iOS 13 bateria

Zoptymalizowane ładowanie baterii w iOS 13 – co nam daje nowa funkcja?

Artykuły

Apple w ostatnim czasie stara się, aby bateria w iPhonie działała jak najdłużej. Afera z celowym spowalnianiem telefonów odbiła się przecież negatywnie na firmie. Tim Cook i spółka starali się potem naprawić sytuację, za pomocą obniżenia cen wymiany ogniw, ale niesmak pozostał. Kiedyś smartfony firmy nie wyróżniały się pozytywnie pod względem czasu pracy na jednym ładowaniu. Jednak ta sytuacja znacząco się zmieniła. Już w tamtym roku Apple podkreślało rewelacyjny akumulator w iPhonie XR. Kolejny etap mamy w tym roku. Wszystkie trzy, nowe smartfony zapewniają użytkownikom zdecydowanie dłuższą pracę z dala od gniazdka. Szczególnie pod tym względem wyróżnia się iPhone 11 Pro Max. Całkowicie nową funkcję dodaje też iOS 13. Nazwano ją „zoptymalizowanym ładowaniem”.

Zobacz także: Apple sprawia, że iPhone działa dłużej – to nowy plan firmy

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Nowa opcja zmienia sposób, w jaki iPhone ładuje się przez całą noc. Po aktualizacji do nowego oprogramowania, możemy zastanawiać się czemu nasz telefon naładował się tylko do 80%. Wszystkie modele iPhone’ów wyposażone są w baterie litowo-jonowe, podobnie jak większość urządzeń mobilnych. Akumulatory starzeją się i ulegają degradacji. Ten ostatni proces spowodowany jest liczbą cykli ładowania, a także samym sposobem ładowania. Negatywnym przykładem jest utrzymywanie 100% ładunku. Wraz z degradacją baterii zmniejsza się jej maksymalna pojemność. A wraz z jej starzeniem może nastąpić zmniejszenie wydajności. 

Czym jest „zoptymalizowane ładowanie”?

W iOS 13 debiutuje nowa funkcja nazwana „zoptymalizowanym ładowaniem”. Jest ona domyślnie włączona. iPhone „uczy się” codziennej rutyny – przewiduje jak długo będzie ładowany w nocy. Po kilku tygodniach urządzenie „będzie wiedziało”, że zwykle budzimy się i zdejmujemy je z ładowarki na przykład o 7 rano. Dzięki prognozie codziennego ładowania, zoptymalizowane ładowanie zapobiega pełnemu naładowaniu smartfona do 100%. Zamiast tego osiągnie 80% przez większość nocy, mimo podłączenia do ładowarki. Tuż przed 7 rano iPhone zakończy ładowanie i osiągnie 100%. Minimalizuje to czas, jaki akumulator spędza z pełnym ładunkiem, co wydłuża żywotność. 

Jak włączyć „zoptymalizowane ładowanie”?

Ustawienie „zoptymalizowanego ładowania” jest domyślnie włączone w iOS 13. Na początku może nam się wydawać, że nic się nie dzieje. Telefon potrzebuje trochę czasu, aby poznać sposób jego używania i nasz plan dnia. Może potrzebować kilku tygodni, zanim będzie w stanie odgadnąć, kiedy potrzebujemy go rano. Jeżeli nasz harmonogram jest zmienny, być może nie nauczyć się nigdy. Gdy iPhone zgromadzi wystarczającą ilość danych, zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem, a funkcja zostanie uruchomiona. Zobaczymy to na ekranie blokady. Ręczne uruchomienie lub wyłączenie zoptymalizowanego naładowania dostępne jest w Ustawieniach. Następnie przechodzimy do opcji Bateria, a potem Kondycja baterii

Jak przyspieszyć ładowanie powyżej 80%?

Gdy iPhone jest naładowany w 80% i czeka na dokończenie procesu, możemy tymczasowo zignorować harmonogram. Wtedy stan akumulatora osiągnie 100%. Na ekranie blokady pojawi się powiadomienie: „zaplanowano zakończenie ładowania do godziny 10:00”. Jeżeli przyciśniemy komunikat dłużej, pojawi się opcja „naładuj teraz”, umożliwiająca zakończenie procesu na 100%. Zoptymalizowany harmonogram będzie kontynuowany kolejnego dnia. To możliwość jednorazowego skrócenia czasu ładowania i zachowania funkcji przez resztę roku.

Źrodło: 9to5mac


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x