ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
App Defense Alliance

App Defense Alliance – nowy pomysł Google na walkę ze złośliwymi aplikacjami w Sklepie Play

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Wszyscy wiemy, że Google Play zdecydowanie nie jest najbezpieczniejszym sklepem z aplikacjami mobilnymi na rynku. Zdaje sobie sprawę z tego także samo Google, które nieustannie wymyśla nowe sposoby na walkę ze złośliwymi aplikacjami. Mamy już m.in. niezbyt dokładne Play Protect, czyli autorski mechanizm Google skanujący wszystkie aplikacje w poszukiwaniu wirusów, natomiast teraz gigant z Mountain View poszedł o krok dalej i postanowił włączyć do walki zewnętrzne firmy.

App Defense Alliance – zewnętrzne firmy kontra złośliwe aplikacje w Google Play

Google Play

Google wielokrotnie podkreślało, że walka ze złośliwymi aplikacjami w Sklepie Play jest dla nich sprawą najwyższej wagi. Firma jednak zrozumiała, że w pojedynkę nie ma szans z tak wieloma typami zagrożeń, które zostały stworzone tylko po to, by zaszkodzić użytkownikom Zielonego Robocika. Dziś gigant ogłosił uformowanie App Defense Alliance, zespołu składającego się z firm zewnętrznych zajmujących się cyberbezpieczeństwem. I to nie byle jakich, bo w skład App Defence Alliance wchodzą ESET, Lookout i Zimpermium. Google poinformowało, że zdecydowało się na rozpoczęcie współpracy właśnie z tymi firmami z uwagi na ich sukcesy związane z odkrywaniem złośliwych aplikacji, zaangażowanie w ulepszanie ekosystemu Google oraz uznanie analityków.

No dobrze, ale na czym tak naprawdę polega App Defense Alliance?

To proste. Google zamierza zintegrować narzędzie Google Play Protect z silnikami skanującymi firm wchodzących w skład zespołu, co z pewnością przełoży się na znacznie lepszą wykrywalność potencjalnie szkodliwych aplikacji. Co ciekawe, członkowie App Defense Alliance będą szukać potencjalnie szkodliwych aplikacji także poza Sklepem Play. Dzięki powstaniu grupy, informacje o zagrożeniach będą trafiać do Google znacznie szybciej, niż dotychczas.

Zobacz także: W Google Play odkryto kolejne złośliwe aplikacje – natychmiast się ich pozbądź, jeśli je instalowałeś!

Firma z Mountain View uważa, że kluczem do walki ze złośliwymi aplikacjami jest bycie o krok przed nimi. App Defense Alliance wydaje się świetnym pomysłem, który może zaowocować. Z pewnością jednak grupie nie uda się wykryć absolutnie wszystkich zagrożeń, więc jej powstanie nie oznacza, że można wyłączyć myślenie i pobierać co tylko się da.

Jak chronić się przed złośliwymi aplikacjami z Google Play?

Żadne rozwiązanie nie zastąpi zdrowego rozsądku. Wielokrotnie w swoich tekstach o zagrożeniach z Google Play informuję, że przed instalacją każdej aplikacji od nieznanego dewelopera należy najpierw przeczytać jej recenzje. To właśnie w tej sekcji jako pierwszej najczęściej pojawiają się komentarze, że coś jest nie tak z konkretną apką.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Naprawdę polecam zastosować się do moich rad, bo typów zagrożeń jest wiele – jeśli ja was nie przekonuje, to może zrobi to trojan xHelper, którego łatwo się nie pozbędziecie, jeśli już go złapiecie. 😉

Źródło: PhoneArena

Sprawdź najnowsze wpisy