Obecnie komunikujemy się ze światem przy pomocy smartfonów. Telefon stacjonarny powoli odchodzi w zapomnienie. Nie wszyscy wiedzą, że Android pojawił się także na takich urządzeniach.

Kto jeszcze korzysta z telefonu stacjonarnego?

Telefon stacjonarny Android
Binatone IHomePhone 3

Mamy 2019 rok. Telefony stacjonarne widujemy w firmach, gabinetach lub ewentualnie na komodach seniorów. To nie tak, że nikt nie ma telefonu stacjonarnego w domu. Telekomy do dziś próbują je nam wciskać w pakiecie z innymi usługami. Jednak trzeba przyznać, że nie jest już urządzeniem must have. Telefony tego typu są wypierane przez smartfony, ale nadal nie chcą umrzeć. Nie wiem, czy chodzi o prostotę obsługi, przywiązanie do lokalnego numeru, czy o coś jeszcze innego. W cennikach nie ma już podziału na połączenia stacjonarne i komórkowe. Ciężko znaleźć powód, aby nadal trzymać go w domowym zaciszu. Bez wątpienia mógłby zostać zastąpiony komórką, której nie wynosimy z domu czy biura.

Android na telefonie stacjonarnym

Telefon stacjonarny Android
Panasonic KX-PRX120

Przez ostatnich kilka lat pojawiały się na rynku telefony stacjonarne z Androidem. Jedne korzystały ze standardowej linii telefonicznej a inne z dobrodziejstw usługi VoIP. Były i są (o ile ktoś jeszcze taki posiada) dziwnymi tworami. Android pozwalał na zapisanie wielu numerów w książce telefonicznej. Rozbudowanej książce. To już nie był zapis „123456789 – Ciocia”. Mogliśmy dodać więcej niż jeden numer, adres oraz zdjęcie. Fajnie tak spojrzeć na telefon stacjonarny i widzieć twarz osoby, która dzwoni prawda? Z pewnością możliwość zanotowania czegoś na szybko lub spojrzenia na kalendarz wyglądała obiecująco. Android pozwala jednak na dużo więcej.

Niewykorzystany potencjał Androida na telefonach stacjonarnych

Telefon stacjonarny Android
Grandstream Gxp2200

Nie sposób wykorzystać pełni jego możliwości na telefonie stacjonarnym. Galeria, aplikacje, komunikatory. To wszystko było praktycznie bezużyteczne. Taki rodzaj telefonu to urządzenie dla mas, a co za tym idzie, nie mógł być drogi. Oczywiście odbiło się to na podzespołach. W starych recenzjach najczęściej wytykano słabą jakość wyświetlaczy oraz wszechobecne lagi. Choć z pewnością problemów było więcej.

Telefon stacjonarny z Androidem nadal jest dostępny w sklepach

Gigaset SL930A
Gigaset SL930A

Trzeba poświęcić trochę czasu na research, ale zakup jest możliwy. W kilku zagranicznych sklepach można trafić na pojedyncze sztuki. Jeżeli ktoś nadal korzysta z telefonu stacjonarnego i znudziły go zwykłe modele, to może znajdzie coś dla siebie.

Zobacz też: Smartfon z fizyczną klawiaturą QWERTY w 2019? – Fxtec Pro1!

Źródło: Gigaset, Panasonic, Grandstream, Amazon, Alibaba

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Arkadiusz Stec

Śledzi rynek smartfonów, komputerów oraz gier na wszystkie platformy. Mniej lub więcej, ale zawsze o czymś pisał. Jeżeli nie o grach, to o smartfonach. Wylewał także siódme poty na forach poświęconych konsolom w Polsce. Jego pierwszym Androidem w kieszeni był Cupcake i od tamtej pory jedynie raz romansował z iOS.