ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Macbook Pro 2019

[SPT #84] Mamy problemy z MacBookami, Xiaomi zżyna z Apple, One UI 2

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Świąteczny tydzień za nami. Co ciekawego działo się w ten specyficzny czas? Zapraszam do lektury.

Pochwała

Różnice między AirPods Pro i AirPods. Jeżeli jesteście zainteresowani kupnem słuchawek Apple, to koniecznie zobaczcie obszerny wpis Mariusza. Warto poznać różnice między słuchawkami przed ich zakupem.

Google czai się na Pixel Watcha. Firma najpierw przejęła część Fossila, teraz kupiła firmę Fitbit odpowiedzialną za urządzenia noszone. Czy dzięki takim inwestycjom w końcu doczekamy się Pixel Watcha, o którym plotki krążą już od kilku lat?

Snapdragon Wear 3300. Czy to w końcu hardware na miarę Apple Watcha? Snapdragon Wear 2100 i 3100 to dwa wielkie nieporozumienia wykonane w procesie technologicznym 28 nm. Warto dla porównania przypomnieć, że procesor w Apple Watchu jest wykonany w procesie 10 nm. Różnica jest zatem gigantyczna. Nic dziwnego, że niewielu producentów chce wydawać urządzenia z Wear OS, a na pewno żaden z popularnych producentów smartfonów. Na polu bitwy został praktycznie tylko Fossil, który stara się jak może, aby smartwatche działały płynnie na kiepskich podzespołach i wymagającym Wear OS. Może nowy procesor Qualcommu coś zmieni. Zostanie on wykonany w litografii 12 nm, a więc będzie szybszy i bardziej energooszczędny. Czekam z niecierpliwością.

Duopol Android i iOS nie będzie trwał wiecznie? Jeżeli Xiaomi, Oppo i Vivo przejdą na Harmony OS za sprawą nacisków ze strony rządu chińskiego, to będzie to potężny cios dla Androida. Wszystkie te spółki kontrolują bowiem około 40% rynku urządzeń mobilnych! Do walki o rynek systemów mobilnych może dołączyć Microsoft, który prędzej czy później wyda niewielkie urządzenia z Windows 10X.

Krytyka

Wymuszanie ciemnego motywu. Nie do końca jestem przekonany do idei Google, która ma się pojawić w najbliższych aktualizacjach. Chrome będzie wymuszał ciemny tryb na stronach, które go nie obsługują. To może powodować różnego rodzaju błędy. Chyba nie o taką opcję walczyli użytkownicy.

One UI 2. Nakładka wygląda estetycznie i charakterystycznie dla Samsunga. Czemu więc ją krytykuję? Nadal uważam, że jest za ciężka i raczej nowa wersja tego nie zmieni. Kolejnym minusem jest czas potrzebny na jej aktualizację. Co roku Samsung jest w ogonie producentów aktualizujących Androida do najnowszej wersji. Mogłoby się to w końcu zmienić.

Xiaomi Apple Watch. To jest żenada tego tygodnia. Xiaomi znane jest z kopiowania innych, jednak teraz chyba przesadziło. Do Internetu wyciekły bowiem zdjęcia Xiaomi Watch, który wygląda jak zegarek od Apple. Kopie są tak dokładne, że aż szokujące! Wystarczy zwrócić uwagę na umiejscowienie korony i mikrofonu. Xiaomi czasami potrafiło zaskoczyć swoim oryginalnym designem, po co więc na siłę kopiuje Apple? Wstyd!

Huawei kombinuje jak może. Sposobem na instalację Usług Google w nowych smartfonach jest recykling. Firma wydaje stare urządzenia z rynku chińskiego jako nowe w Europie. Przykładem może być Honor 9X wydany jako Huawei P Smart Z.

Klawiatury w Macbookach to wciąż problem. MacBooki Pro borykają się z problemami z klawiaturą, która jest bardziej płaska niż w starszych modelach. Apple oficjalnie tego nie przyznaje, ale ewidentnie widać, że firma zepsuła coś już w fazie projektowania. Firma wymienia klawiatury w serwisach. W naszej redakcji MacBooki z wadliwymi klawiaturami oddawali już: Mariusz i Michał. Teraz do tego grona dołączył Kacper. 

Sprawdź najnowsze wpisy