Starszy brat słynnego handlarza narkotyków Pabla Escobara – Roberto, były księgowy kartelu z Medelin i założyciel Escobar Inc, grozi ruiną finansową Elonowi Muskowi, który rzekomo miał ukraść pomysł na swój słynny miotacz płomieni Not-a-Flamethrower. 72-letni Roberto, który wcześniej pozwał Netflixa na miliard dolarów za bezprawne wykorzystywanie wizerunku brata w serialu Narcos, teraz grozi Muskowi przejęciem Tesli i jednocześnie zapowiada założenie firmy konkurencyjnej dla Apple. Tylko o co dokładnie chodzi?

Escobar walczy o wizerunek rodziny

elon musk escobar pozew

Roberto, zwany El Osito – Niedźwiedź – wspólnie ze szwedzkim biznesmenem Olofem Gustafssonem, założył w 2014 roku Escobar Inc. Przedsiębiorstwo zarejestrowano w Kalifornii. Warto dodać, że oficjalnie, gdyż sam Roberto twierdzi, że taka firma istniała już w 1984 roku. Chodzi o czas działalności niesławnego kolumbijskiego kartelu, odpowiedzialnego za 80% przemytu kokainy do USA. W każdym razie, wraz z upadkiem zorganizowanej grupy przestępczej w latach 90. wyrokiem pozbawienia wolności dla Roberto w 1992 roku i śmiercią Pabla w 1993 roku, wszelkie interesy musiały zejść na dalszy plan. W 2004 roku, w związku z dobrym zachowaniem w czasie odbywania kary, Roberto Escobar został wypuszczony na wolność i rozpoczął szereg dziwacznych akcji, obliczonych na generowanie zysku. Do najsłynniejszych aktywności należy np. otwarcie muzeum pamięci Pabla w Kolumbii, szukanie lekarstwa na wirus HIV, zajmowanie się hodowlą rasowych koni, zbiórka funduszy na impeachment Donalda Trumpa na stronie GoFundMe, czy wypuszczenie własnej kryptowaluty we współpracy z firmą z Belize.

Absurdalna sprawa Netflixa

Netflix

Escobar Inc, oficjalnie założony w 2014 roku, zgłosił w 2016 roku pretensje do Netflixa za bezprawne wykorzystanie wizerunku Escobarów w serialu Narcos, pozywając popularny serwis streamingowy na miliard dolarów. Chociaż prawdopodobnie prawnicy Netflixa uznali to za żart, nie spodziewali się, że Roberto z Gustafssonem skutecznie zastrzegali symbole towarowe związane ze słynnym „królem kokainy” przed amerykańskimi sądami. Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, to jednak po uzyskaniu praw majątkowych do około 100 znaków i rejestracji 30 kolejnych na terenie USA – w 2017 roku doszło do ugody między Netflixem i Escobar Inc. Możemy założyć, że nie było to miliard dolarów, ale raczej nie były to też groszowe sprawy. Kto wie, czy to nie właśnie ta sprawa rozzuchwaliła krzepkich biznesmenów?

Zobacz też: Broadcom oskarżony o bycie monopolistą

Elon Musk i The Boring Company

neuralink

W lipcu 2019 roku Escobar Inc zaczęła sprzedawać miotacze płomieni, które wyglądają podobnie do tych wyprodukowanych przez The Boring Company Elona Muska. Roberto utrzymuje, że w 2017 roku jego muzeum odwiedził inżynier pracujący dla Muska i ukradł pomysł gadżetu. Roberto miał pokazać bezimiennemu inżynierowi działający prototyp miotacza i panowie rozmawiali o ewentualnych ulepszeniach zabawki. Natomiast w 2018 roku The Boring Company, należąca do Muska, zaczęła produkować limitowany „Not-a-Flamethrower”, czyli… rzekomo podstępnie wykradziony projekt zabawkowego miotacza płomieni z Kolumbii. W związku z tym Escobar Inc zapowiada podjęcie działań prawnych przeciwko Muskowi, grożąc przejęciem Tesli, o ile amerykański miliarder nie zgodzi się na wielomilionową ugodę lub przekazanie części akcji Tesli w posiadanie El Osito. Elon Musk odniósł się w humorystyczny sposób do tych wydarzeń, choć według Gustafssona jest to zabieg prawny i pośrednie przyznanie się do winy słynnego odkrywcy:

Przyszłość Escobar Inc i konkurencja dla Apple

Dochodzimy do wydarzeń teraźniejszych – niedawno Escobar Inc wygrało w amerykańskim sądzie sprawę dotyczącą przejęcia domeny PabloEscobar.com. W związku z tym obaj Panowie zamierzają kontynuować budowę imperium, sygnowanego nazwiskiem sławnego gangstera, operując ze świeżo pozyskanej strony:

Będziemy walczyć z każdym, kto stanie na naszej drodze – stwierdził 72-letni Roberto Escobar po ogłoszeniu wyroku.

Współzałożyciel Escobar Inc, Olof Gustaffson w rozmowie z TheNextWeb, zapowiedział:

Jesteśmy w trakcie budowy firmy wartej 50 milionów dolarów, która z łatwością pokona Apple, dzięki swojej niesamowitej technologii, dostępnej wkrótce na pabloescobar.com. Start platformy przewidywany jest na 2020 rok.

Na zakończenie tej przedziwnej historii warto dodać, że Escobar Inc podpisała w 2018 roku umowę z Relevium Technologies, kanadyjską firmą specjalizującą się w dystrybucji legalnej marihuany. Możemy założyć, że walka o ten rynek będzie równie bezwzględna, co nieprzewidywalna, dlatego możemy tylko współczuć tamtejszym plantatorom.

Zobacz też: SpaceX zamierza wysłać więcej satelitów

Starszy brat najsłynniejszego handlarza kokainą prawdopodobnie jeszcze zaskoczy. Kto wie, może za kilka lat polecimy kolonizować Marsa w rakiecie ze stajni Escobar?

Źródło: thenextweb.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Fronczak

Politolog z wykształcenia, historyk z zainteresowania. Gawędziarz i świadomy konsument kultury popularnej.