ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
AltStore

Poznajcie AltStore – alternatywę dla App Store z emulatorem gier Nintendo

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Na rynku smartfonów liczą się tak naprawdę tylko dwa sklepy z aplikacjami: Google Play oraz App Store. Ten pierwszy naturalnie znajdziemy na Androidzie, a drugi na smartfonach z systemem iOS. Obie propozycje mają jednak kilka restrykcji, które niekoniecznie podobają się wszystkim użytkownikom. To właśnie jest główny powód, dla którego bardziej ambitni deweloperzy tworzą dla nich alternatywy. Dziś mamy do czynienia z wyjątkowo ciekawym, potencjalnym konkurentem App Store, który może sporo namieszać w ekosystemie Apple. Poznajcie AltStore.

AltStore, czyli alternatywa dla App Store z emulatorem gier Nintendo

AltStore

AltStore to alternatywa dla App Store, która pozwala odpalać starsze tytuły Nintendo na smartfonie. Choć „alternatywa” to być może za duże słowo, bo aktualnie w sklepie tym znajdziemy tylko jedną aplikację, jednak wkrótce ma się to zmienić. Za AltStore odpowiada dwudziestoczteroletni Riley Testut, programista tworzący aplikacje na iOS. Jak już wspomniałem, w sklepie jest obecnie tylko jedna aplikacja, a mianowicie Delta NES Simulator. Pozwala ona uruchamiać stare gry Nintendo na iPhone’ach i iPadach. Co ciekawe, AltStore nie wymaga jailbreaka i każdy może go pobrać, nawet teraz. Jak to możliwe, zapytacie? Ano Testut wpadł na bardzo sprytny pomysł. Już tłumaczę.

Zobacz także: Aplikacja Instagrama z ciemnym motywem już u niektórych użytkowników

Otóż AltStore wykorzystuje możliwość testowania aplikacji na prawdziwych urządzeniach, którą Apple daje programistom. Mówiąc możliwie najprościej, sposób Rileya przechytrza urządzenia z iOS, by te rozpoznawały instalowaną aplikację jako stworzoną przez nas samych. Dzięki temu Apple na dobrą sprawę nie może nic zrobić, dopóki nie wypuści stosownej aktualizacji iOS. A nie ukrywajmy, AltStore łamie regulamin aż miło i wręcz prosi się o to, by dostać blokadę. Jeśli jednak chcecie zainstalować AltStore, to nic nie stoi na przeszkodzie. Wersja testowa jest już dostępna dla wszystkich, natomiast programista oficjalną premierę zaplanował na 28 września, kiedy to w sklepie pojawi się więcej aplikacji.

Jak zainstalować AltStore?

AltStore

AltStore do działania wymaga pomocniczego programu, który musimy zainstalować na komputerze z Windowsem lub MacOS. Mowa konkretnie to AltServer, którego pobrać możecie na oficjalnej stronie dewelopera. Gdy już to zrobicie, zainstalujcie go, uruchomcie i podłączcie do swojego komputera iPhone’a lub iPada przez kabel (zarówno komputer jak i sprzęt z iOS musi być podłączony do tej samej sieci Wi-Fi). Następnie zostaniecie poproszeni o podanie swoich danych Apple ID, które posłużą do utworzenia darmowego certyfikatu dewelopera Apple. Po wykonaniu tej czynności na podłączonym przez Was urządzeniu z iOS powinna się pojawić ikonka AltStore. Przed jej uruchomieniem możecie zostać poproszeni o wydanie zezwolenia – zróbcie to. To wszystko, a Wy już możecie korzystać z opisywanego sklepu, który swoją drogą z wyglądu mocno przypomina App Store. To świetna sprawa dla fanów gier z NES-a, które dzięki aplikacji dostępnej w sklepie możecie teraz odpalić na swoim iPhonie czy iPadzie. Czy jest to etyczne, to już inna sprawa. Jestem ciekaw, jakie jeszcze aplikacje trafią do biblioteki tego sklepu po jego premierze. Przetestujecie AltStore? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: 9to5Mac

Sprawdź najnowsze wpisy