Nowy system operacyjny dla komputerów Mac, czyli macOS Catalina jest od tygodnia dostępny. Otrzymaliśmy sporo ważnych ulepszeń oraz nowych funkcji. Zaliczyć do nich możemy aplikacje z iPada, (czyli Projekt Catalyst), wykorzystanie iPada jako drugiego ekranu (nazwane Sidecar), opcję „Czas przed ekranem” i nowe sterowanie głosowe. Jak można było się spodziewać, macOS Catalina zawiera również dziesiątki niewielkich usprawnień, które warto poznać. Poniżej przeczytacie o kilku najciekawszych funkcjach nowego oprogramowania, którymi firma niespecjalnie się chwali.

Zobacz także: Aktualizacje Windows 10 to łatanie łatek. Oto jak Microsoft zepsuł system

4K HDR wreszcie na komputerach Mac

Po raz pierwszy komputery Mac zyskają dostęp do popularnych filmów i programów telewizyjnych 4K HDR. Jest to możliwe dzięki aplikacji TV, jednak występują pewne ograniczenia. Pełne strumieniowe przesyłanie 4K HDR dostępne jest tylko w MacBookach Pro z roku 2018 lub nowszych oraz komputerach iMac z układem T2. Oznacza to, że choćby starsze modele iMac 4K oraz 5K nie mają takich możliwości. Wszystkie komputery Mac wprowadzone na rynek w 2018 roku lub później, mogą odtwarzać filmy w formatach HDR i Dolby Vision, a także dźwięk w formacie Dolby Atmos.

Odzyskiwanie poprzedniej wersji macOS

Czy kiedyś po zainstalowaniu aktualizacji oprogramowania przekonałeś się, że zepsuło to jakąś niezbędną aplikację? W macOS Catalina dodano funkcję, która wykonuje obraz dysku systemowego tuż przed zastosowaniem aktualizacji. Pozwala to przywrócić komputer Mac do stanu poprzedniego. Aby to wykonać musimy uruchomić urządzenie z wciśniętymi klawiszami Command oraz R i uruchomić tryb odzyskiwania. Ta sprytna funkcja wykorzystuje system plików APFS, ale zajmuje bardzo dużo miejsca na dysku. Obraz jest przechowywany z tego względu tylko przez jeden dzień. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, ta opcja w ogóle nie będzie dostępna.

Lepszy obraz w obrazie

Apple znacznie ulepszył wprowadzoną w poprzedniej wersji funkcję umożliwiającą odtwarzanie wideo nad wszystkimi innymi oknami aplikacji. Umożliwia ona odtwarzanie wideo nad wszystkimi innymi oknami aplikacji. Teraz w przeglądarce Safari, jeżeli odtwarzane jest wideo, możemy kliknąć i przytrzymać ikonę audio na górnym pasku, a następnie kliknąć opcję. Kiedyś wymagało to większych kombinacji, obecnie jest umieszczone bezpośrednio w Safari. Firma z Cupertino dodała także „obsługę obrazu” w obrazie w programie QuickTime Player – w pasku sterowania znajduje się odpowiedni przycisk

Koniec z wpisywaniem haseł

Od jakiegoś czasu komputery Mac z wbudowanym skanerem linii papilarnych umożliwiają uwierzytelnianie za pomocą odcisku palca, zamiast wpisywania haseł. W macOS Catalina opcja ta została rozszerzona na Apple Watch. Kiedy na ekranie pojawia się konieczność uwierzytelnienia, zegarek wibruje i prosi o dwukrotne dotknięcie przycisku bocznego. Niestety, ta metoda nie obejmuje aplikacji innych firm.

Znajdowanie urządzeń w macOS

iOS 13 oraz macOS Catalina zawierają kilka niesamowitych opcji, które pomagają w zlokalizowaniu naszych urządzeń Apple. Jeżeli gdzieś zostawimy komputer Mac możemy go teraz zlokalizować, nawet jeżeli nie jest podłączony do sieci. Urządzenie emituje sygnał nawigacyjny przez Bluetooth, a odbierany jest  przez inne sprzęty Apple. Zarówno swoje urządzenia i znajomych możemy teraz znajdować przez nową aplikację Lokalizator. Wszystkie te opcje były już w iOS, ale teraz są wreszcie na macOS.

Urządzenia iOS w Finderze

Apple przeniosło zarządzanie urządzeniami iOS z iTunes (którego przecież nie ma) do Findera. Po podłączeniu iPhone’a do komputera Mac i wprowadzeniu hasła możemy kliknąć kartę pliki i zajrzeć do pamięci. To niby nic nowego, ale Finder jest o wiele bardziej rozsądnym miejscem. Możliwe jest też przewodowe przesyłanie plików do iPada, a nie tylko przez AirDrop.

Źródło: Macworld

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Mariusz Nowak

    Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)