ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft obniża cenę Surface Duo

Powrót smartfonów z Windowsem! Konferencja Microsoft, październik 2019

Autor: Jędrzej Markiewicz Kategoria: Artykuły

Jesienna konferencja Microsoft przypadająca na październik 2019 to przede wszystkim potężne zapowiedzi flagowych produktów marki. Chociaż większość technologicznych serwisów przewidywała, że może to być ważne wydarzenie, chyba nikt nie spodziewał się… tak ciężkiej artylerii. Mało by rzec, że Microsoft zamierza konsekwentnie rozwijać swoje laptopo-tablety Surface, prezentując kolejne modele wsparte o nowsze podzespoły. Ta konferencja to przede wszystkim zapowiedź zginanych wyświetlaczy i podwójnych ekranów.

Konferencja Microsoft, październik 2019 – nowości

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych urządzeń, warto zwrócić uwagę na to, że to chyba pierwsza konferencja Microsoft z tak gigantycznym zapleczem. Największe petardy w postaci Surface Duo i Neo zostawiono oczywiście na koniec. To jednak nie oznacza, że prezentacja wcześniejszych produktów nie niosła za sobą żadnych interesujących konsekwencji. Oprócz trzech nadchodzących modeli Surface (Pro X, Pro 7 i Laptop 3), zaprezentowano także bezprzewodowe słuchawki Earbuds. Oczywiście białe, żeby dopiec firmie Apple.

Zaczniemy od produktów, które Microsoft zostawił sobie na koniec konferencji. Czyli od omówienia najważniejszych nowości, które będą pretendować do bycia kolonizatorami nadchodzącej rewolucji technologii mobilnej. Surface Duo oraz Surface Neo, które najprawdopodobniej będą zasilane przez system Windows 10X (a ten pierwszy także… przez Androida!).

Zobacz też: Windows 10X ze wsparciem dla zginanych ekranów

Konferencja Microsoft, październik 2019:
Microsoft Surface Duo

konferencja microsoft październik 2019 surface duo

Początkowo przecieki o „nowym smartfonie” od Microsoftu traktowałem ze sporą rezerwą. Po porażce Windows Phone jestem jak najdalej od kibicowania tej firmie w kwestii urządzeń mobilnych. Nie dość, że Microsoft dosłownie wyssał większość potencjału technologicznego Nokii, to na koniec wypuścił zimno przyjęte telefony Microsoft Lumia. Jednak w przypadku Microsoft Surface Duo jestem zmuszony dać im szansę — bo wbili mnie w fotel i zagrali na moim sentymencie. Szanuję też za odwagę – pomimo parcia Samsunga do zginanego ekranu w Galaxy Fold Microsoft postanowił jeszcze z tym poczekać. A zamiast tego dać nam telefon z przerwą pośrodku, która… wcale źle nie wygląda!

Prezentowany na konferencji Microsoft październik 2019 model Surface Duo na pewno posiada Androida! Aby jak najszybciej potwierdzić tę informację, wystarczy spojrzeć na opublikowane przez nich materiały wideo. Na jednym z ujęć możemy zauważyć aplikację Play Store, co oznacza, że Microsoft dogadał się wreszcie z Google.

konferencja microsoft październik 2019 surface duo -2

Przyczyną paktu Microsoft-Google może być obawa o kolejną porażkę na mobilnym rynku technologicznym. Albo…kolejna chęć wbicia szpilki firmie Apple. Nie wierzę jednak, że Microsoft nie pokusi się także o wersje Surface Duo napędzaną pełnoprawnym Windowsem 10X. Jestem przekonany, że 2020 rok w zupełności pozwoli przenieść Microsoftowi komputerowy system na wszystkie swoje pomniejsze urządzenia. Czy będzie to rozsądna decyzja… nie wiem. Ale nigdy w dzieciństwie nie pragnąłem niczego bardziej, niż ujrzeć telefon posiadający wszystkie znane mi zalety PC. Na pewno będę czekać na premierę tego urządzenia.

