ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iOS 15

iOS 14 zyska nowe technologie, ale porzuci wsparcie dla popularnego iPhone’a

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

iOS 13 przyniósł kilka długo wyczekiwanych funkcji. Zaliczyć do nich możemy tryb ciemny, znacząco ulepszone aplikacje systemowe, takie jak Aparat czy Zdjęcia, ale także opcję „Zaloguj się z Apple”. Zmian w tym roku było dużo, nawet jeżeli część z nich na pierwszy rzut oka była niewidoczna. Usprawniono również wydajność oprogramowania. Nie uniknięto problemów. Apple stara się je usuwać na bieżąco, przez co firma pobiła własny rekord możliwych poprawek. Czas jednak myśleć o następcy. Przyszłoroczny iPhone 12 może być mocno odmienionym urządzeniem wyposażonym w nowe technologie. To będzie miało spory wpływ na funkcje iOS 14. Niektóre z nich są oczywiste, jak choćby obsługa sieci 5G. 

Zobacz także: iPhone 11 otrzymuje rewelacyjną funkcję. iOS 13.2 wreszcie dostępny

iOS 14 – data wydania

Duże wydania systemów dla urządzeń mobilnych Apple debiutowały zwykle 19 września, na tydzień przed wydaniem na rynek nowych telefonów z nadgryzionym jabłkiem w logo. Nie inaczej może być z iOS 14. To w sam raz na premierę iPhone’a 12, pierwszego smartfona z nowym oprogramowaniem. Jednak zapowiedzi pojawiają się dużo wcześniej. Na czerwcowych konferencjach WWDC, Apple prezentuje nowości, które znajdą się w kolejnych wersjach iOS, macOS czy watchOS. Nie inaczej będzie w przyszłym roku. W tym samym czasie oczekujemy też wydania wersji beta dla deweloperów, a wkrótce po tym testowego oprogramowania dla zarejestrowanych użytkowników. 

iOS 14 oczekiwania

iOS 14 – wymagania

iOS 12 nie porzucił wsparcia dla kolejnych urządzeń Apple. Inaczej jednak było w przypadku iOS 13. Najstarszym smartfonem, na którym działa oprogramowanie jest iPhone 6s. Sytuacja z iOS 12 była tak naprawdę wyjątkiem. System nie wprowadzał żadnych nowych funkcji, a naprawiał to, co zepsuto rok wcześniej. Dlatego musimy się spodziewać, że przyszłoroczna wersja przesunie granicę o kolejną generację iPhone’ów w górę. Najstarszym urządzeniem na którym będziemy mogli zainstalować iOS 14 może okazać się iPhone 7. Wsparcie straci także wtedy kompaktowy iPhone SE. Informacje te staną się pewne, gdy Apple wypuści pierwszą betę systemu. 

iOS 14 – obsługa nowych technologii

Obsługa sieci 5G to najłatwiejsza do odgadnięcia nowa funkcja, którą wprowadzi Apple. Oczywiście dostępna tylko dla przyszłorocznej generacji smartfonów. Według raportu Bloomberga, firma może w przyszłym roku wprowadzić na rynek okulary VR. Początkowo miałyby one działać przez system iOS do wyświetlania wiadomości tekstowych i wskazówek dojazdu. Z czasem otrzymają własne aplikacje pochodzące z dedykowanego sklepu. Może kiedyś staną się samodzielnym produktem. W roku 2020 firma z Cupertino ma mocno postawić na rozszerzoną rzeczywistość, a iOS 14 będzie tego jednym z efektów.

iOS 14 – co chcemy zobaczyć?

Już w iOS 13 Apple nieco odświeżyło wygląd systemu. Zmieniły się czcionki, a aplikacje systemowe zyskały nowe funkcjonalności. W wersji oprogramowania przeznaczonej dla iPadów zadebiutował całkowicie nowy ekran startowy. Jednak iOS od kilku lat pozostaje w zasadzie taki sam. Na pewno w kolejnym roku oczekujemy kolejnego etapu wprowadzania zmian w designie. Nie będzie to na pewno rewolucja, tej system nie wymaga, a użytkownicy nie lubią. iOS 13 wprowadził możliwość wykrywania i blokowania niechcianych połączeń telefonicznych. Ta opcja nie jest jednak zbyt inteligentna. Dzwoniący jest od razu blokowany i wysyłany do poczty głosowej. To nieco za mocny środek. Na pewno przydałyby się nieco łagodniejsze alerty. 

iOS 14 i składany iPhone?

Apple na pewno eksperymentuje z tą technologią, ale nie spodziewajmy się rezultatów w przyszłym roku. Mało prawdopodobne jest, że iOS 14 będzie wspierał składane smartfony. Jest to w pewnym kontraście z Androidem, który umożliwia taką opcję, a jej przykładem jest Samsung Galaxy Fold. Apple ma własną strategię i nie ma żadnego pośpiechu w stworzeniu odpowiedniego rozwiązania.

Źródło: Techradar

Sprawdź najnowsze wpisy