iTunes zniknął wraz z debiutem systemu macOS Catalina. Jednak jego ślady cały czas znajdziemy w różnych miejscach nowego oprogramowania dla komputerów Mac. Gdzie znajdziemy poszczególne części iTunes?

Zobacz także: Zakup smartfona: na te 3 rzeczy musisz zwrócić uwagę

Muzyka, czyli powrót do korzeni

iTunes kiedyś był programem służącym tylko do obsługi biblioteki muzycznej. Ale kiedy to było? Chyba nikt już tego nie pamięta. Nowa aplikacja Muzyka w macOS Catalina przejmuje większość z funkcji obecnych w iTunes. Zgodnie ze swoją nazwą, dotyczy wyłącznie muzyki. Znajdziemy w niej bibliotekę muzyczną, zarządzanie subskrypcją Apple Music, a także sklep iTunes i wszystko co z nim związane, czyli kupowanie utworów, teledysków itp. 

Mocno ukryte subskrypcje

Przeglądanie i zarządzanie subskrypcjami trafiło teraz do Mac App Store. Odpowiednie opcje znajdziemy na naszym profilu, a następnie wchodząc do „Informacji o koncie”. Poniżej w dziale „Zarządzaj” znajdziemy subskrypcje. Widzimy tam odpowiednie aplikacje czy abonament za Apple Music. Aby wyjść musimy kliknąć przycisk „Gotowe”, a następnie przewinąć w dół i znaleźć kolejny taki sam element. 

Podkasty w osobnej aplikacji

Podkasty zostały dodane do iTunes wiele lat temu. Gwałtowny wzrost zainteresowania tą formą internetowej publikacji dźwiękowej nastąpił około roku 2004. W macOS Catalina podkasty mają własną uproszczoną aplikację, która obsługuje ich wyszukiwanie, subskrybowanie, pobieranie oraz słuchanie. 

Zupełnie nowa aplikacja TV

Nowa aplikacja TV jest odpowiednikiem wersji z iOS, iPadOS oraz tvOS. Porządkuje w jednym miejscu nasze pobrane, zakupione i wypożyczone filmy (za wyjątkiem teledysków). To jednak nie wszystko. Znajdziemy w niej też subskrypcje usług premium, a także nadchodzącego konkurenta Netflix, czyli Apple TV+. Całość obejmuje także zakupy, podział na filmy, programy telewizyjne (także dla dzieci). 

Synchronizowanie urządzeń iOS teraz w Finderze

Wiele lat temu do synchronizowania urządzeń służył program iSync. To było jednak tak dawno, że mało kto pamięta taki fakt. Potem dostaliśmy iTunes. Umożliwiał on dostęp i synchronizowanie plików, kontaktów, czy muzyki z iPhone’ami, iPadami czy iPodem touch. Aplikacja rosła i rosła, dostając kolejne nowe opcje… Niektóre mające niewiele wspólnego z jej pierwotnym przeznaczeniem. W macOS Catalina, Apple wreszcie uporządkowało pewne funkcje. Zarządzanie urządzeniami trafiło do Findera. Po podłączeniu, sprzęt z iOS czy iPadOS widoczny jest na bocznym pasku. Po kliknięciu zobaczymy widok znany z iTunes. Znajdziemy tam zarządzanie kopiami zapasowymi, aktualizacjami, synchronizacjami zdjęć czy multimediów.

Loginy Apple ID – teraz możesz używać kilku

Po rozdzieleniu różnych funkcji, Apple umożliwia teraz używanie kilku identyfikatorów. Możemy używać jednego konta do synchronizacji za pomocą iCloud za pomocą nowego panelu w „Preferencjach systemowych”, kolejnego dla Mac App Store i jeszcze kolejnego dla Książek, czy TV. Dla niektórych wydaje się to przesadą, jednak wielu użytkowników ma dwa konta, albo o więcej do różnych funkcji. 

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)