tryb ciemny w Firefox vs Chrome

Tryb ciemny w Firefox – Mozilla zrobiła to lepiej niż Google w Chrome

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Według Mozilli tryb ciemny to znacznie więcej niż przelotna moda. Trudno się nie zgodzić, ponieważ przykładowo na smartfonach można oszczędzić sporo baterii w porównaniu do trybu jasnego. Zobaczcie, jak wygląda to w przypadku iPhone’a 11 Pro Max. Wiele firm stara się wprowadzić ciemny tryb do swoich aplikacji. Jednak nie każdy tego typu projekt stawia użytkownika na pierwszym miejscu. Dla Mozilli korzystający jest najważniejszy. Tryb ciemny w Firefox pojawił się dość wcześnie w porównaniu do innych przeglądarek.

Tryb ciemny w Firefox – najważniejszy użytkownik

tryb ciemny w Firefox

 „Najpierw chcieliśmy upewnić się, że użytkownicy mają kontrolę nad wyglądem swojej przeglądarki. Gdy ktoś zdecyduje się na użycie ciemnego motywu, musieliśmy również upewnić się, że interfejs Firefoksa działa dobrze i jest dostępny zarówno w trybie jasnym, jak i ciemnym. Wreszcie chcieliśmy dostosować się do środowiska użytkownika, dopasowując motyw do systemu operacyjnego.”

– powiedział rzecznik Mozilli w wywiadzie z techradar.

Chociaż niektórzy użytkownicy wolą tryb ciemny, ponieważ wygląda lepiej, zespół Firefox stwierdził, że wielu wybiera go z bardziej praktycznych powodów.

„Temat trybu ciemnego zyskuje na popularności od kilku lat. Jednym z powodów tego jest to, że ludzie patrzą dłużej na swoje ekrany, często w słabo oświetlonym lub ciemnym otoczeniu. Tryb ciemny może potencjalnie pomóc w ograniczeniu zmęczenia oczu w takich sytuacjach. Został również powiązany przez użytkowników z dłuższą żywotnością baterii”.

– dodał rzecznik.

Tryb ciemny – Firefox kontra Chrome

Jednak Mozilla nie jest zobowiązana do tego, aby korzystanie z Internetu było „jak najciemniejsze”. Chrome wkrótce umożliwi użytkownikom „wymuszenie” trybu ciemnego na stronach internetowych, które oficjalnie go nie obsługują (z mieszanymi wynikami). Z kolei w Firefoxie tryb ciemny będzie pojawiał się na stronach, których deweloperzy na niego zezwolili.

tryb ciemny w Firefox vs Chrome

„Nie wymuszamy trybu ciemnego na stronach internetowych i szanujemy systemowe preferencje trybu ciemnego oraz stosowane przez stronę internetową ustawienia preferencji kolorów. Jeśli ktoś ma włączony tryb ciemny, a witryna go obsługuje, użyjemy trybu ciemnego dla tej witryny (np. Twitter będzie ciemny, jeśli masz włączony tryb ciemny)”.

– wyjaśnił rzecznik Mozilli.

Można odnieść wrażenie, że Mozilla stara się przekazać użytkownikom, że tryb ciemny w Firefox jest zrobiony lepiej, niż w Google Chrome. Trudno jednak odnieść się do nadchodzącej funkcji Chrome, w której tryb ciemny będzie wymuszany. Może to przynieść różne, także niepożądane, efekty.

Jak włączyć tryb ciemny w Firefox?

Aby aktywować tryb ciemny dla Firefox w systemie Windows, macOS lub Linux, należy otworzyć menu główne, kliknąć „Dostosuj” i wybrać preferowaną opcję z menu rozwijanego „Motywy” u dołu strony. Jeżeli chodzi o wersję przeglądarki Firefox na iOS, trzeba otworzyć menu i dotknąć „Tryb nocny”, aby przełączyć na ciemniejszy schemat kolorów.

Firefox na Androida nie oferuje jeszcze trybu ciemnego, ale wkrótce się to zmieni. Nowa wersja przeglądarki, która jest obecnie dostępna do testowania, ma zastąpić istniejącą aplikację w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Domyślnie będzie pasować do motywu urządzenia, ale będzie można go również ustawić ręcznie na jasny lub ciemny. Aby to zrobić, trzeba będzie otworzyć menu, dotknąć „Motyw” i wybrać jedną z trzech opcji.

Jak aktywować ciemny tryb w Google Chrome?

W przypadku przeglądarki zainstalowanej na Windows 10, wystarczy zmienić ustawienia systemowe Windowsa. Należy wejść w ustawienia > „Personalizacja” > „Kolory” > „Ciemny”. Wtedy Chrome także zmieni tryb wyświetlania na ciemny. Tak się dzieje począwszy od wersji 74, a przeglądarka nie ma własnego przełącznika trybów.

W przypadku wersji na Androida należy wpisać odpowiednią komendę w wiersz adresu:

chrome://flags#enable-android-night-mode

Kolejnym krokiem jest aktywowanie przełącznika i zrestartowanie aplikacji.

Źródło: techradar

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy