ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
internet polacy

Internet – jak korzystają z niego Polacy? Badanie GUS

Autor: Mateusz Fronczak Kategoria: Artykuły

Wiemy, że internet znosi bariery geograficzne i czasowe – służąc komunikacji, handlowi czy rozwojowi. Wiemy też, że bywa źródłem rozrywki, wzruszeń, a czasami obrzydzenia pomieszanego ze strachem – kto nie zwątpił w ludzi, przeglądając sieć, niech pierwszy rzuci kamieniem. GUS opublikował ciekawe badanie, dotyczące internetowej aktywności Polaków – zobaczmy, jak prezentujemy się w liczbach.

Raport GUS z marca 2019 roku pokazuje, jak Polacy korzystają z Internetu

polacy internet

Główny Urząd Statystyczny w ramach badania rozwoju polskiego społeczeństwa informacyjnego opublikował raport o internetowej aktywności Polaków w 2018 roku. Badania wykorzystywania technologii informacyjnych są prowadzone w Unii Europejskiej od 2003 roku. GUS prowadzi je cykliczne od akcesu Polski do UE. Najnowsza publikacja pochodzi z marca 2019 roku, dostarczając interesujące dane o wykorzystaniu internetu przez osoby prywatne w naszym kraju. Kwestią sporną jest dobór pytań i konstrukcja kwestionariusza, jednak badanie pozostaje atrakcyjne dla ciekawskich.

Zobacz też: Czy warto instalować antywirus na Androidzie?

Dostępność Internetu w polskich domach

 • 84% gospodarstw domowych posiada dostęp do internetu, co jest wynikiem gorszym od średniej Unii Europejskiej o 5 punktów procentowych.
 • 16% gospodarstw domowych nie ma dostępu do sieci – główną przyczyną jest brak potrzeby korzystania.

Jak my, Polacy, korzystamy z internetu?

przegladarka internetowa ranking
 • Wyszukiwanie informacji o towarach lub usługach – 64%
 • Korzystanie z poczty elektronicznej – 61%
 • Korzystanie z serwisów społecznościowych – 50%
 • Wyszukiwanie informacji związanych ze zdrowiem – 48%
 • Korzystanie z bankowości elektronicznej – 44%
 • Umieszczanie w Internecie własnych treści – 26%
 • Odsyłanie wypełnionych formularzy urzędowych – 24%
 • Pozyskiwanie informacji ze stron urzędów – 24%
 • Korzystanie z serwisów poświęconych turystyce – 18%
 • Granie w gry komputerowe, pobieranie gier, odtwarzanie – 18%
 • Sprzedaż towarów lub usług (np. na aukcjach) – 14%
 • Pobieranie programów (bez gier) – 13%

Boli mnie osobiście brak pytań o korzystanie z serwisów informacyjnych czy np. naukę, ale tak wygląda lista Głównego Urzędu Statystycznego. Proszę zwrócić uwagę, że mimo 50% respondentów korzystających z mediów społecznościowych, tylko ćwierć przyznała się do publikowania własnych treści. Czyż nie kłóci się to z liczbą powiadomień na Facebooku i wzmożoną aktywnością naszych internetowych znajomych? Ciekawe, że więcej osób szuka informacji związanych ze zdrowiem, niż używa e-bankowości. Intrygujący jest podpunkt z grami – czy tajemnicze „odtwarzanie” – oznacza multimedia? Oglądanie filmów czy słuchanie muzyki dzięki internetowi jest coraz popularniejsze, a tego również zabrakło w publikacji. Pozostaje czekać na następne edycje badania.

Zobacz też: Podsumowanie konferencji Googla

Technologia w służbie administracji

Godne uwagi jest, że korzystanie z e-administracji staje się coraz popularniejsze. Stanowi to dowód na postępującą informatyzację społeczeństwa – 24% obywateli Polski odsyła formularze urzędowe przez internet. Uważam, że jest to świetny wynik, a ten wskaźnik będzie rósł. Oznacza to mniejsze kolejki w urzędach, ulepszanie infrastruktury cyfrowej i krótszy czas oczekiwania na decyzje administracyjne.

E-Polacy, jak łączymy się z internetem?

internet
grafika Kantar Polska

Kantar Polska przeprowadziło ciekawe badanie dla Ministerstwa Cyfryzacji w czerwcu 2019 roku. Wyniki mogą być zaskakujące – komputer przestał być najczęściej używanym narzędziem do łączenia się z siecią. Polacy wolą smartfony za sprawą ich mobilności i łatwości w obsłudze. Dodatkowo aż 86% badanych chciałoby więcej internetu w służbie zdrowia i administracji. Chcemy więcej, szybciej i zawsze – może niedługo prześcigniemy średnią europejską?

Źródło: gov.pl, stat.gov.pl

Sprawdź najnowsze wpisy