ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Funkcje iPadOS 16, czyli nowe możliwości iPada

Nowości iPadOS, które musisz wypróbować w pierwszej kolejności

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

iOS 13 na tabletach Apple przez lata ewoluował. Zmiany wprowadzane przez lata nie były duże, a największe z nich zobaczyliśmy w iOS 11. W tym roku narodziło się jednak coś zupełnie nowego – iPadOS. Nowe oprogramowanie jest cały czas mocno spokrewnione z iOS, ale przeznaczone jest specjalnie dla iPada. Nie spodziewajmy się więc, że zobaczymy na iPadach interfejs z macOS. Mimo tego, iPad może wreszcie stanowić alternatywę dla komputera. Poprawie uległo zarządzanie plikami, strony internetowe wyglądają wreszcie tak jak na komputerze, a ekran główny mieści więcej narzędzi. O wszystkich nowościach w iPadOS przeczytacie tutaj, a najciekawsze nowe funkcje zobaczycie poniżej.

Zobacz także: iPhone 11 i nowa strategia Apple – innowacją są ceny, nie produkty

Tryb ciemny w iPadOS

To nowa funkcja zarówno w iOS 13, jak i systemie dla iPada. To jedna z najbardziej wyczekiwanych przez użytkowników funkcji. Z jednej strony nie wprowadza w zasadzie nic w funkcjonalności urządzenia. Z drugiej, diametralnie zmienia wygląd interfejsu urządzenia. Szczególnie, że firma z Cupertino naprawdę dopracowała go wizualnie. Najlepiej dark mode wygląda oczywiście na iPhone’ach z ekranami OLED. Na iPadach Pro najnowszych generacji też prezentuje się świetnie. Ciemny tryb ułatwia czytanie w nocy, a poza tym po prostu świetnie wygląda.

Widżety na ekranie głównym

Na ekranie głównym iPada mamy wreszcie nie tylko ikony. Zagościły tam teraz widżety. Lewa strona interfejsu ma teraz osobną kolumnę, na której umieszczone są nowe opcje. Możemy zobaczyć tam Pogodę, Kalendarz, Apple News oraz inne z ulubionych aplikacji. W ten sposób niezbędne informacje dostępne są zawsze w zasięgu ręki. Aby dodać więcej widżetów, musimy przewinąć ich pasek na dół i nacisnąć „Edytuj”. Żeby na ekranie głównym zobaczyć nowe dodatki wystarczy przesunąć palcem w lewo.

iPadOS nowości

Obsługa pamięci USB

Wydawało się, że taka opcja nigdy nie zagości w iPhone’ach czy iPadach. Apple jednak się ugięło. Nowy system dodaje obsługę zewnętrznych pamięci. iPadOS jest kompatybilny z dyskami, a ich zawartość możemy przeszukiwać w aplikacji Pliki. Działa to tak samo, jak jak wyszukiwanie w Finderze na macOS. Tablety Apple wyposażone są w złącze Lightning lub USB-C, dlatego użycie pendrive z USB-A wymaga odpowiedniej przejściówki. Zapisywanie plików działa w obie strony.

Safari w iPadOS, jak w macOS

Każda strona internetowa jest wreszcie otwierana w Safari na iPadzie, tak jak na komputerze Mac. Oznacza to, że na dużym ekranie tabletu widzimy wreszcie pełną wersję, a nie mobilną. Dotychczas bardzo często brakowało opcji menu, widocznych dla komputerów, a korzystanie z niektórych interfejsów nie było komfortowe. 

Nowe Split View

W widoku dwóch okien dotychczas mogliśmy korzystać tylko z jednej aplikacji na raz. Teraz to się zmienia. Możemy wreszcie otworzyć dwa okna tego samego programu – na przykład przeglądarki internetowej. Jeżeli mamy otwartą witrynę w Safari, przeciągamy ikonę z dołu w górę i po prostu mamy dostępne okno w widoku podzielonym. Opcja działa przede wszystkim z aplikacjami własnymi Apple, ale wsparcie może się rozszerzyć. 

Zrzuty ekranu w iPadOS

Pojawia się też więcej możliwości dla rysika. Kiedy chcemy oznaczyć dokument lub stronę internetową, ewentualnie wykonać notatkę, bierzemy Apple Pencil i przesuwamy palcem w górę z lewej albo prawej dolnej strony ekranu. iPadOS natychmiast wykona zrzut ekranu, pozwalając na wykonanie kawałka lub całej strony. Po dokonaniu wyboru możemy pisać po całym dokumencie.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy