Tryb nocny jest od kilku lat jedną z najciekawszych funkcji aparatów w smartfonach. W tym roku wreszcie zawitał do iPhone’ów. Dostępny jest tylko i wyłącznie na najnowszych modelach, czyli iPhone 11, 11 Pro oraz 11 Pro Max. Apple nie wprowadziło tej funkcji do starszych modeli i znając politykę firmy nigdy do tego nie dojdzie. Tryb nocny znacznie poprawia robienie zdjęć przy słabym oświetleniu. Nie jest to opcja, którą możemy uruchomić, przesuwając palcem w aplikacji Aparat. Nie ma go obok trybu robienia portretów, wideo i innych. Zaprojektowano go do pracy automatycznej. Istnieje jednak możliwość ręcznego wywołania trybu nocnego, o ile iPhone wykryje, że oświetlenie jest na średnim lub niskim poziomie.

Zobacz także: Emporio Armani Smartwatch 3 – Wear OS na sterydach

Tryb nocny w iPhone 11 Pro – czym jest?

Telefony iPhone 11 i iPhone 11 Pro automatycznie włączają tryb nocny, gdy aparat wykryje słabe oświetlenie. Ikona trybu nocny u góry wyświetlacza zmienia kolor na żółty, gdy ta funkcja jest aktywna. W zależności od tego, jak ciemna jest sceneria, w trybie nocnym iPhone może zrobić zdjęcie szybko lub wydłużyć czas otwarcia migawki o kilka sekund. Obok ikony trybu nocnego pojawia się liczba wskazująca, jak długo potrwa robienie zdjęcia. Aby wypróbować dłuższy czas naświetlania zdjęć, musimy stuknąć w ikonę trybu nocnego. Następnie konieczne jest użycie suwaka nad przyciskiem migawki, aby wybrać opcję Automatycznie lub Maks. Po wybraniu opcji Automatycznie, to aparat decyduje, jaki czas naświetlania zastosować. W przypadku opcji Maks. zdjęcie jest poddawane najdłuższemu czasowi naświetlania dostępnemu w trybie nocnym. Podczas robienia zdjęcia suwak staje się czasomierzem, który odlicza czas pozostały do końca naświetlania. Oczywiście iPhone musi pozostać nieruchomo, aż robienie zdjęcia dobiegnie końca.

iPhone 11 Pro tryb nocny

Tryb nocny w iPhone 11 Pro – jak z niego korzystać?

Nowa funkcja dostępna jest w systemowej aplikacji Aparat w iOS 13. Działa tylko w przypadku obiektywu szerokokątnego i teleobiektywu. Nie jest możliwe wykonanie zdjęcia w trybie nocnym przy korzystaniu z obiektywu ultraszerokokątnego. 

  • Po otwarciu aplikacji Aparat musimy znaleźć ikonę księżyca w lewym górnym rogu ekranu lub prawym górnym rogu, kiedy telefon będziemy trzymać poziomo.
  • Jeżeli ikona jest wyszarzona, to tryb nocny jest dostępny, ale nie można go uruchomić automatycznie.
  • Jeżeli ikona jest w kolorze żółtym, wtedy tryb nocny zostanie uruchomiony automatycznie. 
  • Następnie musimy kliknąć ikonę księżyca, aby ręcznie dostosować czas ekspozycji. 
  • iPhone musi pozostać nieruchomo podczas fotografowania w trybie nocnym. Ikona nowej opcji poinformuje nas o czasie ekspozycji danego zdjęcia. Odliczanie pojawi się nad przyciskiem migawki.

Tryb nocny w iPhone 11 Pro – jak wygląda cały proces?

Jeżeli widzimy szary lub żółty księżyc, możemy wybrać ręczą regulację ekspozycji zdjęcia. Musimy mieć świadomość tego, że ikona w kolorze szarym lub żółtym pojawi się tylko wtedy, gdy aparat wykryje niskie lub średnie światło w otoczeniu. Nie ma możliwości ręcznego uruchomienia trybu w innym wypadku. Żółty kolor oznacza, że opcja jest automatycznie uruchomiona, szara, że jest dostępna, ale nie włącza się automatycznie.

Źródło: Apple, 9to5mac

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)