ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
windows 10x surface

Windows 10X ze wsparciem dla zginanych ekranów

Autor: Jędrzej Markiewicz Kategoria: Artykuły

Ostatnie plotki technologicznego świata o Windows 10X mogą faktycznie okazać się prawdą. System docelowo miałby być dedykowany dla urządzeń ze zginanym ekranem oraz tych spod stajni Microsoft Surface. Wbrew krążącej opinii, prawdopodobnie nie będzie to zupełnie nowy system. Z dzisiejszej konferencji Microsoftu w Nowym Yorku wynika, że będzie to „jedynie” specjalna łatka wspierająca urządzenia wieloekranowe.

Czym jest Windows 10X?

asus zenbook pro duo windows 10x

To przede wszystkim nieoficjalna, koncepcyjna nazwa na specjalną wersję systemu od Microsoftu. Windows 10X miałby być środowiskiem wspierającym wszystkie atuty podwójnych ekranów w laptopach. A do tego stwarzać możliwości ekosystemowe dla urządzeń, które właściwie jeszcze nie istnieją w regularnej sprzedaży. Mowa oczywiście o zginalnych urządzeniach mobilnych.

Dlatego też Windows 10X jest efektem miesięcy pracy programistów nad dostosowaniem Windowsa 10 do nowych standardów. Jeżeli technologiczny świat jest już gotowy na produkowanie zginanych urządzeń, przodujący system operacyjny musi być na to gotowy. A oprócz tego zapewnić przyjazne warunki do pracy innym firmom, które chciałyby być napędzane przez soft od Microsoftu.

Zobacz też: Poznajcie Surface Laptop 3. Microsoft wytoczył działa

Teoretycznie może jednak zdarzyć się tak, że Windows 10X pozostanie jedynie nazwą koncepcyjną. Microsoft może w ogóle nie zdecydować się na oficjalne nazywanie nowych funkcjonalności swojego systemu. Ot, kolejna duża aktualizacja Windows 10 zapewniająca wiele nowych skrótów i użytecznych funkcji. Tym razem jednak… nie dla wszystkich dostępnych urządzeń z Windows 10 na pokładzie.

Jakie urządzenia otrzymają Windows 10X?

smartfon microsoft windows 10x

Przede wszystkim wsparcie dla nowej technologii otrzymają urządzenia Microsoft zaprezentowane dzisiaj podczas konferencji w Nowym Yorku. Wśród nich Microsoft Surface Neo z dwoma ekranami oraz… wszystko wskazuje na to, że nowy smartfon od Microsoftu ze zginanym ekranem, Microsoft Surface Duo.

Oprócz tego z nowych funkcji Windowsa skorzystają na pewno wszystkie laptopy, które zdecydują się na wejście w świat podwójnych ekranów i zginanych wyświetlaczy. Co ciekawe, Microsoft musiał już dawno stworzyć sprzyjające warunki dla takich urządzeń. Wczoraj opisywałem na przykład laptop Asus ZenBook Pro Duo, posiadający dodatkowy ekran dotykowy nad klawiaturą. Na filmach prerecenzenckich widać dokładnie, że prezentowane urządzenie jest wspierane przez technologię Windows 10, której nie znamy z obecnych aktualizacji.

Zobacz też: Asus ZenBook Pro Duo z podwójnym ekranem

Naturalnie wspaniałą informacją okazałoby się wsparcie technologii Windows 10X dla wszystkich komputerów i tabletów napędzanych tym systemem. Oczywiście nie posiadając dodatkowego ekranu, z pewnością nie skorzystamy z całego dobrodziejstwa tego oprogramowania. Jak jednak wynika z konferencji Microsoftu w Nowym Yorku, zmian będzie zdecydowanie więcej — i część z nich z powodzeniem mogłaby trafić do wszystkich „standardowych” modeli.

Przyszłość mobilnego świata technologii — Windows 10X w zginanych laptopach, tabletach i smartfonach

asus zenbook pro duo na zdjęciach

Świat mobilnych technologii się zmienia. Rosnąca moc obliczeniowa idąca w parze z coraz mniejszymi tranzystorami daje nam coraz większe możliwości. Do tego producenci zaczynają radzić sobie z wyginaniem materii, która do tej pory wydawała się zupełnie niewyginalna. To oczywiście stwarza wyzwania, z którymi także Windows 10 musi sobie poradzić.

„Wielookienkowość”

W przypadku Windows 10X na pewno największą zmianą będzie tryb obsługi wielu okien. Do tej pory za pomocą skrótów: „win + ⭠, ⭡, ⭢, ⭣” mogliśmy porządkować do 4 okien na jednym wyświetlaczu. Teraz dostępna powierzchnia może się zwiększyć ponad dwukrotnie.

Mobilne pomoce klawiaturowe

Drugi ekran to też więcej rozwiązań znanych z mobilnych systemów operacyjnych. Na konferencji w Nowym Yorku zaprezentowano Microsoft Surface z dwoma ekranami. Z tym że na jeden z nich możemy nałożyć klawiaturę, która pozostawi nad sobą jedynie niewielki obszar dotykowy. Tym sposobem nad klawiaturą możliwe będzie wyświetlanie propozycji wprowadzania tekstu i emoji, znane z wirtualnych klawiatur na Androida i iOS.

Kontenery zamiast zwykłych okienek

Ostatnią nowością będzie niewątpliwie system „kontenerów w oknach”. Ten docelowo miałby odseparować od siebie otwarte aplikacje, tworząc dla nich odrębną piaskownicę. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo zamieszczanych w aplikacjach danych i uodporni wiele programów na potencjalne działanie wirusów.

Konferencja Microsoft w Nowym Yorku, 2 X 2019

Opisywane nowości od Microsoftu pochodzą z konferencji, która odbyła się dziś o godzinie 16:00 czasu polskiego. Już wkrótce, dzisiaj o godzinie 22:00 opublikuję artykuł wchodzący nieco głębiej w to, co ta konferencja oznacza dla technologicznego świata. Tymczasem, dla najbardziej zainteresowanych tematem, pozostawiam link do transmisji life na Facebooku Microsoft Surface.

#MicrosoftEvent Live

See what’s next from Microsoft Surface at the #MicrosoftEvent in New York City.

Opublikowany przez Microsoft Surface Środa, 2 października 2019

Sprawdź najnowsze wpisy