ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jakość powietrza w Polsce — aplikacje do badania poziomu smogu i zanieczyszczeń

Autor: Jędrzej Markiewicz Kategoria: Artykuły

Jakość powietrza w Polsce to temat wielu badań i sporów wśród polskiej opinii publicznej. O ile samo zagadnienie jest dosyć szerokie (i często używane w politycznej debacie), o tyle sam stan jakości powietrza wątpliwości budzić nie powinien. W Polsce jest źle pod tym względem i wiele miast do dziś nie uporało się z palącym problemem zanieczyszczeń gazowo-pyłowych. Czy rząd rzetelnie informuje nas o jakości powietrza? Czy posiadamy narzędzia, dzięki którym na bieżąco możemy być informowani o jakości powietrza w Polsce?

Zobacz też: Pozew: Zakaz spalania węgla dla Elektrowni w Bełchatowie od 2035 roku

Jakość powietrza w Polsce — rządowa aplikacja do badania poziomu zanieczyszczeń

jakość powietrza w Polsce aplikacja rządowa

Od 2015 roku istnieje rządowa aplikacja na smartfony „Jakość powietrza w Polsce”. Odpowiedzialny za nią jest/był Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, podległy pod Ministerstwo Środowiska. Był — ponieważ aplikacja ostatni raz została zaktualizowana w 2017 roku. Stąd też mało czytelny interfejs i mała wiarygodność danych. Chociaż rządowa strona zapewnia, że informacje są aktualizowane na bieżąco, wyrazie widać braki w pomiarach. Stąd też niska ocena aplikacji w Sklepie Play — i migracja użytkowników do innych aplikacji badających poziom zanieczyszczeń.

Zobacz też: Panele słoneczne — czy będą wreszcie powszechne?

Jakość powietrza w Polsce działa na podstawie rządowych baz pomiarowych (Państwowy Monitoring Środowiska — PMŚ), rozmieszczonych na terenie całego kraju. Zwykle odległość do najbliższej stacji nie przekracza 30 kilometrów. Porównując wyniki aplikacji rządowej do innych, faktycznie są zauważalne różnice. Nie jest to jednak apka, która zupełnie przekłamuje wyniki. Uśredniając wszystkie dane, dojdzie się do podobnych konkluzji co w przypadku innych dostawców informacji. Trudno jednak nazwać Polskę „zieloną wyspą” pod względem zanieczyszczeń powietrza, a mapa w tej aplikacji właśnie to nam sugeruje. Warto jednak docenić to, że aplikacja posiada wiele różnych rodzajów zanieczyszczeń (PM10, PM2,5, SO2, NO2, CO, C6H6, O3).

Airly

airly jakość powietrza w polsce

W przypadku Airly mamy do czynienia z ich własnymi pomiarami (chociaż do wyboru mamy także opcję Airly + PMŚ). Od razu widać większą precyzyjność pomiarów i bardziej nowoczesny design aplikacji. Niestety, apka bada przede wszystkim poziom PM (pył zawieszony) i nie bierze pod uwagę takich zanieczyszczeń jak SO2, NO2, C6H6 i O3. Najczęściej jednak to PM10 i PM2,5 sprawia nam najwięcej problemów — i to przez tego typu pyły występuje w Polsce smog. Trzeba zatem brać pod uwagę, że te najniebezpieczniejsze substancje w dużej mierze wpływają na jakość powietrza — a co za tym idzie — na zdrowie naszych płuc.

Kanarek

kanarek jakość powietrza w polsce

Kanarek jako symbol czystego powietrza znalazł sobie miejsce w aplikacji, która swego czasu zawzięcie walczyła z Airly. Wcześniej obie firmy współpracowały ze sobą, obecnie jednak próżno szukać usług jednej z nich w aplikacji tej drugiej. Kanarek korzysta z własnych pomiarów, w kooperacji z witryną Ekoprognoza.pl. Oferuje wyświetlanie wszystkich typów zanieczyszczeń, które znajdują się w rządowej aplikacji Jakość powietrza w Polsce.

Zobacz też: Biopaliwo w 2025 roku stanie się rentowne

Oprócz tego Kanarek zawiera prognozę jakości powietrza na przyszłe dni, a także osobną zakładkę z podziałem na miasta. Obecnie sam korzystam z tej aplikacji i jest dla mnie najbardziej minimalistyczna, acz funkcjonalna. A przy tym niestety dość depresyjna — najbardziej dobitnie pokazuje, jak kiepskie powietrze mamy w Polsce. Z ciekawostek: Kanarek posiada najwięcej możliwych do zainstalowania źródeł pomiaru smogu (osiem dostawców, niecałe 2 tys. stacji).

Smog Polska

Na koniec stosunkowo nowa apka, Smog Polska, która jest najprostsza w obsłudze. Nie posiada praktycznie żadnych opcji (poza ustawieniem powiadomień i widżetu), poza czystą informacją na temat (nieczystego) powietrza w Polsce. Polecam, szczególnie jeśli potrzebujecie aplikacji, która nie będzie rozpraszać i zajmować zbyt dużo miejsca. A przy tym nie uświadczycie męczących opcji, których (prawdopodobnie) nie potrzebujecie.

Jakość powietrza w Polsce wcale nie jest DOBRA!

W Polsce toczy się debata o to, w jaki sposób dbać o środowisko i ekologię. Daleko mi do bycia ekologiem, czy wojującym obrońcą środowiska. Blisko mi natomiast do osób, które chorują z powodu przebywania przez lata w miastach bardzo poważnie zanieczyszczonych. W tej walce liczy się tylko człowiek — a im większa nasza świadomość na ten temat — tym lepiej.

Polecam zainstalować sobie którąkolwiek z powyższych aplikacji (lub inną, o podobnej skuteczności), aby monitorować na bieżąco, jak wygląda sytuacja.

Sprawdź najnowsze wpisy