ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
social media

Zaskakujące wyniki badań o depresji młodzieży i mediach społecznościowych

Autor: Mateusz Fronczak Kategoria: Artykuły

Czy czas poświęcany na przeglądanie Facebooka może wywołać depresję u nastolatków? Spędzanie długich godzin na przeglądaniu mediów społecznościowych ma niszczący wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży? Przeczą temu najnowsze wyniki badań prowadzonych przez amerykańskich naukowców od 2012 roku. Obawiam się, że wiem, co myślicie, niemniej przekonajmy się wspólnie – co tym razem spłodzili ludzie nauki zza oceanu?

Media społecznościowe i rozwój depresji

czas

Badania prowadzono w latach 2012-2019. Na próbie 500 nastolatków w wieku 13-20 lat. Zespół naukowców z uniwersytetu w Utah wykazał, że ilość czasu spędzanego w mediach społecznościowych nie ma wpływu na rozwój lęku czy depresji u młodzieży. Przynajmniej nie bezpośrednio. Badani mieli do wypełnienia coroczny kwestionariusz, który następnie analizowano pod kątem nie tylko aktywności internetowej, ale też objawów rozwoju chorób psychicznych. Indywidualnie badano korelację tych dwóch czynników u poszczególnych respondentów i nie zauważono, żeby się łączyły.

Zobacz też: Dowody przeciwko Facebookowi

Zaskakujące wyniki badań

Chociaż liczba godzin poświęcanych tej internetowej aktywności zwiększała się z wiekiem badanych, naukowcy nie zauważyli większego ryzyka nawet u tych, którzy drastycznie przekraczali normy korzystania z witryn tego typu. O ile przeciętny 13-latek spędzał do 60 minut dziennie, to wśród starszych ta sama zmienna dochodziła do 2 godzin. Przewodnicząca zespołu naukowców prof. Sarah Coyne stanowczo uważa, że ilość czasu spędzanego w mediach społecznościowych w żaden sposób nie wpływa na rozwój lęku czy depresji, które są wynikiem wielu innych bodźców.
Badaczka zwróciła jednak uwagę na pewne ciekawe wnioski dotyczące „zdrowszego” korzystania z tegoż medium.

Zobacz też: Kiepskie wyniki Twittera

Netykieta z Utah

depresja

Warto być aktywnym użytkownikiem, wszelkie komentowanie i publikowanie treści ma być lepsze dla samopoczucia od biernego przeglądania. Po drugie, Sarah Coyne poleca niekorzystanie z serwisów społecznościowych na godzinę przed snem. Chyba wszyscy już wiemy, że ekrany źle wpływają na wyciszenie umysłu potrzebne do zaśnięcia? Po trzecie badaczka podkreśla, że motywacje, jakimi kieruje się młodzież i cele, jakie chcą osiągać, mogą mieć lepszy lub gorszy efekt na ich kondycję psychiczną, gdyż nawiązywanie kontaktów i szukanie informacji będzie korzystniejsze od zabijania w taki sposób nudy. Jednak poświęcany czas nie łączy się z rozwojem chorób psychicznych u nastolatków. Teraz moje pytanie, Szanowni Państwo – czy to nie są banały? Po pierwsze możemy założyć, że nie wszyscy respondenci byli szczerzy w ankietach. Po drugie aktywność internetowa jest skorelowana z dopaminą w mózgu, choć oczywiście każdy człowiek będzie reagował inaczej. Jednak o higienicznym korzystaniu z internetu napisano już wiele. Co myślicie o przedmiocie badań? Zaskoczeni? Może macie wskazówki rodzicielskie dla innych?

Depresja to choroba, którą można leczyć – pozwól sobie pomóc

  • ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania – tel. 22 484 88 01
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – tel. 22 594 91 00
  • Telefon Zaufania dla Osób w Kryzysie Emocjonalnym – tel. 116 123

Źródło: pap.pl

Sprawdź najnowsze wpisy