iTunes macOS Catalina

iTunes wiecznie żywy, czyli gdzie znajdziemy jego ślady w macOS Catalina

Artykuły

iTunes zniknął wraz z debiutem systemu macOS Catalina. Jednak jego ślady cały czas znajdziemy w różnych miejscach nowego oprogramowania dla komputerów Mac. Gdzie znajdziemy poszczególne części iTunes?

Zobacz także: Zakup smartfona: na te 3 rzeczy musisz zwrócić uwagę

Nie przegap
Huawei Mobile Services – wszystko, co musisz wiedzieć o HMS w jednym miejscu
Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest
Rosnąca popularność Huawei Mobile Services, w skrócie HMS, a w Polsce Mobilne Usługi Huawei to nic innego jak wypadkowa rozwoju jednego z największych graczy na mobilnym rynku. Perturbacje światowych mocarstw często zbierają żniwa tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Stany Zjednoczone i Chiny wciąż szukają porozumienia, choć najbardziej poszkodowanym wydaje się właśnie Huawei. Gigant […]

Muzyka, czyli powrót do korzeni

iTunes kiedyś był programem służącym tylko do obsługi biblioteki muzycznej. Ale kiedy to było? Chyba nikt już tego nie pamięta. Nowa aplikacja Muzyka w macOS Catalina przejmuje większość z funkcji obecnych w iTunes. Zgodnie ze swoją nazwą, dotyczy wyłącznie muzyki. Znajdziemy w niej bibliotekę muzyczną, zarządzanie subskrypcją Apple Music, a także sklep iTunes i wszystko co z nim związane, czyli kupowanie utworów, teledysków itp. 

Mocno ukryte subskrypcje

Przeglądanie i zarządzanie subskrypcjami trafiło teraz do Mac App Store. Odpowiednie opcje znajdziemy na naszym profilu, a następnie wchodząc do „Informacji o koncie”. Poniżej w dziale „Zarządzaj” znajdziemy subskrypcje. Widzimy tam odpowiednie aplikacje czy abonament za Apple Music. Aby wyjść musimy kliknąć przycisk „Gotowe”, a następnie przewinąć w dół i znaleźć kolejny taki sam element. 

Podkasty w osobnej aplikacji

Podkasty zostały dodane do iTunes wiele lat temu. Gwałtowny wzrost zainteresowania tą formą internetowej publikacji dźwiękowej nastąpił około roku 2004. W macOS Catalina podkasty mają własną uproszczoną aplikację, która obsługuje ich wyszukiwanie, subskrybowanie, pobieranie oraz słuchanie. 

Zupełnie nowa aplikacja TV

Nowa aplikacja TV jest odpowiednikiem wersji z iOS, iPadOS oraz tvOS. Porządkuje w jednym miejscu nasze pobrane, zakupione i wypożyczone filmy (za wyjątkiem teledysków). To jednak nie wszystko. Znajdziemy w niej też subskrypcje usług premium, a także nadchodzącego konkurenta Netflix, czyli Apple TV+. Całość obejmuje także zakupy, podział na filmy, programy telewizyjne (także dla dzieci). 

Synchronizowanie urządzeń iOS teraz w Finderze

Wiele lat temu do synchronizowania urządzeń służył program iSync. To było jednak tak dawno, że mało kto pamięta taki fakt. Potem dostaliśmy iTunes. Umożliwiał on dostęp i synchronizowanie plików, kontaktów, czy muzyki z iPhone’ami, iPadami czy iPodem touch. Aplikacja rosła i rosła, dostając kolejne nowe opcje… Niektóre mające niewiele wspólnego z jej pierwotnym przeznaczeniem. W macOS Catalina, Apple wreszcie uporządkowało pewne funkcje. Zarządzanie urządzeniami trafiło do Findera. Po podłączeniu, sprzęt z iOS czy iPadOS widoczny jest na bocznym pasku. Po kliknięciu zobaczymy widok znany z iTunes. Znajdziemy tam zarządzanie kopiami zapasowymi, aktualizacjami, synchronizacjami zdjęć czy multimediów.

Loginy Apple ID – teraz możesz używać kilku

Po rozdzieleniu różnych funkcji, Apple umożliwia teraz używanie kilku identyfikatorów. Możemy używać jednego konta do synchronizacji za pomocą iCloud za pomocą nowego panelu w „Preferencjach systemowych”, kolejnego dla Mac App Store i jeszcze kolejnego dla Książek, czy TV. Dla niektórych wydaje się to przesadą, jednak wielu użytkowników ma dwa konta, albo o więcej do różnych funkcji. 

Źródło: Macworld


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x