorzystywane do bardziej różnorodnych celów.

Dyskietki – cyfrowe nośniki danych z lat ’80

Pierwsze dyskietki były produkowane od 1971 roku. Cechowały się rozmiarem 8″ i pojemnością zaledwie 80 KB. Kilka lat później funkcjonowały już dyskietki dwustronne, o tych samych wymiarach lub mające nieco ponad 5″. Wciąż były to jednak miękkie, podatne na uszkodzenia nośniki, które trzeba było przechowywać w specjalnych kopertach. Z biegiem czasu dyskietki ewoluowały, ich kolejne wersje były coraz mniejsze, a jednocześnie posiadały większą pojemność. Wiele osób za przełom uważa to, co stało się w latach ’90. Wtedy zaczęły być tworzone dyskietki w formacie 3,5″, znacznie nowocześniejsze od swoich poprzedniczek. Dyskietki o podwójnej gęstości nieraz stosowano w komputerach Amiga czy Atari, z kolei na jeszcze więcej pozwalały dyskietki HD. Ich pojemność wynosiła ponad 1,4 MB. Dyskietki w formacie 3,5″ posiadały już plastikową obudowę oraz zabezpieczenia przed przypadkowym skasowaniem danych.

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]
cyfrowe nośniki pamięci

Pojemność tych nośników bardzo odbiega od standardów, które znamy dzisiaj. Jak sobie z tym radzono? Popularne były, chociażby programy potrafiące spakować dany plik i podzielić go na mniejsze części, z których każda zajmowała 1,44 MB. Na 22 dyskietkach Microsoft wydał np. system Windows 95, do dzisiaj takie zestawy można znaleźć na portalach aukcyjnych. Dyskietki tracić na znaczeniu zaczęły w okolicach przełomu wieków, a od 10 lat niemalże się ich nie używa.

Kartridże – starsi gracze doskonale je pamiętają

cyfrowe nośniki pamięci

Rozwój i upowszechnienie się na rynku nośnika, jakim były kartridże, przypada na podobny okres czasu, co produkcja wcześniejszych generacji dyskietek. Kartridże były jednak stosowane głównie w konsolach do gier wideo. Nośniki te różniły się pomiędzy sobą wielkością czy wyglądem złącza, zdarzały się więc problemy z kompatybilnością między nośnikiem a daną konsolą. Mimo to, gracze chętnie z nich korzystali. Konkurencyjną technologią były bowiem napędy taśmowe, jednak gry z tych nośników wczytywały się zdecydowanie dłużej. Kartridże były używane głównie w latach ’70, ’80 i ’90, obsługiwały je takie konsole jak Atari, Fairchild Channel F, czy wiele stacjonarnych i przenośnych modeli od Nintendo.

Dyski twarde – technologia rozwijana do dziś

Dyski twarde wykorzystują nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Pierwszy dysk twardy powstał już w 1956 roku, jednak jego wielkość wynosiła 24″, a pojemność zaledwie 5 MB. Pierwsze dyski twarde było łatwiej uszkodzić niż dyskietki. W 1980 roku firma Seagate wypuściła na rynek pierwszy dysk w formacie 5,25″, natomiast 7 lat później funkcjonowały 3,5″ dyski. W 2003 roku codziennością była sytuacja, w której dysk twardy może zgromadzić do 500 GB danych i obracać się z prędkością do 10 000 obrotów na minutę. Dziś pojemność twardych dysków liczymy często w terabajtach (TB), a od ponad 10 lat funkcjonują półprzewodnikowe dyski SSD. Na początku producenci bagatelizowali tę technologię, dziś natomiast coraz częściej ją stosują.

Dyski optyczne, w tym płyty kompaktowe – powszechnie stosowane w różnych celach

cyfrowe nośniki pamięci

Pod koniec lat ’70 ubiegłego wieku Philips oraz Sony wspólnie opracowali dysk optyczny, na początku przystosowany do zapisu dźwięku. Była to płyta kompaktowa, w porównaniu do konkurencyjnych nośników cechowała się niską ceną, dużą pojemnością oraz wysoką niezawodnością. W 1980 roku ogłoszono standard CD. Wkrótce producenci zaczęli tworzyć odtwarzacze obsługujące płyty w tym standardzie. Zwykła płyta CD była jedynie matrycą stanowiącą negatyw, natomiast na 4-warstwowej płycie CD-R można już było zapisywać dane za pomocą lasera, ponieważ posiadała ona ścieżki. Płyta CD-RW działała podobnie jak CD-R, ale można było z niej wymazywać dane i ponownie zapisywać inne. Z płyt kompaktowych korzysta się do dzisiaj, choć ze względu na udostępnianie filmów, gier i programów w internecie oraz rozwój muzycznych serwisów streamingowych, ich rola nie jest już tak duża, jak kiedyś.

Czytaj także: Od gramofonów do Spotify. Słuchanie muzyki kiedyś i dziś

Dyski optyczne to nie tylko płyty CD, wymienić możemy jeszcze, chociażby dyski blu-ray oraz DVD. Dzięki zwiększeniu gęstości zapisu, płyty DVD są pojemniejsze od CD. Rozpowszechniony w 1995 roku standard stał się popularny w zapisie filmów, a także gier wideo. Konkurencyjny blu-ray, dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera, ma jeszcze większą pojemność. Z napędów blu-ray korzystają m.in. konsole najnowszej generacji – PlayStation 4 oraz Xbox One.

Karty pamięci, pamięć USB – najbardziej współczesne cyfrowe nośniki danych

Współcześnie często wykorzystujemy karty pamięci w różnych formatach. Wykorzystujemy je jako rozszerzenie domyślnie zainstalowanej pamięci w aparatach, kamerach, smartfonach, tabletach i nie tylko. W kartach pamięci wykorzystuje się pamięć flash – nieulotną pamięć komputerową, w której dostęp do danych wykorzystuje stronicowanie pamięci. Tę samą technologię wykorzystują powszechne pamięci USB.

W historii eksperymentowano i podejmowano próby popularyzacji także innych nośników danych, np. Sony przez pewien czas mocno stawiało na autorski standard UMD. Gry i filmy na niewielkich płytach w specjalnej obudowie obsługiwały konsole PSP.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x