MacBooki od Apple cieszą się bardzo dużą popularnością. Sam jestem posiadaczem tegorocznego MacBooka Pro w wersji 13-calowej i ogólnie rzecz biorąc, jestem z niego zadowolony. Nie mogę jednak powiedzieć, że w pełni, bo klawiatura w tym laptopie wciąż pozostawia wiele do życzenia, o czym sam się boleśnie przekonałem. Od dłuższego czasu w Sieci krążyły plotki, jakoby Apple miało się przygotowywać do premiery 16-calowego MacBooka Pro ze znacznie mniej awaryjną klawiaturą nożycową. Dziś przecieki okazały się prawdą, bo gigant z Cupertino właśnie oficjalnie zaprezentował 16-calowego MacBooka Pro.

16-calowy MacBook Pro – wygląd i specyfikacja

16-calowy MacBook Pro jest już z nami. Z jego wyglądem możecie się zapoznać na powyższych zdjęciach. Pierwsze co rzuca się w oczy, to zdecydowanie cieńsze ramki od wersji 15-calowej. Dzięki zabiegowi uszczuplenia ramek urządzenie ma bardzo zbliżone wymiary właśnie do MacBook Pro 15″, którego zastępuje – na dobre. Zdecydowanie najważniejszą nowością w opisywanym MacBooku Pro jest klawiatura – nie motylkowa, a nożycowa. Aż chciałoby się napisać, że Apple wysłuchało próśb swoich największych fanów. Klawiatura typu nożycowego przestała być montowana w laptopach giganta z Cupertino w 2015 roku – wymieniono ją na konstrukcję motylkową, która okazała się strzałem w stopę z uwagi na wysoką awaryjność. Teraz powraca.

Najnowsze dziecko Apple będzie dostępne w wielu konfiguracjach. Najwyższa charakteryzuje się ośmiordzeniowym procesorem Intel Core i9, kartą graficzną Radeon Pro M5500 (8 GB GDDR6), dyskiem SSD o pojemności 8 TB (512 GB w wersji podstawowej) i 64 GB RAM, co jest nowością w komputerach Apple. Ekran 16-calowego MacBooka Pro może się pochwalić rozdzielczością 3072 x 1920 px i (256 ppi). Co ciekawe, urządzenie jest zaledwie 0,7 mm grubsze i 2% większe od 15-calowego odpowiednika, co zawdzięczamy znacznie zwężonym ramkom. 16-calowy MacBook Pro waży 1,95 kg.

16-calowy MacBook Pro – cena i dostępność

Dla nikogo nie powinien być zaskoczeniem fakt, że 16-calowy MacBook Pro nie należy do grona tanich laptopów. Najnowszy sprzęt Apple jest bowiem przeznaczony dla profesjonalistów, więc jego naprawdę wysokie ceny można chociaż próbować zrozumieć. Te w Polsce prezentują się następująco:

  • 16-calowy MacBook Pro w wersji z sześciordzeniowym procesorem 2,6 GHz, dyskiem SSD o pojemności 512 GB i kartą graficzną AMD Radeon Pro 5300M – 11999 zł
  • 16-calowy MacBook Pro w wersji z ośmiordzeniowym procesorem 2,3 GHz, dyskiem SSD o pojemności 1 TB i kartą graficzną AMD Radeon Pro 5550M – 13999 zł

Zobacz także: Apple jest podobno bardzo zadowolne ze startu Apple TV+

Są to oczywiście ceny podstawowych, a zarazem domyślnych konfiguracji. Najbardziej dopakowana wersja 16-calowego MacBooka Pro kosztuje w Polsce… 29 tysięcy i 839 złotych. Wraz z premierą opisywanego laptopa Apple znów nie pokusiło się o wprowadzenie do obrotu nowych kolorów – MacBooka Pro 16″ kupimy w srebrnej wersji kolorystycznej i nieco ciemniejszej, czyli Space Gray. Wszyscy zainteresowani mogą już składać zamówienia w oficjalnym sklepie internetowym Apple. Laptopy do pierwszych klientów zaczną docierać w dniach 26 – 28 listopada.

Źródło: 9to5Mac, Techcrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.