BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) to nowy system Google, który ma lepiej nas rozumieć. Dosłownie. Ta oparta na sieci neuronowej funkcjonalność ma zdecydowanie bardziej intuicyjnie analizować treść, którą wpisujemy w wyszukiwarce Google. Zmiany, oprócz użytkowników, dotkną także wszystkich dostawców treści, którym zależy na odpowiednim pozycjonowaniu ich stron internetowych. Jakby nie patrzeć, serwis Android.com.pl również ta zmiana będzie dotyczyć. Jak myślicie, odnajdziemy się bez trudu w nowym algorytmie od Google?

Co to jest Google BERT?

Google Bert wyszukiwarka

BERT należy do tego typu aktualizacji, które Google regularnie wprowadza do swojego systemu wyszukiwania danych. Mowa oczywiście o poprawie wyników i przewidzenie „co autor miał na myśli”. Inaczej jednak niż do tej pory, tym razem aktualizacja będzie gigantyczna. Według zapewnień Google system ma polepszyć trafność wyników wyszukiwań aż o 10%. Oznacza to, że Google BERT będzie pomagać co dziesiątej osobie, której wyniki wyszukiwania do tej pory były niezadowalające. A to w skali milionów użytkowników dziennie ogromna liczba.

Zobacz też: Kiedy połączymy wszystkie urządzenia w jeden globalny ekosystem?

Google BERT korzysta z najnowszych badań dotyczących (sztucznych) połączeń neuronowych, czyli w największym skrócie struktur matematycznych, które starają się funkcjonować podobnie do ludzkiego mózgu. Zbudowane na takiej matematyce „sztuczne neurony” łączą się w synapsy, a te następnie starają się imitować cały układ nerwowy, na przykład w mózgu.

Google BERT — jakie zmiany nadejdą wraz z premierą

Co Google BERT oznacza dla nas, zwykłych użytkowników Internetu? Po pierwsze jest szansa na to, że niebawem wyszukiwanie treści będzie bardziej intuicyjne. Czasem, jeżeli szukamy konkretnej rzeczy, musimy wpisywać w wyszukiwarkę odpowiednie słowa kluczowe. Przykład:

Najlepsze gry Android 2019 tablet

Chociaż tak naprawdę pytanie, które chcemy zadać to:

Jakie są najlepsze gry na Androida w 2019 roku działające na tabletach?

Taka zmiana przede wszystkim osłabi siłę słów kluczowych, tagów i słów pozycjonowanych przez SEO (Search Engine Optimization, optymalizacja stron dla łatwiejszego ich wyszukiwania w Google). Wzmocni natomiast znaczenie słów, które do tej pory były w analizie SEO pomijane. Często też po raz pierwszy w ogóle weźmie niektóre z nich pod uwagę.

gry NIE dla Androida 2019

Jak zresztą widać na powyższej grafice, obecnie mało precyzyjne określenia zupełnie nie są zrozumiałe przez Google. To oczywiste, że powinniśmy raczej napisać coś w stylu: „gry na iOS 2019” lub „gry na PC, PS4 i Xbox One”. Czasami jednak trudno jest nam doprecyzować frazę — a przecież jest całkiem możliwe, że ktoś posiada wszystkie platformy do gier POZA Androidem. I właśnie takie chciałby znaleźć. Niestety, obecnie Google przeczyta „gry”, „Androida”, „2019” i według tych najbardziej popularnych fraz wyszuka odpowiednie treści.

Zobacz też: WiFi 6 nie będzie żadną rewolucją — chociaż jego obecność odczują wszyscy

Premiera Google BERT ma to zmienić. Od tej pory algorytm zostanie wyposażony w dodatkowe narzędzia, rozpoznające na przykład idiomy, związki frazeologiczne i inne zlepki językowe (jak właśnie słowa z „nie”). Dzięki temu wyszukiwane frazy będą dopasowane do tego, co faktycznie zostało napisane. A nie do najbardziej chwytliwych haseł, które w Internecie zdobywają najwyższe noty w wyszukiwarce.

Kiedy możemy spodziewać się Google BERT i czy będzie to rewolucja w wyszukiwaniu treści?

Na pewno będzie to spora ewolucja systemu od Google. Do tej pory wirtualne sieci neuronowe wykorzystywane były jedynie do pomniejszych zadań lub testów. Ktoś jednak naturalnie musiał być tym pierwszym, który rozpocznie wykorzystywanie nowoczesnej technologii na szeroką skalę. W tym tygodniu zapowiadane są pierwsze testy nowej funkcjonalności w USA. Oznacza to, że (naturalnie) najpierw Google BERT pojawi się w wyszukiwarkach anglojęzycznych.

Zobacz też: Tłumacz Google, czyli słownik polsko-każdy: najlepsze funkcje

Jeżeli chodzi o nasze polskie podwórko, nie należy się spodziewać uaktualnienia przed 2020 rokiem. Pocieszające jest jednak to, że Google wyjątkowo szybko dostosował swojego Asystenta Google do pracy z językiem polskim. Być może także sam BERT pojawi się na naszym rodzimym rynku szybciej, niż się tego obecnie spodziewamy.

Tymczasem świat ma czas na nauczenie się nowego systemu wyszukiwania. Specjaliści od SEO już wkrótce będą mieli ręce pełne roboty… A i my — dziennikarze i czytelnicy — razem z nimi.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jędrzej Markiewicz

Konferansjer, trener wystąpień publicznych, felietonista.Oby-niedługo magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UAM w Poznaniu.