Jedną z wielkich zalet większości dystrybucji Linuksa jest to, że są one bezpłatne i mają otwarte oprogramowanie. Chociaż niektóre aplikacje zorientowane na biznes wiążą się z pewnymi kosztami, dla większości użytkowników domowych praktycznie wszystko jest za darmo. Wiele dystrybucji Linuksa zawiera szereg niezbędnych pakietów oprogramowania już dołączonych do systemu operacyjnego, jak ma to miejsce w przypadku komputerów stacjonarnych z systemem Windows i Apple. Oznacza to, że użytkownik nie powinien spędzać zbyt wiele czasu na szukaniu tego, czego faktycznie potrzebuje. Jednak oprogramowanie Linuksa jest w ciągłym rozwoju, podobnie jak aplikacje do niego uruchamiane. Jakie są zatem najlepsze aplikacje na Linuksa? Sprawdźmy, czy użytkownicy Windows 10 mają czego pozazdrościć.

Najlepsze aplikacje na Linuksa

Synaptic

Podczas gdy niektóre dystrybucje Linuksa, takie jak Ubuntu, mają własne sklepy z aplikacjami, żaden z nich nie jest tak szybki i łatwy w użyciu jak Synaptic, który po prostu służy jako graficzny interfejs dla narzędzia wiersza poleceń „apt-get”. Można zainstalować go na dowolnej dystrybucji Linuksa opartej na Debianie, takiej jak Ubuntu lub Linux Mint.

Najlepsze aplikacje na Linuksa

Przeglądaj kategorie aplikacji, takie jak „Gry i rozrywka”, korzystając z panelu po lewej stronie. Kliknij pole obok nazwy aplikacji, aby oznaczyć ją do instalacji (lub odinstalowania), a następnie kliknij przycisk Zastosuj u góry, aby wpłynąć na zmiany. Wszystkie programy opisane w tym artykule można zainstalować za pośrednictwem Synaptic.

Zobacz także: Nowe funkcje Windowsa 10

VLC Media Player

VLC jest najbardziej znany z tego, że jest odtwarzaczem multimedialnym, chociaż potrafi o wiele więcej. Po zainstalowaniu pobiera kodeki dla praktycznie każdego rodzaju pliku audio lub wideo, co oznacza, że prawdopodobnie nigdy więcej nie będziesz mieć problemów z odtwarzaniem.

VLC

Można także użyć VLC do przycinania plików wideo, a nawet konwertowania ich z jednego formatu na inny – na przykład z AVI na MP4. Klient odtwarzacza multimediów może również działać jako serwer, umożliwiając strumieniowe przesyłanie multimediów z jednego urządzenia na drugie.

Najlepsze aplikacje na Linuksa – nie może zabraknąć Mozilli Firefox

Firefox to domyślna przeglądarka internetowa dla wielu dystrybucji systemu Linux, takich jak Ubuntu i Linux Mint. Prosty i płynny interfejs przeglądarki to jedna z jej wielu atrakcji. Firefox odtwarza filmy z YouTube od razu i może pobierać wtyczki, aby odtwarzać inne formaty. Przeglądarka aktualizuje się także od momentu włączenia sama, co oznacza, że zawsze masz najnowszą wersję.

Najlepsze aplikacje na Linuksa

Firefox obsługuje wiele rozszerzeń, aby zwiększyć wygodę korzystania z Internetu, a ponadto można ją dostosować za pomocą strony dodatków Mozilla, na której znajdują się kolorowe motywy.

GIMP

GIMP (GNU Image Manipulation Program) to darmowy edytor obrazów. Można go używać do edycji i retuszowania zdjęć poprzez zmianę rozmiaru, dodawanie warstw i innych efektów specjalnych. Można uzyskać do nich dostęp za pomocą podręcznego zestawu narzędzi lub rozwijanego menu.

GIMP

Jeśli jesteś przyzwyczajony do Adobe Photoshop, dostosowanie się do interfejsu GIMP może trochę potrwać, jednak program potrafi zrobić prawie wszystko, co potrafią profesjonalne edytory zdjęć. Można nawet dodać określone wtyczki Photoshop do GIMP. Domyślnie program zajmuje mniej niż 100 MB, co jest kolejną znaczącą korzyścią, szczególnie dla osób mających mało miejsca na dysku.

