ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
asus zenbook pro duo na zdjęciach

Asus ZenBook Pro Duo z podwójnym ekranem — nowe trendy w laptopach

Autor: Jędrzej Markiewicz Kategoria: Artykuły

Asus ZenBook Pro Duo już niebawem będzie dostępny w Polsce… Wydaje się, że do pewnego momentu w technologii to było tak, że telefony komórkowe nieudolnie starały się dorównywać komputerom osobistym. Dziś, w większości przypadków, na pewno będziemy zgodni co do tego, że mobilna platforma Windows Phone była niewypałem. Jednak wcześniej wielu fanów technologii dałoby się pokroić za telefon pracujący na Windowsie. Przynajmniej ja za dzieciaka od zawsze marzyłem o małym urządzeniu, łączącym w sobie wszystkie znane mi zalety PC. A dziś? Dziś to laptopy muszą się uczyć od urządzeń mobilnych i przejmować od nich sprawdzone rozwiązania.

Asus ZenBook Pro Duo — laptop, który ma być początkiem komputerów przyszłości

asus zenbook pro duo

Firma Asus jest przekonana, że etap stagnacji w świecie laptopów właśnie się zakończył. Stagnacji, podczas której każdy kolejny laptop różni się tylko wyglądem i podzespołami — ale sama idea korzystania z laptopa pozostaje taka sama. Właściwie od momentu ich wejścia na rynek, ciągle jest to sprzęt, który otwieramy, na dole mamy klawiaturę, powyżej ekran. Tyle. Jednak najnowsza propozycja od Asusa posiada dwa wyświetlacze i ma pokazywać innym producentom kierunek rozwoju tego segmentu technologii. Chociaż mogłoby się wydawać, że drugi ekran to nic wielkiego… Jednak mogące za tym iść zmiany w sposobie obsługi komputera są widoczne już teraz.

Asus ZenBook Pro Duo będzie najmocniejszym laptopem w ofercie Asusa. Jego specyfikacja prezentuje się znakomicie:

  • bezramkowy, 14-calowy wyświetlacz główny OLED HDR 4K (3,840 x 2,160 pikseli)
  • 9. generacja procesorów Intel Core
  • karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2060 z 6 GB pamięci RAM GDDR6
  • 1 TB dysk SSD
  • WiFi 6, Bluetooth 5.0
  • 32 GB RAM
  • NumberPad 2.0 czyli Touchpad + klawiatura numeryczna
  • Wsparcie dla asystenta Amazon Alexa i Windows Hello
  • … dodatkowy wyświetlacz IPS nad klawiaturą o rozdzielczości 3840 x 1100 pikseli

Pomimo tego, że podzespoły robią wrażenie, to jednak ten dodatkowy, niepozorny wyświetlacz skradł serca wielu recenzentów. Może to być jedno z rozwiązań, które po pewnym czasie wejdzie na stałe do oferty komputerów przenośnych. Głównie za sprawą wielozadaniowości takiego rozwiązania, w erze wykonywania wielu czynności jednocześnie.

Multitasking w Asus ZenBook Pro Duo — po co nam drugi ekran w laptopach?

Asus ZenBook Pro Duo ScreenPad Plus

Chociaż drugi ekran w laptopach może początkowo wydawać się świeżym pomysłem, tak naprawdę zupełnie nim nie jest. Mało by rzec, że tacy producenci jak HP i Dell już próbowali swoich sił wcześniej, dokładając pomocnicze wyświetlacze. Przecież tak naprawdę idea podwójnych wyświetlaczy zaczęła się od urządzeń mobilnych. Najpierw za sprawą różnych bardziej i mniej udanych miniwyświetlaczy na powiadomienia. Później jako alternatywa dla notcha. Jednak drugi wyświetlacz na pleckach telefonu tylko po to, żeby robić selfie tylnym aparatem, był dość… przereklamowany. Wreszcie dziś, dalej próbuje się zaimplementować „drugi” wyświetlacz, na przykład w Samsung Galaxy Fold… Oczywście jeżeli uznamy, że podwójny wyświetlacz to przodek zginanych ekranów w smartfonach.

Zobacz też: Jak sprawdzić jaki mam model laptopa?

Od początku istnienia urządzeń mobilnych właśnie o to chodziło — aby zmieścić jak najwięcej użytecznej treści na jak najmniejszej powierzchni. Stąd też obok smartfonów pojawiły się phablety i tablety. Jednak z tym drugim wyświetlaczem zawsze był problem, bo nie sposób było go odpowiednio wykorzystać. Dlatego dopiero technologia zginanych smartfonów być może odniesie w tej kategorii sukces. Gabarytowo niewiele się zmieni, ale obszar wyświetlania znacznie się zwiększy, co pozwoli na wykonanie więcej operacji jednocześnie. A przecież dokładnie taki jest tego cel.

Asus ZenBook Pro Duo to właśnie taki trochę… Samsung Galaxy Fold w świecie laptopów. Nie musiał jednak czekać na technologię, która pozwoli wyginać 14-calowy ekran. Skoro laptopy i tak są składane, wystarczyło dodać drugi ekran nad klawiaturą… i gotowe.

Jakie funkcje oferuje drugi ekran i dlaczego to Asus ZenBook Pro Duo jest na tapecie?

HP OMEN X 2s dwa ekrany

Wspominałem o tym, że HP również wpadł na pomysł podwójnego ekranu. Jednak Omen X 2s jest komputerem ściśle przeznaczonym do gamingu i tamten ekran posiada jedynie dodatkowe funkcje podczas rozgrywki. Natomiast w przypadku ZenBooka dostajemy w pełni funkcjonalny wyświetlacz, na który możemy przenosić z ekranu głównego dowolne okienka.

Możemy zatem korzystać z niego jak z dodatkowego miejsca na przestrzeń do pracy. Oba ekrany są dotykowe, wspierają technologię Asus Pen. Do tego wygląda na to, że Windows 10 opracował już odpowiednie aktualizacje pod tego typu modele, ponieważ system wykrywa oba ekrany, a pomimo to traktuje je jak jeden ekosystem. Okna można płynnie przenosić pomiędzy wyświetlaczami oraz dopasowywać je do wielkości monitora.

Zobacz też: Czy dzięki fizyce kwantowej uda nam się kiedyś przeteleportować informacje?

Na początku zdawało mi się, że drugi ekran będzie jedynie bajerem, który szybko zostanie zapomniany. Teraz jednak wydaje mi się, że to może być bardzo przemyślana droga rozwoju laptopów i to rozwiązania faktycznie się przyjmie!

Artykuł nie jest sponsorowany i przedstawia jedynie początkowe zdanie autora o nowej technologii w laptopach. Gdyby jednak ktoś z Asusa chciał nam zapłacić za taki model testowy… 😉

Sprawdź najnowsze wpisy