Aplikacja Skróty była jedną z największych nowości iOS 12. Umożliwia ona tworzenie własnych skrótów obejmujących kilka kroków, których można używać z ulubionymi aplikacjami. Możemy wybierać spośród setek przykładów w galerii albo przeciągać i upuszczać czynności w celu tworzenia własnych skrótów. 

Zobacz także: Doskonale zorientowany iPhone 11 – dlaczego układ U1 to tajemnica?

Do czego służy aplikacja Skróty?

Aplikacja Skróty w umożliwia wykonywanie różnych zadań za pomocą jednego stuknięcia lub prośby do Siri. Oprócz uruchamiania skrótów dostępnych na urządzeniu z systemem iOS, za pomocą aplikacji Skróty można tworzyć własne czynności upraszczające wykonywanie codziennych zadań, łącząc kilka kroków z wielu aplikacji. Skrót to szybki sposób na zrobienie jednego lub większej liczby zadań za pomocą programu. Aplikacja Skróty pozwala tworzyć własne czynności obejmujące kilka kroków. Możesz na przykład utworzyć skrót „Czas surfowania”, który wyświetli raport o surfingu, poda szacunkowy czas przybycia na plażę i uruchomi playlistę z muzyką do surfowania.

Aplikacja Skróty w iOS 13.1

Wraz z wydaniem najnowszej wersji systemu, program otrzymał nowe opcje wyzwalaczy automatyzacji, czyli funkcji pomagających kontrolować iPhone’a czy iPada lub konfigurację HomeKit. Ze wszystkich nowych możliwości dodanych do aplikacji, to właśnie ta ostatnia ma największy potencjał. Dla użytkowników iPada, debiut systemu iPadOS zapewnił dostęp do tworzenia i edytowania automatyzacji na urządzeniu. Ale od wtorku Skróty zostały jeszcze bardziej zmienione dzięki dodaniu nowej karty Automatyzacja

Automatyzacja w aplikacji Skróty

Ta zakładka zawiera dwa różne rodzaje automatyzacji: osobistą i domową. Automatyka domowa nie jest niczym nowym – to rodzaj podstawowych automatyzacji, które od dłuższego czasu możemy tworzyć w aplikacji Dom. W iOS 12 nie były one specjalnie wyrafinowane, ale nadal zapewniały przyzwoity poziom złożoności. Na przykład, w systemie iOS 12 można wykonać automatykę HomeKit, która uruchamia światło w domu, gdy inteligentna blokada wykrywa późną porę przybycia innego członka rodziny. Oznacza to, że można wjechać na podjazd, po powrocie z lotu późno w nocy, a światła wewnątrz i na zewnątrz włączą się się. W iOS 13 automatyzacja domu może być wciąż taka samo prosta – wszystkie opcje zobaczymy na karcie Automatyzacja w Skrótach. Zostały jednak wzbogacone o nową opcję konwertowania.

Automatyzacja osobista w iOS 13

Jest jeszcze jedna ważna nowość, czyli automatyzacje osobiste. Działają one na iPadzie lub iPhonie i wykorzystują cały potencjał Skrótów. Istnieje wiele różnych sposobów uruchomienia osobistej automatyzacji. Najprostsze dotyczą pory dnia, na przykład kiedy wchodzimy w interakcję z alarmem z aplikacji Zegar lub gdy zaczynamy trening na Apple Watch. Możemy także podłączyć się do usług lokalizacyjnych urządzenia, aby uruchamiać automatyzację po opuszczeniu, dotarciu do określonej lokalizacji lub po połączeniu się z CarPlay w samochodzie. Istnieją również wyzwalacze oparte na ustawieniach, więc możemy teraz budować skróty, które działają, gdy Tryb samolotowy, Tryb oszczędzania baterii lub Nie przeszkadzać są włączone lub wyłączone; albo gdy dołączamy do określonej sieci Wi-Fi lub łączymy się z urządzeniem Bluetooth.

Źródło: Apple, Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)