Podczas konferencji nie zdradzono jednak wiele z nadchodzącego modelu. Na pewno więcej dowiemy się wraz ze zbliżającą się premierą (2020). Z całą pewnością na naszym portalu powstanie jeszcze wiele artykułów i newsów z tym związanych.

Konferencja Microsoft, październik 2019:
Microsoft Surface Neo

konferencja microsoft październik 2019 surface neo

Druga nowinka technologiczna to coś, co zaskoczyło mnie zupełnie. Nie dalej jak wczoraj opublikowałem na łamach serwisu artykuł o zapowiadanym Asusie ZenBook Pro Duo, który posiada dodatkowy ekran nad klawiaturą. Tymczasem Microsoft pokazał zaledwie chwilę później, że dodatkowym ekranem może być… cała przestrzeń, do tej pory zarezerwowana dla klawiatury. Nadchodzący Surface Neo będzie się składać z dwóch identycznych ekranów. Do jednego z nich w każdym momencie będzie można doczepić magnetyczną klawiaturę. W efekcie uzyskamy laptop bardzo podobny do asusowego ZenBooka z tym że dopiero po dołożeniu klawiatury.

Zobacz też: Asus ZenBook Pro Duo z podwójnym ekranem — nowe trendy w laptopach

Podczas konferencji sporo czasu poświęcono na to, aby pokazać jak płynnie najnowszy Surface radzi sobie ze zmianami położenia. Podwójny ekran sprawia, że możliwe jest upchanie dwa razy więcej treści niż do tej pory. Dlatego też Microsoft musiał zapewnić wszystkich odbiorców, że ich system Windows 10X jest przygotowany na pracę z wieloma ekranami. Wielozadaniowość pełną gębą — posiadacze Microsoft Surface Neo będą mogli ze spokojem odpalić osiem okienek w całkiem czytelnym rozmiarze.

Po nałożeniu klawiatury Surface wygasza część ekranu OLED, pozostawiając aktywną jedynie warstwę nad klawiaturą. Dzięki temu Laptop uzyska wszystkie znane do tej pory rozwiązania z wirtualnych klawiatur mobilnych. Emoji, propozycje słów i automatyczna korekta, to wszystko będzie obecne, identycznie jak w naszych smartfonach.

Konferencja Microsoft, październik 2019:
Microsoft Surface Earbuds

konferencja microsoft październik 2019 surface earbuds

Białe słuchawki od Microsoftu… Cóż można o ich więcej powiedzieć. Na pewno jest to produkt marketingowy, który ma stanowić alternatywę dla AirPodów od Apple. Najważniejsza informacja jest taka, że konferencja Microsoft październik 2019 zdradza nam w tym przypadku całkiem sporo szczegółów:

  • sterowanie głosem oraz dotykiem;
  • dźwięk przestrzenny ;
  • TouchPad (za pomocą którego można przesuwać np. prezentacje w PowerPoincie!);
  • etui spełniające jednocześnie rolę powerbanka, zapewniające łącznie 24 godziny odsłuchu słuchawek;
  • parowanie z systemem Windows 10 oraz Android za pomocą jednego kliknięcia.

Poza oczywistymi funkcjami, które posiadają już wszystkie słuchawki bezprzewodowe, na pewno uwagę przykuwa TouchPad. Jeżeli będzie się dało dzięki niemu komfortowo (nawet jeśli w sposób uproszczony) obsługiwać laptopa, będzie to coś naprawdę świeżego. Mniej interesująca jest jednak cena: $259.

Konferencja Microsoft, październik 2019:
Microsoft Surface Pro X

konferencja microsoft październik 2019 surface pro x

W przypadku pozostałych laptopów z serii Surface oddam głos Kacprowi Kościańskiemu z naszej redakcji, który już opracował odpowiednie artykuły na ich temat.

