ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Facebook Preventive Health

Facebook pomoże ci zadbać o zdrowie dzięki nowemu narzędziu. Świetny pomysł giganta

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Facebook to największy i najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie, z którego każdego miesiąca korzystają ponad 2 miliardy osób. Pomimo wielu kontrowersji wokół serwisu, liczba ta przez cały czas rośnie. Ciągłe wzrosty są z pewnością ogromną motywacją dla Marka Zuckerberga i spółki, więc nic dziwnego, że aplikacja Facebooka staje się coraz bardziej bogata w funkcje. A skoro już przy funkcjach jesteśmy, to w Stanach Zjednoczonych platforma wdrożyła dziś narzędzie Preventive Health, które ma za zadanie pomóc użytkownikom w zadbaniu o własne zdrowie. Przyjrzyjmy się mu.

Preventive Health – nowe funkcja na Facebooku

Facebook Preventive Health

Choć aplikacja Facebooka bez wątpienia znów stanie się nieco cięższa, to myślę, że Preventive Health całkowicie to wynagradza. Nowe narzędzie skupia się na pozyskiwaniu informacji o badaniach przesiewowych w kierunku raka, badaniach serca i szczepionkach przeciw różnym chorobom. Działa bardzo prosto – na podstawie informacji z naszego profilu, takich jak płeć i wiek, funkcja wysyła sugestie (w formie przypomnień) badań, które warto wykonać i chorób / wirusów, na które wypadałoby się szczepić, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Wszystkie sugestie badań będą się opierać na statystykach – np. użytkownicy w wieku 52 lat będą otrzymywać sugestie wykonania badania przesiewowego w kierunku raka jelita grubego, bo według American Cancer Society w tym wieku ryzyko zachorowania jest bardzo wysokie. Aplikacja ponadto wskaże, jakimi konkretnie badaniami warto się zainteresować – w tym przykładzie będzie to kolonoskopia, tomografia komputerowa lub badanie kału na krew utajoną.

Zobacz także: Asystent Google z nową funkcją – firma przeprowadza testy

Na tym możliwości nowego narzędzia się nie kończą, bo pozwoli ono także wyszukać miejsca, w których można wykonać konkretne badania, a ponadto umożliwi ustawianie przypomnień o dowolnych badaniach. Co więcej, w narzędziu użytkownicy zyskają również możliwość zmiany wieku lub płci, by zobaczyć, jakie badania są zalecane dla innych grup wiekowych i płci.

Facebook Preventive Health

Preventive Health – co z prywatnością?

Szef działu zdrowia Facebooka, Freedy Abnousi, informuje, że gigant nie będzie miał dostępu do informacji o naszym zdrowiu. W poście na blogu Facebooka czytamy ponadto, że firma nie będzie udostępniała żadnych danych osobom trzecim (organizacjom zdrowotnym czy firmom ubezpieczeniowym). Celem nowego narzędzia jest po prostu uświadamianie ludzi o ryzykach chorobowych w ich wieku.

Facebooka zapewnia, że jeśli opisywane rozwiązanie przyjmie się w Stanach Zjednoczonych, to pomyśli o udostępnieniu go w innych lokalizacjach. Niestety na chwilę obecną nie wiemy, czy trafi kiedykolwiek do Polski. Mam jednak szczerą nadzieję, że tak, bo w mojej opinii to najlepszy pomysł, na jaki Facebook wpadł od lat. Takie rozwiązania jak najbardziej popieram.

Źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy