Od debiutu OS X Lion 10.7, systemy operacyjne dla komputerów Apple dostępne są tylko przez Mac App Store. Odpowiednie urządzenia amerykańskiej firmy wyposażono w narzędzia przeznaczone do normalnej aktualizacji systemu, bez wpływu na dane, a także do „czystej instalacji” bezpośrednio przez sieć. Jednak raz na kilka lat nawet na komputerze Mac warto zrobić porządek i zainstalować oprogramowanie od nowa, pozbywając się przy okazji zbędnych rzeczy. Co wtedy mamy zrobić? Odpowiedzią jest pendrive z czystą wersją macOS. Teraz jest ku temu świetna okazja. Kilka dni temu firma Tima Cooka wypuściła na rynek najnowszą wersję systemu dla komputerów, czyli macOS Catalina.

Zobacz także: To najlepsze w macOS – oto najważniejsze skróty klawiaturowe

Będziemy potrzebować odpowiedniego komputera Mac z dostępem do Internetu oraz pendrive’a o pojemności minimum 12 GB, odpowiednio sformatowanego.

Pobieranie systemu macOS

 1. Pobierz instalator systemu macOS ze sklepu Mac App Store.
 2. Aby pobrać system macOS Catalina lub macOS Mojave do użycia z rozruchowym instalatorem, należy użyć komputera Mac z systemem macOS High Sierra 10.12.5 lub nowszym bądź El Capitan 10.11.6. Uwaga dla administratorów w firmach – plik należy pobrać z witryny Apple, a nie z lokalnego serwera uaktualnień oprogramowania.
 3. Gdy zostanie otwarty instalator systemu macOS, zamknij go bez kontynuowania procesu instalacji.
 4. Znajdź instalator — pojedynczy plik instalacyjny „Install macOS Catalina” — w folderze Aplikacje.
macOS Catalina instalacja

Używanie aplikacji Terminal

To nic strasznego, nawet dla normalnego użytkownika. Choć Terminal nie jest oczywiście aplikacją używaną przez większość z nas codziennie.

 • Po pobraniu instalatora podłącz pamięć USB lub inny wolumin, na którym chcesz umieścić rozruchowy instalator. Upewnij się, że dysk dysponuje co najmniej 12 GB wolnego miejsca a jego format to macOS Extended.
 • Otwórz aplikację Terminal znajdującą się w folderze Narzędzia wewnątrz folderu Aplikacje.
 • Wpisz w aplikacji Terminal lub skopiuj do niej jedno z poniższych poleceń. Przykłady te zakładają, że instalator nadal znajduje się w folderze Aplikacje, a pamięć flash USB lub inny wolumin nosi nazwę MyVolume. Jeśli wolumin ma inną nazwę, zastąp MyVolume właściwą nazwą.

Catalina

sudo/Applications/Install\macOS\Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume

Mojave

sudo/Applications/Install\macOS\Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume

High Sierra

sudo/Applications/Install\macOS\High\Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume

Sierra

sudo/Applications/Install\macOS\Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app

El Capitan

sudo/Applications/Install\OS\X\El\Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume –applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app Po wpisaniu polecenia naciśnij klawisz Return.

 • Gdy pojawi się monit o hasło administratora, wpisz je i naciśnij jeszcze raz klawisz Return. Aplikacja Terminal nie wyświetla znaków podczas wpisywania hasła.
 • Gdy zostanie wyświetlony monit, wpisz Y, aby potwierdzić, że chcesz wymazać wolumin, a następnie naciśnij klawisz Return. Aplikacja Terminal wyświetli postęp tworzenia rozruchowego instalatora.  
 • Gdy aplikacja Terminal potwierdzi wykonanie zadania, wolumin będzie miał taką samą nazwę jak pobrany instalator, np. Install macOS Catalina. Zamknij aplikację Terminal i wysuń wolumin.

Korzystanie z instalacyjnego pendrive’a z macOS

Po utworzeniu rozruchowego instalatora wykonaj następujące czynności, aby go użyć.

 1. Podłącz pendrive’a do zgodnego komputera Mac. 
 2. Użyj Menedżera uruchamiania lub preferencji Dysk startowy, aby wybrać rozruchowy instalator jako dysk startowy i uruchom z niego komputer. Komputer Mac zostanie uruchomiony w trybie odzyskiwania systemu macOS. 
 3. Dowiedz się, jak wybrać dysk startowy i co zrobić, jeśli nie można uruchomić komputera Mac z dysku startowego.
 4. W przypadku wyświetlenia informacji wybierz język.
 5. Rozruchowy instalator nie pobiera systemu macOS z Internetu, ale wymagane jest połączenie z Internetem w celu pobrania informacji dotyczących modelu komputera Mac, np. uaktualnień oprogramowania. Jeśli chcesz połączyć się z siecią Wi-Fi, użyj menu Wi-Fi  na pasku menu. 
 6. W oknie Narzędzia wybierz opcję Instalacja macOS (lub Instalacja OS X), kliknij opcję Dalej i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

źródło: Apple

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)