Najważniejsza konferencja biznesowa w naszej części Europy – Business Insider Trends Festival właśnie dobiegła końca. Przez dwa dni miałem przyjemność w niej uczestniczyć i w tym czasie przygotowałem kilka ciekawych artykułów na temat zagadnień, które omawiane były na spotkaniach. Ten, który właśnie czytacie, jest pierwszym z nich. Znajdziecie w nim podsumowanie dwóch dni Trends Festival. Oczywiście, jak zwykle, zachęcam was do śledzenia naszej strony – już wkrótce opublikowane zostaną tu kolejne, bardziej szczegółowe materiały na niezwykle interesujące tematy.

Trends Festival – dzień pierwszy. Początek najlepszej konferencji, na jakiej byłem

Trends Festival 2019; Business Insider;

Business Insider Trends Festival to biznesowa konferencja, która odbyła się 2 oraz 3 dnia października. By w niej uczestniczyć, pojechałem do Centrum Praskiego Koneser. Osoby, które zdecydowały się wziąć udział w wydarzeniu, od samych drzwi witane były ciepłą kawą i przekąskami – było to dobre rozpoczęcie mroźnego dnia. Na wydarzeniu dostępne były cztery różne sceny, na których w tym samym czasie odbywały się wykłady i rozmowy: Main Stage (Life Science), Business 4.0, Global Economy i Media & Marketing.

Trends Festival
Trends Festival 2019; Business Insider; Conference Introduction; fot. Agata Dąbrowska

Na początku, na głównej sali, organizatorzy przedstawili najważniejsze trendy 2020 roku. Tym razem główny motyw dotyczył idei, które mogą zmienić świat – wśród nich pojawiły się m.in.:

  • ekonomia współdzielenia (Peerby),
  • Zero Waste (Patagonia, Zalando, Too Good to Go),
  • firmy z ważnym celem (Nike).

Okazuje się, że działania tego typu są opłacalne zarówno dla całej ludzkości, jak i dla przedsiębiorców – w przeciągu ostatnich 10 lat wartość korporacji, które stosowały się do zasad takich jak powyższe, wzrosła o 206%.

Trends Festival
Trends Festival 2019; Business Insider;

Chwilę po rozpoczęciu nagrodzone zostały najbardziej obiecujące startupy. Wśród laureatów znalazło się pięć firm: Solhotair (nowoczesne panele słoneczne), Prosoma (technologia wirtualnej rzeczywistości wykorzystana w terapii), Wiperapp (zaawansowane techniki usuwania danych), Proteo (nowoczesne protezy) i Billon (technologia blockchain). Później odbył się wykład o tytule „Better capitalism” z Henrym Blodgetem, CEO magazynu Business Insider – był on jednak na tyle ciekawy, że pojawi się o nim osobny wpis.

Trends Festival
Trends Festival 2019; Business Insider;

Następnie uczestnicy mogli posłuchać wzruszającej historii Hannesa Smichda, który założył organizację Smiling Gecko. Zajmuje się ona wsparciem dla dzieci z Kambodży, które bez finansowej pomocy nie mogą pozwolić sobie na godne życie czy edukację. Opowieść szwajcarskiego fotografa bardzo poruszyła tłum, który po przemówieniu rozpoczął kilkuminutową owację. Na stojąco.

Trends Festival
Trends Festival 2019; Business Insider;

Po krótkiej przerwie odbyła się rozmowa z Igorem Bogicevicem (Seven Bridges) oraz Anną Wójcicką (Warsaw Genomics). Przedsiębiorcy na scenie dyskutowali o trendach w biotechnologii i wspólnie wymienili dwa najbardziej znaczące, czyli nowe możliwości inżynierii genetycznej (szansa na walkę z chorobami i personalizacja procesu leczenia) oraz technologie pomocne podczas kurowania problemów psychicznych. Wspomniany został również temat medykamentów na nowotwory. Igor Bogicevic przewiduje, że takie lekarstwo może powstać, jednak co najmniej za 20-30 lat. Jego zdaniem proces tworzenia skutecznie hamuje brak odpowiednich danych, które niezbędne są podczas produkcji. Zdaniem Anny Wójcickiej głównym problemem jest natomiast opieka zdrowotna finansowana przez państwo oraz brak odpowiedniej edukacji.

Trends Festival
Trends Festival 2019; Business Insider;

Na samym końcu pierwszego dnia miałem przyjemność wysłuchać Urosa Sikimica, który opowiadał o plikach z rozszerzeniem DNA, które przechowują ważne informacje na temat danej osoby. Na ten temat również wkrótce pojawi się oddzielny wpis.

Trends Festival – dzień drugi. Najciekawsze wykłady miały dopiero się zacząć!

