Najnowsza wersja systemu operacyjnego dla komputerów Apple, czyli macOS Catalina jest wreszcie dostępna. Amerykanie ogłaszali, że stanie się to w październiku, nie podali jednak konkretnej daty, dlatego premiera jest jednak dość niespodziewana. Wraz z wydaniem nowego oprogramowania pojawia się mnóstwo nowych funkcji. Oto najważniejsze nowości, które musisz wypróbować w macOS Catalina.

Zobacz także: Play przywraca kampanię 5G Ready

Nowości w macOS Catalina – żegnaj iTunes

Aplikacja iTunes, przez niektórych kochana, przez innych znienawidzona znika na zawsze. Program rozrósł się do gigantycznych rozmiarów i Apple słusznie podzieliło go właśnie na kilka części. Teraz za te same funkcje co w iTunes, odpowiadają aplikacje Muzyka, Podkasty oraz TV. Odpowiednimi multimediami możemy zarządzać w odpowiednim dla nich programie. Teraz podłączonym do komputera iPhone’m czy iPadem zarządzamy w Finderze.

Sidecar, czyli iPad jako drugi wyświetlacz

Korzystanie z wielu ekranów to świetny sposób na zdecydowanie łatwiejszą nawigację w macOS. Jeżeli jednak nie chcemy kupować kolejnego monitora lub skorzystać z opcji w podróży, Apple ma teraz rozwiązanie. Wyświetlaczem może być iPad. Odpowiada za to odpowiednia funkcja w macOS Catalina – nazwano ją Sidecar. iPada możemy połączyć kablem lub skorzystać z AirPlay. Tablet może znajdować się do 10 metrów od komputera. Dlatego może to być świetny sposób na wykorzystanie iPada do prezentacji. Sidecar pozwala rozszerzyć biurko komputera lub wyświetlić jego odbicie lustrzane. 

Blokowanie nadawców w aplikacji Mail

Walka ze spamem i innymi niechcianymi aplikacjami nie skończy się nigdy. Jednak aplikacja Mail w macOS Catalina zyskuje bardzo przydatną funkcję. Możemy zablokować wybranych nadawców, a wiadomości od nich wylądują od razu w koszu. Aby to zrobić musimy spojrzeć na wybranego e-maila. Następnie prawym przyciskiem myszy klikamy na nadawcę. Zostanie wyświetlone podręczne menu, a tam jedną z opcji jest blokowanie nadawcy. Inne nowe funkcje to ukrywanie powiadomień wybranych wątków lub wypisanie się z komercyjnych list mailowych. 

macOS Catalina nowości

Nowe funkcje w aplikacji Zdjęcia

Wreszcie będzie możliwe zdecydowanie lepsze sortowanie zdjęć w systemowej aplikacji. Nowa karta umożliwia zdecydowanie bardziej przejrzyste przeglądanie zdjęć, na podstawie dni, miesięcy i lat. Zdjęcia mogą też wybierać to co najciekawsze w naszej bibliotece. Dostępny jest także nowy widok ze wszystkimi zdjęciami.

Czas przed ekranem w macOS Catalina

To nowa funkcja, analogiczna do tej, którą znajdziemy w iOS. Zarządzanie użytkowaniem może być używane do ustawiana limitów i ograniczeń dla użytkowników. Rodzice mogą na przykład ustawiać limity tego, co ich dzieci mogą robić na komputerach Mac. Czas przed ekranem możemy skonfigurować z Preferencjach Systemowych. W kolejnej aktualizacji macOS dostępna będzie opcja ustawienia ograniczenia dla komunikacji przez FaceTime czy iMessage.

Nowa aplikacja Lokalizator

Ponownie – Lokalizator to ta sama aplikacja, która dostępna już jest w iOS oraz iPadOS. W programie pokazane są nasze urządzenia, czyli iPhone, iPad, komputery Mac czy AirPods. Program umożliwia zlokalizowanie ich. Włączenie opcji „wyszukiwanie offline” pomoże w znalezieniu naszego sprzętu, gdy nie będzie podłączony do Internetu. Dostępna jest też funkcjonalność znana z iOS czy iPadOS, czyli lokalizowanie znajomych i rodziny.

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)