ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 10X w drugiej połowie 2021 roku

Windows 10X – wszystko, co wiemy o nowym systemie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Dla zagorzałych miłośników gadżetów wydarzenie Microsoft Surface w poprzednim tygodniu było spełnieniem marzeń. Firma wskrzesiła swoją legendarną koncepcję o nazwie Courier z dwoma ekranami jako Surface Neo, a następnie zaskoczyła świat, ogłaszając wprowadzenie nietypowego telefonu z Androidem. Jaka jest jednak przyszłość Windowsa? Microsoft ogłosił nową usprawnioną wersję systemu Windows – nazwaną Windows 10X.

Windows 10X – wiele produktów, ale bez tego systemu

Windows 10X dotyczy jednak tylko urządzeń z dwoma ekranami, takich jak Surface Neo i procesorów Intela w środku. Zatem nie będzie można uaktualnić komputera do systemu Windows 10X, a większość właśnie ogłoszonych urządzeń Microsoft również go nie obsługuje. Nowy tablet – Surface Pro X nie działa na nowym systemie, mimo że ma w nazwie „X”. Nadchodzący telefon Surface Duo również nie będzie działał na nowej platformie, mimo że jego podwójny ekran wygląda prawie dokładnie tak, jak Surface Neo.

Windows 10X

Chociaż każda z tych decyzji może wydawać się myląca, ich przyczyny mogą być uzasadnione – szczególnie jeśli prawdą jest, że Windows 10X wcale nie jest zupełnie nowym systemem operacyjnym. Microsoft tego nie potwierdził, jednak wiemy już co nieco o działaniu platformy.

Zobacz także: Surface Book 2 mnie zawiódł – oto dlaczego

Windows 10X – działanie i nowości

O Windows 10X na pewno wiemy, że:

  • Wczesna kompilacja systemu Windows 10X na Surface Neo zawiera intrygujący WonderBar, który może pełnić rolę małego dodatkowego monitora na żądanie,
  • System zadebiutuje pod koniec 2020 r. na podobnych urządzeniach z procesorami Intel, takich jak Asus, Dell, HP i Lenovo,
  • Będzie można na nim uruchomić „starsze” aplikacje klasyczne Win32, nie tylko te internetowe i z Windows Store,
  • Menu Start przypomina pulpit smartfonów, a kafelków prawdopodobnie nie będzie.

Fani Microsoftu nie powinni się przejmować, że nowa platforma będzie dostępna na ograniczonej liczbie urządzeń. Dzieje się tak, ponieważ Windows 10X jest prawdopodobnie tylko modułową powłoką, która daje rdzeniowemu systemowi operacyjnemu Windows nowy interfejs użytkownika do robienia sztuczek widocznych na filmach prezentujących nowy sprzęt. Wszystko sprowadza się do filozoficznego pytania, czym tak naprawdę jest „Windows”.

Windows był dostępny na wielu urządzeniach

W 2013 roku powiedziano, że na Xbox One działał system Windows. Surface RT działał na Windowsie w 2012 r., oryginalny HoloLens działał na Windowsie w 2016 r., a pewna liczba telefonów z systemem Windows była produkowana przez takich producentów jak Samsung czy Nokia w przeszłości.

W każdym z tych przypadków interfejs użytkownika lub zgodność aplikacji nie spełniały oczekiwań. Jeśli chodzi o telefony, korzystający mogli poczuć się oszukani, gdy Microsoft złamał obietnice uaktualnienia urządzeń z systemem Windows Phone do następnej wersji systemu operacyjnego dwa razy z rzędu. Za każdym razem prawdą było, że na tych urządzeniach działał Windows – tak twierdzili inżynierowie Microsoft. Według nich, każde urządzenie z tym systemem ma trochę tego samego szkieletu Windows.

Windows Core OS

Warto przypomnieć, że Microsoft buduje Windows Core OS (WCOS), który będzie służyć jako nowy modułowy szkielet systemu Windows. Można go sparować z innym interfejsem użytkownika dla różnych typów wyświetlaczy, dostosowując coś, co Microsoft nazywa powłoką kompozytową lub CShell do każdego nowego interfejsu.

W przypadku urządzeń z dwoma ekranami i Windows 10X, interfejs systemu można odwracać, składać i przesuwać w szereg konfiguracji, jednocześnie inteligentnie zmieniając pozycję aplikacji.

Windows 10X Surface Hub

Uważa się, że Windows Core OS może również trafić na zwykłe komputery stacjonarne i laptopy z powłoką „Polaris”, a także „GameCore” dla Xbox Scarlett, choć niektórzy uważają, że Microsoft mógł porzucić Polaris na rzecz trzymania się standardowego systemu Windows 10 dla tradycyjnych komputerów PC.

Windows 10X jest oczywiście bardziej ekscytujący niż którykolwiek z nich, ponieważ jest „krzykliwy” i nowy. Widzieliśmy już HoloLens, Xbox, gigantyczny Surface Hub i sposoby kontrolowania każdego z nich. Wygląda na to, że Microsoft w dużej mierze po prostu przenosi te same koncepcje interfejsu użytkownika do nowego szkieletu systemu Windows Core OS.

Windows 10X – premiera dopiero za rok

Być może Microsoft ujawnił Surface Neo i Windows 10X na rok przed planowanym debiutem, aby wzbudzić wystarczające zainteresowanie produktem oraz aby udowodnić, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Panos Panay powiedział, że może oddać urządzenie w ręce programistów w ciągu kilku miesięcy. Windows Core OS nie był tematem dyskusji podczas majowej konferencji programistów Build 2019, ale firma obiecuje więcej informacji na Build 2020.

Zaangażowanie programistów na pokład może nie być tak trudną bitwą, jak dziesięć lat temu, kiedy Microsoft zabił koncepcję Courier. Wtedy tablety i mobilne systemy operacyjne były całkiem nowe, a ich układy nie były wystarczająco szybkie, aby uruchomić tradycyjne aplikacje Windows.

Źródło: theverge

Sprawdź najnowsze wpisy