Ostatnimi czasy wiele informujemy was o złośliwych aplikacjach, które znaleźć można w sklepie Google Play. Wszystkie ważne informacje zamieszczamy pod tagiem „Bezpieczeństwo” – obserwujcie go, by być na bieżąco! W dzisiejszym artykule przyjrzymy się prostym i bezpłatnym aplikacjom ze sklepu Google Play, które przy pomocy pewnych sztuczek mogą narazić użytkowników na bardzo wysokie opłaty, które na dodatek mogą być cykliczne. O co dokładnie chodzi i jak chronić się przed zagrożeniem tego typu?

W sklepie Google Play odnaleziono wiele aplikacji typu Fleeceware

Google Play

Eksperci do spraw bezpieczeństwa w sieci z laboratorium SophosLabs opublikowali raport, w którym przedstawione zostały nowe złośliwe aplikacje typu Fleeceware, jakie pobrać można było z Google Play. W jaki sposób takie programy narażały jednak użytkowników na wysokie rachunki? Okazuje się, że sposób ten był wyjątkowo prosty – deweloperzy nieuczciwie wykorzystywali bowiem politykę subskrypcji sklepu. Plan polegał na nakłonieniu użytkowników do zainstalowania prostej, lecz potrzebnej aplikacji (takiej jak np. skaner kodów QR czy kalkulator), która po pierwszym uruchomieniu wyświetlała długi komunikat, w którym przedstawione były zasady subskrypcji. Warto pamiętać jednak, że przez różne programy zostaliśmy przyzwyczajeni do akceptowania wszelkich zasad czy zamykania wyskakujących okienek. Z tego powodu wielu użytkowników nieświadomie zgadzało się na bardzo drogi abonament, który aktywny był nawet wtedy, gdy właściciel smartfona usunął z niego program. Mowa tutaj o horrendalnie wysokich kwotach, od około 400 zł do nawet 960 zł za każdy tydzień bądź miesiąc subskrypcji.

google play subskrypcja

Zobacz też: Tasker 5.8.5 to wiele świetnych funkcji, które spodobają się fanom ciemnego trybu.

Warto wspomnieć o tym, że chociaż aplikacje tego typu nie są uważane za malware, to wciąż naruszają zasady Google Play. Z tego powodu, po utworzeniu zgłoszenia przez firmę SophosLabs, gigant z Mountain View usunął 14 z 15 aplikacji, które złamały regulamin. Niestety to nie koniec pracy badaczy. Okazuje się bowiem, że w sklepie znaleźć można znacznie więcej podobnych aplikacji, które instalowane były częściej. Poniżej zamieszczam dla Was nazwy pakietów skasowanych już programów:

  • qr.code.barcode.maker.scanner.reader
  • faceapp.facemystery.learnmoreaboutyourself
  • com.recorder.video.magic.capture.gameplay
  • com.ally.video.recorder
  • com.pey.old.me.face.aging
  • com.gifmaker.giffree.gifeditor
  • com.hidephotovideo.calculatorphotovault
  • com.compasspro.gpscoordinates
  • com.searchbyimage.reverseimagesearch

Aplikacje te łącznie pobrane zostały ponad 20 milionów razy.

Jak nie dać się nabrać?

Złośliwe aplikacje typu Fleeceware w przyszłości na pewno pojawią się w sklepie Google Play. Warto zatem pamiętać, jak nie dać się nabrać. Przede wszystkim powinniście dokładnie czytać wszystkie wyświetlane komunikaty. Wiem, że to momentami jest trudne, ale taki jest najprostszy sposób na ominięcie wysokich opłat. Warto czasem zaglądać również do zakładki „Subskrypcje”, która znajduje się w Google Play. Przy jej pomocy z łatwością monitorować możemy nadchodzące płatności cykliczne. Zalecam również od czasu do czasu zajrzeć do skrzynki e-mail – przy włączeniu każdej subskrypcji użytkownik otrzymuje wiadomość. Takie informacje mogą bardzo pomóc w śledzeniu nadużyć. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: SophosLabs

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.