[SPT #80] Microsoft z Androidem, bateria w iOS 13, Tesla z problemami

Adam Lulek Artykuły 2019-10-06

Pierwszy tydzień października za nami, czas więc zatem go podsumować. Znajdziecie tu, jak co tydzień, najlepsze teksty wzbudzające zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Zapraszam do lektury.

Pochwała

Podwójne ekrany w laptopach. Przyznam, że ta idea mi się bardzo podoba. Przez pewien czas brałem nawet pod uwagę kupno Asusa ZenBook Pro Duo. Jednak z uwagi na jego cenę i możliwe wady pierwszej generacji – odpuściłem. Nie zmienia to faktu, że posiadanie drugiego ekranu, znacznie zwiększa produktywność na laptopie. Podczas wykonywania pracy czy grania na głównym wyświetlaczu, można podglądać komunikatory czy inne informacje na drugim. Taka idea to przyszłość komputerów mobilnych.

Smartfon Microsoftu z Androidem. Świat się kończy, a tego się nie spodziewałem. W środę z zapartym tchem oglądałem konferencję Microsoftu, na której gigant zaprezentował nowe laptopy z serii Surface Laptop i tablety Surface Pro. Jednak oczekiwałem czegoś więcej i to dostałem. Najpierw pojawił się Surface Neo – tablet z podwójnym ekranem, który może stać się mini-laptopem. Do urządzenia dołączana jest bowiem fizyczna klawiatura, którą można przytwierdzić w dowolnym momencie. Obszar nad nią staje się czymś na kształt Touch Bara w MacBooku. Jeśli użytkownik przesunie klawiaturę wyżej, pojawia się pod nią Touchpad. Jest to genialna idea, której nikt jeszcze nie stworzył. Urządzenie ma działać na systemie Windows 10 X. To jednak nie koniec, bo Microsoft zaskoczył prezentując Surface Duo – smartfon z dwoma ekranami i Androidem na pokładzie. Niestety jego design specjalnie mnie nie powalił, gdyż duże ramki na górze i dole wołają „jesteśmy z 2013 roku”. Jest szansa, że ostateczny wygląd urządzenia ulegnie zmianie, gdyż pojawi się na rynku dopiero pod koniec 2020 roku.

Zoptymalizowane ładowanie w iOS 13. Funkcja pojawiła się wraz z aktualizacją do „trzynastki”. Dzięki niej iPhone „uczy się” codziennej rutyny i nawet przewiduje, jak długo będzie ładowany nocą. Trafne prognozowanie ma wydłużyć żywotność baterii. Więcej we wpisie Mariusza.

Krytyka

Falstart Nintendo Switch Lite? Tego się nie spodziewałem. Niektóre wersje standardowego Switcha miały problemy z analogami. Okazuje się, że mniejszy Switch Lite również je ma. Jak można było wypuścić nową konsolę i powielić te same błędy?

Nowa funkcja Tesli z problemami. Tesla należy chyba do najbardziej innowacyjnych producentów aut. Firma niejednokrotnie zaskakiwała, wprowadzając rozwiązanie nieznane u konkurencji. Nie inaczej jest i tym razem. Smart Summon miało być hitem. Funkcja umożliwia użytkownikom „przywołanie” Tesli, jeśli auto znajduje się w odległości maksymalnej 60 m. Niestety nowa możliwość jest dopiero w fazie beta, ale niektórzy użytkownicy z niej korzystają. Przez ostatnie dni Twitter i YouTube zostały zalane filmami posiadaczy Tesli testujących funkcję. Jak można się domyślić, wygląda to karkołomnie, czasami zabawnie, a nawet niebezpiecznie. Czy takiej autonomicznej przyszłości oczekujemy?

Huawei Mate 30 bez Usług Google. Dramatu ciąg dalszy. W tamtym tygodniu pisałem, że Mate 30 bez Usług Google nie ma sensu, ale jest możliwość ich zainstalowania za pomocą specjalnej aplikacji. Poddałem w wątpliwość takie rozwiązanie, tym bardziej, że gigant może chcieć odciąć Huawei od funkcji Google. Stało się jednak inaczej. Strona odpowiedzialna za projekt po prostu przestała istnieć. W takich okolicznościach tym bardziej warto odpuścić.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x