ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Surface Neo Windows 10X dla jednego ekranu

Apple i odpowiedź na Microsoft Surface Neo – tylko z jakim systemem?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Na początku października Microsoft mocno zaskoczył. Firma pokazała Surface Neo – dziwne urządzenie, które wygląda jak dwa iPady mini złączone ze sobą.. Całość prezentuje się trochę jak laptop, w którym klawiatura została zastąpiona drugim ekranem dotykowym. Czy ktoś podąży śladem Microsoftu i stworzy podobne urządzenie? Może Apple? A jeżeli nie, to czemu? Oczywiście do premiery tego niezwykle ciekawego projektu jest jeszcze długa droga. Prawdopodobnie stanie się to dopiero w 2020 roku.

Zobacz także: iPhone SE wraca jak bumerang – nowa technologia w starym opakowaniu

Microsoft Surface Neo, a może MacBook Neo?

Weźmy pod uwagę długoterminowe plany Apple co do projektowania urządzeń. To świetny argument za tym, żeby zrobić laptopa bez żadnych ruchomych części. Może dzięki takiemu rozwiązaniu, firma wreszcie pozbyłaby się problemów z klawiaturami? Wszystkie plotki sugerują, że gigant z Cupertino porzuci klawiatury motylkowe w MacBookach. Pierwsze efekty tej rewolucji mamy zobaczyć już pod koniec tego miesiąca, a kontynuacja nastąpi wiosną 2020 roku. Czy spółka Tima Cooka wyciągnie wnioski z tej lekcji? Może już nigdy nie zaprojektuje kolejnej generacji klawiatur do komputerów? Pozbycie się ruchomych części z mechanizmu na pewno przyniosłoby pewne korzyści dla firmy i mniej problemów. Ale nie wiem, czy użytkownicy będą zachwyceni. Jestem absolutnie pewny, że w laboratoriach Apple pracowano nad podobnym rozwiązaniem. Rozszerzenie paska dotykowego, tak aby stał się wirtualną klawiaturą, czy gładzikiem wydaje się interesujące. Niektóre firmy próbują podobnych rozwiązań, ale kto pójdzie na całość? Taki scenariusz ma jednak pewien problem. System macOS nie jest przeznaczony do obsługi dotykiem i nic nie zwiastuje zmian. 

Microsoft Surface Neo

A może iPad Neo?

Przejdźmy lepiej do iPada. Przecież Apple pokazało na przykładzie tabletów, że jednak może być otwarte. Mamy do dyspozycji klawiatury Smart Keyboard, a nawet obsługę myszy w iPadOS. Jeszcze niedawno takie rozwiązania byłyby nie do pomyślenia. Być może, co ważniejsze, dodanie obsługi wielu okien na iPadzie może być czymś więcej niż tylko sposobem na wielozadaniowość. iPadOS oraz dostępne na ten system aplikacje, mogą stać się początkiem pomysłu na otwieranie programów na wielu ekranach – na przykład na urządzeniu z dwoma ekranami, jak Surface Neo. Mimo tego, urządzenie od Microsoftu ma kształt laptopa, z charakterystycznym zawiasem. Do tej pory Apple patrzy na swoje sprzęty dość tradycyjnie. Laptop działa pod macOS i ma tradycyjny kształt, a jak chcemy dotykowy ekran, to mamy do dyspozycji iPada. Tutaj potrzeba zmiany nastawienia. 

To iPad, czy MacBook z dwoma ekranami?

Chociaż Apple przez lata zyskało reputację innowacyjnej firmy, to jest wyjątkowo konserwatywne, jeżeli chodzi o premiery produktów. Firma Tima Cooka starannie i długo pracuje nad urządzeniami. Nie rzuca się też na wiele różnych grup produktów, a potem patrzy co się udaje, a co nie. Bardziej prawdopodobne jest to, że gigant z Cupertino robi takie rzeczy potajemnie, a potem zabija to co nie spełnia standardów. Pytaniem jest, czy Apple uważa, że przyszłość komputerów obejmuje sprzęty z dwoma ekranami? A jeśli tak, to czy ma to być iPad, czy MacBook? Dotychczas macOS trzymany jest z daleka od ekranu dotykowego. 

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy