Kilka dni temu Microsoft zaprezentował nowe urządzenia z rodziny Surface. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dwa z nich mają podwójne ekrany. Co ciekawe Surface Duo jest smartfonem z Androidem! Firma, która jeszcze kilka lat temu stawiała na mobilny Windows, w końcu nie powieliła błędu. Nie tworzy też nowego systemu na urządzenia mobilne, a chce najzwyczajniej wykorzystać Androida. Jest to dziwne, zabawne i trochę szokujące.

Microsoft kontra Google i Samsung

Portal The Verge zapytał rzecznika Google o komentarz na temat nadchodzącego smartfona Surface Duo z Androidem. Jego odpowiedź brzmiała tak: „Cieszymy się, że witamy Microsoft w ekosystemie Androida. Z niecierpliwością oczekujemy współpracy, aby udostępnić użytkownikom to, co najlepsze z obu firm.” Niektórzy obserwatorzy tłumaczą odpowiedź jednoznacznie: „Wygraliśmy”.

Microsoft z Androidem Surface Duo

Odkąd Microsoft wycofał się z rynku smartfonów, długo czekaliśmy, aby zobaczyć, jaka byłaby strategia firmy w zakresie zarządzania mobilnością pod kierownictwem Satyi Nadelli. Co się okazało, odpowiedzią Microsoft jest wygrać w warstwie aplikacji i usług zamiast w warstwie systemu operacyjnego. Wystarczy połączyć zielonego robota z preinstalowanymi aplikacjami Microsoftu i ich synchronizacją ze stacjonarnym Windowsem 10 i przepis na sukces gotowy.

Co prawda przez jakiś czas mogłoby się wydawać, że plan Microsoftu polegał na przekonaniu Samsunga do wydania telefonów Galaxy w zmodyfikowanej wersji firmy z Redmond. Przykładowo Galaxy Note 10 ma wbudowaną aplikację Microsoft Your Phone na poziomie systemu. Spółka prawdopodobnie będzie nadal naciskać na Samsunga, ponieważ Koreańczycy sprzedają najwięcej urządzeń z Androidem, jednak zdaje się, że gigant potrzebuje większej kontroli nad tym doświadczeniem.

Zobacz także: Mój Surface Book 2 to porażka

Nagle pojawia się Surface Duo – Microsoft bawi się z Androidem

Microsoft zaskoczył prezentując Surface Duo z Androidem. Urządzenie ma dostęp do Google Play, który jest niezbędnym sposobem na uzyskanie jak najszerszej różnorodności aplikacji. Co ważniejsze, Sklep Play jest nieodłączną częścią Usług Google. Wszystko to oznacza, że wersja Androida, którą uruchamia Microsoft, nie będzie podróbką systemu, taką jak Amazon Fire OS. Nie powinno to także spowodować problemów z fragmentacją.

konferencja microsoft październik 2019 surface duo

Warto zaznaczyć, że Google wymagało od większości producentów uwzględnienia nie tylko Sklepu Play, ale także pełnego pakietu aplikacji Google. Czy będzie wymagać tego od Microsoftu? Po co gigantowi Gmail, skoro będzie chciał preinstalować Outlooka? Google wymaga również od firm umieszczania swoich aplikacji bezpośrednio na ekranie głównym, często w folderze oznaczonym „Google”.

Ponadto użytkowanie Androida i sklepu związane jest z zalogowaniem się za pomocą konta Google. Jest to bardzo ważne dla normalnego działania telefonu z Androidem. Może to oznaczać, że przy pierwszym użyciu użytkownicy Surface Duo będą musieli zalogować się na konto Google i Microsoft. Pytań bez odpowiedzi w kwestii nowego urządzenia jest wiele.

Microsoft z Androidem i Chromium – to naturalny wybór

W wywiadzie z Wired, Nadella scharakteryzował ten dziwny nowy świat, w którym Microsoft produkuje urządzenia z Androidem:

System operacyjny nie jest już dla nas najważniejszą warstwą. Najważniejszy jest dla nas model aplikacji i doświadczenie. To, w jaki sposób ludzie będą pisać aplikacje dla Duo i Neo, będzie miało ze sobą znacznie więcej wspólnego niż pisanie aplikacji dla systemu Windows lub aplikacji na Androida, ponieważ chodzi o Microsoft.

Microsoft oczywiście nie rezygnuje z systemu Windows. Kilka dni temu ogłosił nową wersję Windows 10 X. Jednak dla firmy ważniejsze jest to, że użytkownicy korzystają z jej usług, takich jak Office. W końcu tam są pieniądze. Chociaż spółka może z przyjemnością powiedzieć, że nie musi martwić się o system operacyjny, nie oznacza to, że nie jest to duża wygrana dla Google. Android jest już najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie. Teraz, gdy Microsoft jest na pokładzie, ta dominacja będzie jeszcze mocniej ugruntowana.

Microsoft Edge Chromium

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że Microsoft polega teraz na technologii Google w zakresie dwóch najważniejszych zasobów: mobilnego systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej. Trzeba przypomnieć, że nowy Edge będzie oparty na Chromium.

Źródło: theverge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.