ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PlayStation 5

Sony oficjalnie zapowiedziało PlayStation 5! Znamy datę premiery nowej konsoli

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

PlayStation 4 zadebiutowało 15 listopada 2013 roku, czyli niemal 6 lat temu. W świecie elektronicznej rozgrywki to naprawdę szmat czasu. Od dość dawna w Sieci pojawia się już coraz więcej przecieków i plotek na temat kolejnej generacji konsoli Sony. Ba, sam jakiś czas temu przedstawiłem swoje oczekiwania wobec PlayStation 5. Dotychczas data premiery nowego sprzętu Japończyków nie była znana, jednak dziś uległo to zmianie. Sony oficjalnie zapowiedziało PlayStation 5!

Data premiery PlayStation 5 ujawniona wraz ze szczegółami dotyczącymi nowej konsoli

PlayStation logo

Dziś nadszedł dzień, na który czekało wielu fanów gier wideo – Sony oficjalnie potwierdziło istnienie PlayStation 5 oraz poinformowało, kiedy trafi do sklepów. Tytułowa konsola zadebiutuje już w okresie świątecznym, pod koniec 2020 roku. Dokładnej daty niestety nie zdradzono, jedna możemy śmiało stawiać na listopad-grudzień. Ta niezwykle ważna informacja pojawiła się na blogu PlayStation wraz z kilkoma informacjami o kontrolerze DualShock 5, którym przyglądamy się poniżej.

DualShock 5

Pierwszym aspektem, o którym warto wspomnieć, jest kontroler DualShock 5, który naturalnie pojawi się razem z PlayStation 5. Jeśli chodzi o jego wygląd, to ma być zbliżony do DualShocka 4. Największe zmiany mają za to zajść w środku. Nowa generacja padów ma bowiem zostać wyposażona w technologię haptic feedback, która ma wznieść wibracje na wyższy poziom i znacznie zwiększyć poziom immersji w grach. Jak czytamy na blogu, wjechanie sportowym samochodem w ścianę ma być odczuwalne zupełnie inaczej, niż np. atak z piłką na boisku.

Zobacz także: Poznaliśmy prawdopodobną datę premiery Samsunga Galaxy S11

Kolejną nowością w DualShocku 5 będą tzw. adaptywne triggery L2/R2, które podobnie jak haptic feedback, mają zwiększyć nasze doznania w grach. Sony tłumaczy, że twórcy gier będą mogli je odpowiednio zaprogramować, aby gracze realnie odczuwali opór np. przy naciąganiu cięciwy łuku. Niektórzy producenci otrzymali już nową wersję kontrolera, a firma nie może się już doczekać, by zobaczyć, na jakie rozwiązania uda im się wpaść.

PlayStation 5 – pozostałe informacje

W dzisiejszym artykule magazyn WIRED przybliżył nieco więcej informacji na temat PlayStation 5. Tekst ten zalinkowało samo Sony, więc z pewnością jest on zgodny z rzeczywistością. Czytamy w nim, że PlayStation 5 zostanie wyposażone w technologię ray-tracing, którą zintegrowano z kartą graficzną. Dzięki temu rozwiązani twórcy będą mogli stworzyć naprawdę efektownie wyglądające gry, co jednocześnie sugeruje, że PS5 będzie potężne. Kolejną nowością w opisywanej konsoli będzie dysk SSD, który przełoży się na o wiele bardziej komfortową rozgrywkę, bo m.in. ekrany ładowania będą trwały znacznie krócej, niż w przypadku dysków HDD.

W PS5 znajdziemy również rozwiązanie znane z Xboxa One. Pozwoli ono bowiem na instalację tylko fragmentów gier – np. sam tryb multiplayer lub wyłącznie kampanię dla jednego gracza. Wisienką na torcie w kontekście PlayStation 5 będzie możliwość dostosowywania wyglądu ekranu głównego konsoli pod siebie. Co więcej, na wspomniany ekran główny będzie można „wywlec” niektóre informacje z gier, np. misje do wykonania.

Choć PlayStation 5 jest coraz bliżej, Sony nie zapomina o aktualnej generacji. Firma przypomniała, że na PS4 już wkrótce pojawią się kolejne gry ekskluzywne, w tym Death Stranding, The Last of Us 2 i Ghost of Tsushima. Cena, wygląd i dokładna specyfikacja PlayStation 5 wciąż pozostają wielką niewiadomą.

Źródło: Blog PlayStation, WIRED

Sprawdź najnowsze wpisy