ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Trends Festival 2019

Czy można ulepszyć kapitalizm? Jak przechowywać cechy człowieka w plikach .dna? Odpowiedzi z Trends Festival 2019

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Kilka dni temu zakończył się Business Insider Trends Festival, czyli największa biznesowo-technologiczna konferencja w naszej części Europy. Podczas dwóch dni miałem okazję wysłuchać wielu wykładów oraz spotkać mnóstwo interesujących osób. O moich wrażeniach pisałem już w głównym streszczeniu wydarzenia – zapraszam Was do zapoznania się z nim przed przeczytaniem tego artykułu. W nim zajmiemy się przemowami H. Blodgeta (CEO Business Insider) oraz U. Sikimica (3Lateral). Pierwsza z nich dotyczyć będzie kapitalizmu, a druga skupi się na przechowywaniu cech ludzi w komputerowych plikach. Gwarantuję wam, że będzie ciekawie!

Czy można ulepszyć kapitalizm? Jak to zrobić?

Trends Festival
Trends Festival 2019; Business Insider;

Pierwszy wykład, jakiego miałem przyjemność wysłuchać, dotyczył kapitalizmu, a raczej problemów z nim związanych. Henry Blodget, czyli CEO Business Insidera w kilkanaście minut słuchaczom wyjaśnił sposoby ulepszenia tego systemu gospodarczego. Jego zdaniem do tego nie trzeba wiele – wystarczy prosta zmiana w mentalności osób zarządzających korporacjami. Ta drastycznie zmieniała się podczas XX wieku, kiedy to wiele firm postanowiło zwiększyć swoje zyski kosztem ludzi, obniżając ich zarobki. Warto pamiętać jednak, że ekonomię napędzają wydatki konsumentów – bez pieniędzy nie można mówić o zdrowej gospodarce, ponieważ środki muszą być w obrocie. Henry Blodget uważa, że każda firma powinna być wartościowa zarówno dla pracodawców, pracowników, akcjonariuszy, klientów i społeczeństwa, lecz na to trzeba sobie jednak zapracować. Liderzy firm powinni zatem zrozumieć, że pracownicy nie są wyłącznie kosztami dla firmy, lecz również jej siłą napędową. Dla łatwiejszego pojęcia przekazu CEO Business Insidera uczestnikom pokazał również kilka mitów na temat kapitalizmu:

  • pracownicy to tylko koszty (to również siła napędowa każdej firmy),
  • bogaci ludzie odpowiadają za miejsca pracy (finansowy ekosystem musi być jednak najpierw zdrowy),
  • wszyscy zyskują, gdy akcje drożeją (tak naprawdę posiadają je nieliczne osoby),
  • pensje muszą być jak najniższe, to zasada kapitalizmu (nikt nie ustalił takiej zasady – to wybór pracodawcy),
  • roboty zabierają ludziom pracę (technologia od ponad 200 lat zabierała ludziom pracę, jednak tworzyła również nowe posady),
  • jeśli zyski nie będą maksymalne, to wartość akcji nie pójdzie w górę (jest to po prostu nieprawda).

Henry Blodget uważa, że korporacje powinny mieć pewien cel, który jest konsekwentnie realizowany. Zarobki nie powinny być zatem uważane za najważniejsze. Przedsiębiorca wspomniał jednak, że na rynku pracy widzi już obiecujące znaki, które zwiastują zmianę. Musimy zatem jeszcze tylko odrobinę poczekać.

Jak przechowywać wygląd i mimikę człowieka w komputerowych plikach?

Trends Festival 2019
Trends Festival 2019; Business Insider;

Uros Sikimic z firmy 3Lateral, która współpracuje m.in. z Unreal czy Epic Games był dla mnie ostatnim prelegentem pierwszego dnia konferencji. Opowiadał on o nowym typie pliku: .dna, który określa daną osobę pod względem wyglądu, sposobu mowy, poruszania się itp. Sikimic podkreślił, że przy pomocy tego pliku można zasymulować wygląd i ruch wybranego człowieka, w dowolnych warunkach, pod określonym kątem i z danym grymasem twarzy. Technologię tego typu z powodzeniem wykorzystać można w filmach czy grach komputerowych. Jak jednak tworzy się pliki .dna?

Zobacz też: Jakie są problemy komputera Surface Book 2?

Przede wszystkim potrzebny jest aktor, którego cechy zapisane będą w numerycznej formie. Początkowo na jego twarzy zaznacza się czarne punkty, które śledzone są przez kamery. Następnie osoba proszona jest o wymówienie danych zdań czy pokazanie określonych grymasów. Program tworzony przez 3Lateral analizuje nagrania i sprawdza, jak czarne punkty zmieniają swoje położenie. Pod uwagę brane jest również użycie mięśni. Na tej podstawie tworzony jest właśnie wspomniany plik .dna. Sikimic przyznał, że jego możliwości mogą być bardzo duże – oprócz rozrywki technologię można wykorzystać również do określania wyglądu danej osoby w przyszłości czy ulepszania sztucznej inteligencji w taki sposób, by rozmowy z nią były bardziej naturalne. Od 60 do 70% informacji dociera do nas bowiem w sposób niewerbalny.

Kolejne artykuły z Business Insider Trends Festival 2019 opublikowane zostaną już wkrótce. Znajdziecie je pod tagiem TrendsFestival2019.

Sprawdź najnowsze wpisy