ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Firefox 91 z użytecznymi zmianami

Cztery najlepsze dodatki do Firefoxa. Usprawniamy przeglądarkę

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Firefox autorstwa Mozilli to świetna przeglądarka, która szczególnie popularna jest właśnie w naszym kraju. Do grona jej użytkowników zaliczam się także ja, korzystając z niej nieprzerwanie od dobrych dziesięciu lat na wszystkich komputerach, jakie posiadałem. Niedawno kupiłem Macbooka Pro 2019 i mimo polecanego mi przez wszystkich Safari, znów wybrałem Firefoxa. Wiem, że wielu z was także używa tytułowej przeglądarki, więc pomyślałem, że warto opisać najlepsze dodatki do Firefoxa. Przygotowałem listę czterech rozszerzeń, które sprawiają, że korzystanie z Liska staje się o wiele przyjemniejsze. Kolejność jest przypadkowa.

uBlock Origin

uBlock Origin

Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli blokera reklam. Doskonale rozumiem, jak działa Internet i zdaje sobie sprawę, że reklamy są nieodłączną jego częścią. Z tego też powodu wykorzystuje uBlock Origin tylko na tych stronach, które po prostu przesadzają – raczą mnie zbyt wieloma bannerami, niekiedy wyskakującymi znienacka, a czasami jeszcze w akompaniamencie dźwięku.

Dodatek oprócz blokowania reklam, pozwala także na stosowanie zaawansowanych filtrów, które niekiedy są niezwykle przydatne. uBlock Origin jest ponadto bardzo lekki i nie nadużywa mocy naszych sprzętów.

Link do pobrania: uBlock Origin
Ocena użytkowników: 4,7/5
Waga: 2,52 MB
Cena: 0 zł

Dark Reader

Firefox Dark Reader

Dark Reader to dodatek do Firefoxa, bez którego nie potrafię się obejść. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on na uruchomienie trybu ciemnego na każdej stronie internetowej. Co więcej, robi to najlepiej spośród wszystkich tego typu rozszerzeń z biblioteki Firefoxa (uwierzcie mi, sprawdziłem chyba każde).

Po instalacji dodatku można w bardzo łatwy sposób przełączać się pomiędzy ciemnym, a jasnym trybem. Dark Reader oferuje ponadto możliwość konfiguracji takich aspektów jak choćby jasność czy kontrast dla poszczególnych stron, a także uruchamiać konkretne z nich zawsze w wybranym trybie. Mówiąc krótko: opcji dostosowywania rozszerzenia pod swoje gusta jest wiele. Szczerze polecam – w kiepskim oświetleniu Dark Reader to zbawienie dla oczu.

Link do pobrania: Dark Reader
Ocena użytkowników: 4,6/5
Waga: 572,46 KB
Cena: 0 zł

Google Translate

Firefox Google Translate

Choć język angielski znam bardzo dobrze, czasami w Sieci natrafiam na słówka, których polskiego odpowiednika nie kojarzę (tyczy się to oczywiście także innych języków, jednak ja zwykle ograniczam się do angielskiego). Jeszcze nie tak dawno temu, by sprawdzić ich znaczenie, otwierałem nową kartę i uruchamiałem Tłumacza Google. Od jakiegoś czasu korzystam jednak z dodatku do Firefoxa ” Google Translate”, który cały proces upraszcza w maksymalnym stopniu.

Od teraz gdy nie znam znaczenia jakiegoś słowa, to po prostu zaznaczam je, klikam prawym przyciskiem i wybieram Translate Selected Text. W ułamku sekundy automatycznie przenoszony jestem na stronę Tłumacza Google, a moje tłumaczenie już czeka, aż się z nim zapoznam.

Link do pobrania: Google Translate
Ocena użytkowników: 4,5/5
Waga: 126,67 KB
Cena: 0 zł

Multi-touch Zoom

Firefox Multi Touch

Rozszerzenie Multi-touch Zoom pozwala na bardzo łatwe i wygodne zbliżenia stron. Szczególnie fajnie działa to w przypadku laptopów z gładzikiem, na których poprzez wykonanie zilustrowanego wyżej gestu można przybliżać co tylko chcemy.

Nie jest to jednak dodatek zarezerwowany tylko dla posiadaczy laptopów. Właściciele komputerów PC mogą wykonywać zbliżenia poprzez przytrzymanie klawisza Shift i scrollowanie. Wszystko działa dokładnie w ten sam sposób, jak na smartfonach. Przydatne, gdy nie wszystkie elementy strony są przedstawione w sposób czytelny.

Link do pobrania: Multi-touch Zoom
Ocena użytkowników: 4,5/5
Waga: 95,61 KB
Cena: 0 zł

Zobacz także: Najlepsze seriale Amazon Prime Video

Na sam koniec przypomnę jeszcze raz, że jest to moja subiektywna lista. Z każdego z wymienionych rozszerzeń korzystam na co dzień, co ułatwia i umila mi pracę z Firefoxem. Jaki jeszcze dodatek powinien się Waszym zdaniem znaleźć w tym zestawieniu? Dajcie znać w komentarzach!

Sprawdź najnowsze wpisy