„Na powyższym zdjęciu możecie się zapoznać z wyglądem Surface Pro X, który zresztą wygląda niemal tak samo jak opisany wyżej Surface Pro 7. Jest to tablet z ARM, którego wyposażono w 7-watowy, energooszczędny procesor Microsoft SQ1 stworzony we współpracy z Qualcommem. Jeśli zdecydujemy się na zakup, to przyjdzie nam wybierać pomiędzy wariantem z 8 i 16 GB RAM oraz dyskiem o pojemności od 128 do 512 GB.Ekran urządzenia nieco urósł – starszy model mógł się pochwalić przekątną 12 cali, a ten jest o cal większy (jego rozdzielczość to 2880×1920 px, 267 PPI). Warto wspomnieć, że sprzęt jest bardzo mobilny, o czym świadczy jego grubość na poziomie zaledwie 5,3 milimetrów i waga 750 gramów. Jednak tym, co w Surface Pro X zasługuje na szczególną uwagę, jest pióro, które swoją drogą można umieścić w obudowie.”

Cały artykuł dostępny tutaj: Nowe tablety Microsoftu, czyli premiera Surface Pro 7 i Surface Pro X

Konferencja Microsoft, październik 2019:
Microsoft Surface Laptop 3

 surface laptop 3

„Z wyglądem Surface Laptop 3 możecie się zapoznać powyżej. Nie ma co ukrywać – prezentuje się on po prostu bardzo elegancko i schludnie. Pierwsze co rzuca się w oczy to fakt, że laptop trafi do sklepów w dwóch rozmiarach: 13,5 cala i 15 cali. Wcześniej nie mieliśmy wyboru, bo poprzednie generacje z serii występowały tylko w jednym rozmiarze. Przejdźmy jednak do tego, co dla wielu najważniejsze, a mianowicie do specyfikacji. Niestety na chwilę obecną wiemy jedynie, że osoby zainteresowane kupnem tytułowego sprzętu będą mogły wybierać pomiędzy wersjami z procesorem Intel Core 10. generacji, a AMD Ryzen 7 w specjalnym wydaniu Surface Edition. Propozycja od AMD posiada zintegrowaną kartę graficzną Radeon Vega 11, która ma nadać się nawet do gier (w trakcie prezentacji pokazano krótki fragment z rozgrywki w Forza Horizon 4).

Cały artykuł dostępny tutaj: Poznajcie Surface Laptop 3. Microsoft wytoczył działa

Konferencja Microsoft, październik 2019:
Microsoft Surface Pro 7

 surface pro 7

„Z wyglądem Surface Pro 7 możecie się zapoznać powyżej. Nie zmienił się on przesadnie w stosunku starszego modelu, jednak wciąż prezentuje się bardzo elegancko. Ekran urządzenia ma 12,3 cala, a w jego wnętrzu znajdziemy najnowsze procesory Intela 10. generacji – do wyboru mamy układy z serii Core i3, Core i5 oraz Core i7. Minimalna liczba pamięci RAM wynosi 4 GB, a maksymalna aż 16 GB. Jeśli chodzi o dysk, to minimalna pojemność to 128 GB, zaś maksymalna nawet 1 TB. Zarówno jak w przypadku Surface Laptop 3, tutaj także zastosowano 1,3 milimetrowy skok klawiszy, powiększono gładzik, a w dodatku wymieniono MiniDisplay Port na znacznie nowocześniejsze USB typu C.”

Cały artykuł dostępny tutaj: Nowe tablety Microsoftu, czyli premiera Surface Pro 7 i Surface Pro X

Ważne wydarzenie w roku 2019 – zdecydowanie

Konferencja Microsoft, październik 2019 była jak się okazuje wydarzeniem ważnym, w perspektywie nadchodzących zmian w technologii mobilnej. Całość transmisji live można obejrzeć w moim poprzednim artykule o Windows 10X. Na koniec zostawiam jeszcze niespełna jednominutowe podsumowanie od Microsoftu, prezentujące wszystkie przedstawione nowości:

It was a big day at the #MicrosoftEvent. Here’s a recap of the excitement.

It was a big day at the #MicrosoftEvent. Here’s a recap of the excitement.

Opublikowany przez Microsoft Surface Środa, 2 października 2019

Sprawdź najnowsze wpisy