Deluge

Podczas gdy wiele dystrybucji Linuksa ma już klienta BitTorrent, Deluge wyróżnia się jako lekka, ale w pełni funkcjonalna aplikacja do pobierania plików. Interfejs jest niezwykle łatwy do opanowania i może zostać ulepszony przez szereg doskonałych wtyczek obsługiwanych przez społeczność, które wykonują takie czynności, jak zamknięcie komputera po zakończeniu pobierania.

Deluge

Użytkownik może nawet skonfigurować aplikację, aby można było uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem interfejsu internetowego z innych urządzeń, umożliwiając pobieranie plików na komputer domowy.

Thunderbird

Jeżeli wymieniam najlepsze aplikacje na Linuksa, to nie może tu zabraknąć Thunderbird. Jest to darmowy i potężny klient poczty elektronicznej. Kreator instalacji przeprowadzi Cię delikatnie przez proces tworzenia nowego adresu e-mail lub konfigurowania istniejącego. Baza danych Thunderbirda zawiera ustawienia e-mail dla wszystkich popularnych dostawców.

Najlepsze aplikacje na Linuksa Thunderbird

Podobnie jak Firefox, Thunderbird można ulepszyć za pomocą dodatków, takich jak motywy, aby był bardziej kolorowy lub miał więcej funkcji. Najbardziej przydatne z nich to bez wątpienia rozszerzenie Lightning, które dodaje w pełni funkcjonalny kalendarz do klienta poczty e-mail.

Libre Office

Libre Office

LibreOffice to kompletny pakiet biurowy na równi z komercyjnymi alternatywami, takimi jak Microsoft Office. Chociaż interfejs może wydawać się dość prosty, ten produkt ma kilka bardzo zaawansowanych funkcji np. ukrywanie wrażliwych treści lub szybkie działanie.

Pidgin

Pidgin to komunikator internetowy, który pozwala łączyć się z wieloma sieciami czatu jednocześnie. W chwili pisania tego tekstu są to przykładowo AIM, Bonjour, IRC i Google Talk. Niestety czat Facebooka nie jest już dostępny, ponieważ sieć społecznościowa zrezygnowała z obsługi otwartego protokołu przesyłania wiadomości XMPP.

Pidgin

Pidgin można ulepszyć, instalując wtyczki innych firm. Niektóre z nich pozwalają łączyć się z innymi sieciami takimi jak Skype, podczas gdy inne mogą służyć do ochrony rozmów.

ClamAV

Chociaż wirusy zaprojektowane do infekowania systemu Windows nie mają wpływu na maszyny z systemem Linux, komputer może przypadkowo przesłać szkodliwe pliki do innych komputerów, na przykład w załączniku do wiadomości e-mail. W dzisiejszych czasach zdarzają się nawet przypadki złośliwego oprogramowania atakującego systemy Linux.

ClamAV

Skaner antywirusowy ClamAV zapewnia spokój ducha, ponieważ może wykryć wiele rodzajów złośliwego oprogramowania. Jest często używany na serwerach pocztowych, ale będzie działał z powodzeniem na komputerze stacjonarnym, jeśli chcesz skanować pliki lub foldery.

Audacity

Audacity to program do edycji, który pozwala nagrywać i majstrować przy dźwięku. Audacity może nie tylko nagrywać dźwięk jednocześnie z różnych wejść (na przykład mikrofonu USB lub gitary elektrycznej), ale także przycinać i edytować klipy. Ponadto obsługuje wiele ścieżek, umożliwiając na przykład osobne nagrywanie tekstów i podkładów muzycznych.

Najlepsze aplikacje na Linuksa

Oprogramowanie obsługuje również szereg efektów dźwiękowych, takich jak redukcja szumów, jak szczegółowo opisano w niezwykle obszernej instrukcji, która jest dołączona do Audacity i dostępna online. Audacity obsługuje również wtyczki VST (Virtual Studio Technology). Ścieżki można eksportować w wielu popularnych formatach dźwiękowych, takich jak WAV, OGG i MP3.

Zazdrość użytkowników Windowsa?

Czy użytkownicy Windowsa mają czego zazdrościć? Nie do końca, ponieważ większość aplikacji nie tylko wymienionych tutaj przeze mnie, jest dostępnych na systemie Microsoftu.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.