Trends Festival
Trends Festival 2019; Business Insider;

Drugi dzień konferencji zaczął się od przemowy Zeva Siegla, jednego z założycieli kultowych kawiarni Starbucks. Na scenie opowiadał on o tym segmencie rynku oraz o swoim biznesie. Czy wiedzieliście, że każdego dnia tym ciemnym napojem raczy się aż 30 milionów osób na świecie? Zarząd Starbucksa, przewidując taką popularność kawy, postanowił wykorzystać sytuację i za 9000 dolarów utworzony został pierwszy… sklep z ziarnami, herbatą oraz przyprawami. Te dwa ostatnie produkty sprzedawały się jednak tak słabo, że Zev Siegl z przyjaciółmi postanowili przekształcić biznes w kawiarnię. O sukcesie przyszłego giganta zaważył również dobry marketing oraz doskonała więź z klientem, który chciał wracać do lokalu. Biznesmen przyznał, że pomimo swojego wieku wciąż wiele uczy się od młodych, z którymi czasem ma sesje mentorskie. Na końcu rozmowy z Michałem Bolesławskim (ING Bank Śląski) Zev Siegl otrzymał od organizatorów prezent – kubek ze Starbucksa z motywem Warszawy.

Trends Festival 2019; Business Insider;

Kolejnym punktem w agendzie była sesja poświęcona liderom w biznesie. Składała się ona z kilku krótkich rozmów – o nich również postaram się wkrótce stworzyć osobny materiał, ponieważ uważam, że były niezwykle interesujące i wiele wniosły do mojego życia.

Trends Festival 2019; Business Insider;

Zobacz też: Samsung będzie musiał oddać niektórym klientom pieniądze.

Po powyższych spotkaniach postanowiłem przenieść się na scenę Business 4.0, na której Borys Stokalski z firmy Versabox opowiadał o współpracy człowieka z maszyną. Wspominał on, że do 2020 roku do sieci podłączonych będzie ponad 50000 milionów różnych urządzeń – potencjał takiej kooperacji jest zatem bardzo duży. Borys Stokalski mówił, że w tym momencie jesteśmy w drugim etapie ery automatyzacji, jednak przed nami jeszcze długa droga. Choć maszyny potrafią się same uczyć czy zarządzać innymi komputerami, to wciąż cały system nie działa idealnie. Szacuje się, że około 60% zadań w magazynach nie jest zautomatyzowanych, bo roboty kiepsko pracują w środowiskach, gdzie występują ludzie, którzy mogą powodować nieprzewidywalne zjawiska. Przedsiębiorca pocieszył nas jednak projektem doskonałej fabryki, która mogłaby tworzyć np. krzesła. Przy pomocy sztucznej inteligencji komputer opracowywałby modele obiektów, z których potem wybierany byłby ten najlepszy. Gotowy produkt mógłby być następnie drukowany przy użyciu przemysłowych drukarek 3D. Takie przedsięwzięcia to jednak na razie wizja przyszłości.

Trends Festival 2019; Business Insider;

Nie mogło zabraknąć oczywiście również Tomasza Bujoka, CEO firmy No Fluff Jobs, która zajmuje się portalem o takiej samej nazwie z ofertami pracy dla programistów. Opowiadał on o sukcesie w biznesie. Aby go osiągnąć zdaniem przedsiębiorcy należy:

  • wybrać swoją pasję,
  • zastanowić się, dlaczego powstaje biznes,
  • zainspirować się,
  • nie iść na skróty,
  • ustalić pewne zasady i wprowadzać je w życie,
  • współpracować z innymi osobami, ponieważ wtedy praca staje się łatwiejsza,
  • podejmować wszelkie wyzwania.
Trends Festival 2019; Business Insider;

Ostatnie wykłady przeprowadzone zostały przez dwie niezwykle ważne osoby – Pascala Kaufmanna (założyciela firmy Starmind Inc., która zajmuje się rozwojem sztucznej inteligencji) oraz Marka T. Hofmanna (psychologa biznesu oraz analityka kryminalnego). Spotkania z tym drugim człowiekiem nie da się opisać – po prostu trzeba na nim być, a uważam, że była to najlepsza przemowa, na jakiej byłem w życiu. Wykład z Pascalem Kaufmannem przedstawię Wam z kolei w innym artykule, ponieważ bardzo ciekawie, a zarazem sceptycznie podszedł on do tak znanego sobie tematu. Obserwujcie zatem naszą stronę, by nie ominąć innych wpisów związanych z konferencją Trends Festival. Dla ułatwienia będę je oznaczał tagiem TrendsFestival2019. Do zobaczenia w kolejnych artykułach!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.