Skróty klawiaturowe to jedna z największych zalet systemu macOS. Nie używasz ich? Tracisz naprawdę wiele. Dzięki integracji sprzętu i oprogramowania rzadko musimy sięgać po mysz lub gładzik. System Apple przeznaczony dla komputerów ma wiele skrótów, ale jest kilka najważniejszych. Nie będziemy się zajmować tymi, które zbliżone są do odpowiedników znanych z Windows. 

Zobacz także: iPhone SE2 wraca jak bumerang – nowa technologia w starym opakowaniu

„⌘” czyli klawisz Command – to klucz to przedstawionych tu skrótów. Działa trochę jak Control na komputerze z Windowsem, tylko znajduje się w zdecydowanie bardziej wygodnym miejscu – zwykle po obu stronach klawisza spacji.

Uruchomienie Spotlight

⌘ + Spacja: jest to prawdopodobnie najbardziej przydatny skrót ze wszystkich. Ilekroć chcesz znaleźć plik na komputerze Mac, po prostu przytrzymaj te klawisze i wpisz nazwę pliku, który chcesz znaleźć. Wyniki są natychmiastowe. Spotlight przeszukuje również takie elementy, jak Wiadomości, zakładki i całe teksty zapisane na dysku. To także szybki sposób na znalezienie i otwarcie aplikacji, których nie trzymasz w docku.

Zamknięcie dowolnej aplikacji

⌘ + Q: użyj tego polecenia, aby natychmiast zamknąć dowolną aplikację. To polecenie nie tylko minimalizuje aplikację (jak to czasami bywa, gdy naciśniesz czerwony przycisk „X” u góry dowolnej aplikacji na Maca), ale całkowicie ją wyłącza.

Zrzuty ekranu lub nagrywanie ekranu

Istnieje kilka sposobów na wykonanie zrzutu ekranu na komputerze Mac:

⌘ + Shift + 3: Zrzut ekranu całego widocznego okna. To co możesz to zobaczyć na ekranie komputera Mac, pojawi się na zrzucie ekranu.

⌘ + Shift + 4: Zrzut ekranu określonego obszaru za pomocą prostokątnego narzędzia do przycinania. Świetnie nadaje się do udostępniania zdjęć lub fragmentów tekstu w mediach społecznościowych.

⌘ + Shift + 5: Począwszy od systemu macOS Mojave, Apple ułatwia wyświetlanie wszystkich narzędzi do tworzenia zrzutów ekranu za pomocą tego skrótu. Naciśnij go, a zobaczysz pasek, który daje opcje przechwytywania całego ekranu, określonego okna lub części okna. Możesz go również użyć do nagrania całego ekranu albo jego części i wybrania miejsca zapisu obrazu, ewentualnie pliku wideo. Domyślnie zrzuty ekranu są zapisywane na pulpicie.

Natychmiastowe ukrywanie aplikacji

⌘ + H: Uzyj tego skrótu, jeżeli chcesz, aby aktywne, otwarte okno zniknęło. Aby ponownie zacząć korzystać z aplikacji, naciśnij ikonę aplikacji w stacji dokującej lub w przełączniku aplikacji.

Możesz to zrobić dla wszystkich aktywnych aplikacji, przytrzymując klawisz ⌘ + Option i naciskając mysz na dowolnej widocznej części pulpitu. Każda aplikacja będzie się wtedy schowa. To świetny sposób na uporządkowanie pulpitu.

Jeśli chcesz po prostu zminimalizować aplikację, naciśnij ⌘ + M, ale jej podgląd będzie nadal wyświetlany po prawej stronie docka

Szybkie przełączanie między aktywnymi aplikacjami

⌘ + Tab: Przytrzymanie ⌘, a następnie stuknięcie Tab powoduje otwarcie przełącznika aplikacji, który pozwala łatwo zmieniać aktywne aplikacje. Dotykamy tyle razy klawisz Tab, aż dojdziemy do wybranego programu.

Przełączanie między różnymi oknami aplikacji

⌘ + ~: Ten skrót umożliwia łatwe przełączanie między dwoma (lub więcej) dokumentami. Jest to szczególnie pomocne, w przypadku pracy na MacBooku z mniejszym ekranem, na którym interfejs podzielonego widoku nie jest dostatecznie komfortowy w użytkowaniu.

Szybki dostęp do paska wyszukiwania w Safari

⌘ + L: Sięgnięcie myszką, aby aktywować pasek wyszukiwania Safari, zajmuje dużo czasu. Naciśnij ten skrót podczas korzystania z Safari, a kursor przeskoczy w górę do paska wyszukiwania, w którym możesz wpisać wyszukiwane hasło lub adres URL. Ten skrót działa również z Google Chrome. (Można go również używać w systemie Windows za pomocą klawisza Control).

Safari ma też inne świetne skróty klawiaturowe: ⌘ + T otwiera nową kartę, a ⌘ + Z ponownie otwiera ostatnią kartę, którą (prawdopodobnie przypadkowo) zamknąłeś. Jeśli chcesz ponownie otworzyć przypadkowo zamkniętą kartę w przeglądarce Chrome lub Opera, możesz nacisnąć ⌘ + Shift + T.

Wymuszanie zamknięcie aplikacji

⌘ + Opcja + Q: Jeśli aplikacja jest zablokowana (a ⌘ + Q nie działa z jakiegokolwiek powodu), użyj tego skrótu, aby wymusić zamknięcie aplikacji. Możesz także wybrać kilka aplikacji, aby wymusić ich zamknięcie, naciskając ⌘ + Option + Esc. Jest to bardzo podobne do używania Control + Alt + Delete na komputerze z systemem Windows. Zamiast Menedżera zadań pojawi się okno z napisem Wymuś zamknięcie aplikacji i stamtąd możesz wybrać aplikację, którą chcesz zamknąć

Zablokowanie komputera Mac

⌘ + Control + P: Naciśnij ten skrót, a komputer Mac natychmiast się zablokuje. Do ponownego użytkowania oczywiście konieczne będzie wpisanie hasła. To o wiele szybsze niż  sięganie do menu. 

Quick Look, czyli podgląd plików

Kliknij klawisz spacji jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda plik, ale nie chcesz tracić czasu na otwieranie powiązanej z nim aplikacji. Możesz też wybrać plik w Finderze i zrobić to samo. Wyświetli się wtedy podgląd i opcje znaczników. Działa to dla wszystkich plików, od obrazów i plików PDF po dokumenty Microsoft Office. Możesz także wybrać wiele plików do podglądu jednocześnie, przytrzymując klawisz Command podczas ich wybierania, a następnie naciskając ⌘ + Y. (⌘ + Y działa również w przypadku pojedynczych plików, ale w takim przypadku jest to mniej wygodne). Po otwarciu tego okna możesz nawigować między plikami za pomocą klawiszy strzałek w lewym górnym rogu.

Jeżeli skróty interesują Cię jeszcze bardziej, możesz stworzyć własne. Wystarczy wejść do Preferencji systemowych, następnie do Klawiatury, a potem do skrótów.

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)