Przełącz się na Androida

Duopol Android i iOS bez przyszłości? Xiaomi, Vivo i Oppo z Harmony OS?

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Dyskusje na temat wyboru mobilnego systemu operacyjnego stały się ostatnio nieco przestarzałe. Wybór jest bowiem prosty: Albo dostajesz iPhone’a albo jeden z wielu telefonów z systemem Android. Jednak kilka lat temu sytuacja na rynku wyglądała inaczej. Mogliśmy wtedy zobaczyć między innymi: Symbian, BlackBerryOS, WebOS i Windows Mobile. W rzeczywistości wiele z tego, co znajdujemy dzisiaj na systemach Android i iOS,, wywodzi się ze złotych dni wojen na tych platformach. Chociaż Apple i Google nadal udoskonalają swoje systemy operacyjne, nie widać tu wielu gigantycznych skoków. Być może wynika to z charakteru działania duopoli. Jednak w kuluarach tli się scenariusz, w którym konsumenci mają co najmniej dwie dodatkowe opcje.

Duopol Android i iOS kontra Harmony OS

Pierwszym możliwym konkurentem jest Huawei z otwartym Harmony OS. Firma jest zmuszona do rozwoju nowego systemu z powodu wojny handlowej między USA i Chinami. Brak możliwości oferowania Usług Google jest egzystencjalnym zagrożeniem dla działalności Huawei w branży telefonii komórkowej poza Chinami. Spółka zdała sobie sprawę, że musi posiadać tyle swoich zasobów, ile może. Co może sprawić, że Huawei odniesie sukces tam, gdzie zawiedli inni?

Harmony OS w samochodach

To głównie gra liczbowa. Według raportu IDC z drugiego kwartału 2019 r., Huawei sprzedał na całym świecie ponad 59 milionów sztuk urządzeń mobilnych, co daje imponujący 17,6% udział w rynku smartfonów. Jeśli Huawei ze wsparciem chińskiego rządu namówiłby Oppo, Vivo i Xiaomi do przyjęcia Harmony OS na urządzeniach tych firm, liczby zaczęłyby robić duże wrażenie. IDC szacuje udział chińskich firm w rynku na poziomie ponad 40%! Byłby to potężny cios dla Google.

Interfejs i aplikacje

Huawei, a także Xiaomi i Oppo mają już niestandardowe interfejsy użytkownika opracowane na Androida. To warstwa, którą konsumenci widzą i rozpoznają i przy odrobinie pracy, każda z tych firm może przenieść interfejs użytkownika na Harmony OS. Ich klienci będą nadal widzieć ulubione menu, które jest im znane. Dopóki ważne dla nich aplikacje znajdą się w Harmony OS, raczej nie będą przejmować się bazowym systemem operacyjnym. Pod wieloma względami jest to powód, dla którego ludzie wybierają np. „telefon Samsunga”.

Pozostało zatem przekonać programistów do tworzenia aplikacji dla nowej platformy, ale z 42% udziałem w rynku globalnym (zakładając, że Vivo, Xiaomi, Oppo i spółka zgodzą się na korzystanie z Harmony OS) i kilkoma miliardami dolarów na finansowanie, powinno to być proste. Oczywiście jest to obszar, w którym giganci tacy jak Microsoft czy BlackBerry zawiedli, ale ich udział w rynku docelowych telefonów nigdy nie był dwucyfrowy.

Zobacz także: Wybór flagowca to koszmar, każdy ma poważne wady

Microsoft drugim graczem?

Drugim graczem, który może również zmniejszyć udział w rynku Androida, jest Microsoft. Tak, gigant dwukrotnie poniósł porażkę z mobilnymi systemami operacyjnymi, ale wraz z wprowadzeniem nowych urządzeń z podwójnym ekranem – Surface Neo i Surface Duo, planuje wrócić na rynek smartfonów.

Microsoft Surface Neo

Zacznijmy od Surface Neo i Windows 10X. Z punktu widzenia sprzętu, dostępne są obecnie wystarczająco szybkie komponenty, aby łatwo uruchomić pełną wersję systemu Windows 10 na Surface Neo. Dlaczego więc Microsoft odczuwa potrzebę wydania kolejnej wersji systemu Windows 10?

Dlatego, że gigant z Redmond chce zacząć od nowa, eliminując wszelkie wpadki, które niesie ze sobą starszy system Windows, ale jednocześnie zachowuje możliwość uruchamiania nowoczesnych aplikacji. Windows 10X zrobi to bez czkawki i oczekuje się, że będzie dostarczany tylko w pakiecie z danym urządzeniem. Nie będzie można go pobrać i zainstalować tak, jak w przypadku zwykłego systemu. W ten sposób obecnie są dystrybuowane mobilne platformy operacyjne, a zatem system Windows 10X wydaje się bardzo dobrze pasować do formatu telefonu, takiego jak Surface Duo.

Jednak Microsoft zdecydował, że Surface Duo pojawi się z Androidem. Głównym tego powodem jest duży ekosystem z aplikacjami. Microsoft już dwukrotnie poniósł porażkę wprowadzając platformę mobilnego systemu operacyjnego i prawdopodobnie nie chce ryzykować po raz kolejny.

Otwartość zielonego robota powodem upadku duopolu Android i iOS

huawei harmony os google android

Jest to mądre posunięcie, jednak gigant nie zamyka sobie drzwi, dlatego istnieje Surface Neo. Jeśli firma może ustanowić dobry ekosystem na bardziej „laptopowym” urządzeniu, prędzej czy później utworzy wersję Surface Duo z zainstalowanym Windows 10X. To, co jest naprawdę mądre w podejściu Microsoftu, to utrzymanie spójnego interfejsu zarówno dla Surface Neo z systemem Windows 10X, jak i Surface Duo z systemem Android. To sprawi, że „uaktualnienie” użytkowników z Androida do ewentualnego Windows 10X na Surface Duo będzie o wiele łatwiejsze. Będzie to wyglądało podobnie do tego, co Huawei może zrobić z Harmony OS.

Ciekawe, jak zarówno Huawei, jak i Microsoft mogą wykorzystać Androida do swoich potrzeb i być może zwabić klientów na własne platformy. To, co uważa się za jedną z największych zalet Androida – jego otwartość i uniwersalność, może równie dobrze być przyczyną jego upadku.

Źródło: techradar

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy