Android 10 to przede wszystkim nowe funkcje. Nowa wersja zielonego robota wylądowała już na smartfonach Pixel i niedługo zacznie pojawiać się na kolejnych urządzeniach, które nie zostały wyprodukowane przez Google. Jest to dobry moment, aby przedstawić użyteczne funkcje nowej wersji systemu z zielonym robotem. Niektóre z nich były długo oczekiwane przez użytkowników, inne dotyczą rosnących obaw o prywatność. Google włożyło wiele w tę aktualizację, która jako pierwsza porzuciła słodki motyw i wybrała bardziej dojrzałą nazwę i markę.

Android 10 – użyteczne funkcje

Smart Reply

Nowe funkcje Android 10 to przede wszystkim „Smart Reply”. Pozwala odpowiadać na wiadomości za pomocą jednego z sugerowanych tekstów (w tym emoji), nawet bezpośrednio z paska powiadomień. Wcześniej opcja ta dostępna była dla aplikacji Google, ale dzięki dziesiątej wersji Androida, pojawiła się we wszystkich aplikacjach do przesyłania wiadomości, w tym WhatsApp i Facebook Messenger.

Android 10 funkcje smart reply

Z uwagi na to, że prywatność jest dużą częścią systemu, Google szybko zwróciło uwagę, że Smart Reply używa sztucznej inteligencji na urządzeniu do opracowywania sugerowanych odpowiedzi i nic nie jest wysyłane na serwery Google.

Lepsze opcje udostępniania

Udostępnianie w Androidzie zawsze było trochę kłopotliwe. Jednak w Androidzie 10, Google znacznie ułatwiło proces dzielenia się mediami. Wyszukanie menu udostępniania daje teraz więcej opcji wysyłania linków, zdjęć i innych danych ze smartfona. Oprócz SMS-ów, popularnych aplikacji do przesyłania wiadomości i poczty e-mail, dostępne są teraz opcje udostępniania wielu innym aplikacjom. Na przykład udostępnianie w Google Keep pozwala uniknąć kopiowania i wklejania tekstu do aplikacji ze strony internetowej.

Android 10 funkcje

Można także łatwiej i szybciej przesyłać linki na swoje urządzenia. Przykładowo, jeśli używam Chrome na swoim smartfonie i chcę kontynuować czytanie na tablecie, aby mieć do dyspozycji większy wyświetlacz, nowe menu „udostępnij” w Androidzie 10 pozwala w szybki sposób pozwala wysyłać kartę na drugie urządzenie.

Udostępnianie Wi-Fi za pomocą kodów QR

Wi-Fi QR

Jeżeli piszę o Android 10 i przedstawiam jego funkcje, to nie mogło zabraknąć udostępniania haseł Wi-Fi za pomocą kodów QR. Dzielenie się hasłami Wi-Fi ze znajomymi i współpracownikami zawsze było uciążliwe dla Androida, zwłaszcza jeśli hasło składało się z długiego ciągu losowych cyfr i liter. W „dziesiątce” Google zintegrował udostępnianie Wi-Fi bezpośrednio w systemie operacyjnym. W ustawieniach Wi-Fi można udostępnić swoje połączone sieci za pomocą kodu QR. Menu wyraźnie wyświetla również hasło, dzięki czemu może je odczytać większa liczba osób.

Zobacz także: Odkryj mało znane funkcje Chrome

Android 10 i użyteczne funkcje to bardzo pożądane Dark Mode

Android 10 dark mode tryb ciemny

Użytkownicy Androida chcieli tej funkcji od dłuższego czasu i wreszcie ją będą mieli. W Android 10 dostępny jest teraz systemowy ciemny tryb. Można go włączyć w menu ustawień lub utworzyć ustawienie szybkiego kafelka, aby włączać i wyłączać z rozwijanego szybkiego menu. Tryb ciemny wpływa na obsługiwane aplikacje i menu Androida. Automatycznie uruchomi się po przejściu do trybu oszczędzania baterii, biorąc pod uwagę, że oszczędzanie baterii na wyświetlaczu OLED jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie tak bardzo pożądają tej funkcji.

Focus Mode

Focus Mode to część pakietu Google Wellbeing Digital. Ma na celu wyeliminowanie rozproszenia uwagi, które powstaje na skutek działania niektórych aplikacji. Przy pomocy tej funkcji, można wstrzymać rozpraszające uwagę programy używając szybkiego kafelka ustawień. Powiadomienia zostają wtedy również wstrzymane dla aplikacji, które były zidentyfikowane jako potencjalnie rozpraszające. W funkcji chodzi o to, że istnieje możliwość usunięcia pokusy obejrzenia krótkiego filmu na YouTube.

Uprawnienia aplikacji

Android 10 ma ulepszone funkcje związane z prywatnością i bezpieczeństwem. Google poprawiło trzy główne obszary:

  • Udostępnianie lokalizacji tylko raz – w Androidzie 10 można udostępniać dane lokalizacji aplikacjom tylko wtedy, gdy z nich się korzysta. Użytkownik otrzyma również przypomnienia, gdy aplikacja, z której nie korzysta aktywnie, uzyskuje dostęp do lokalizacji. Dzięki temu może zdecydować czy kontynuować udostępnianie.
  • Aktywność w Internecie i aplikacjach oraz ustawienia reklam w jednym miejscu – w nowej sekcji „Prywatność” w „Ustawieniach” znajdują się elementy sterujące, takie jak „Aktywność w Internecie i aplikacjach” oraz „Ustawienia reklam” – to wszystko w jednym miejscu. To tak naprawdę nic nowego, ale sprawia, że znalezienie tych opcji jest trochę wygodniejsze.
  • Aktualizacje bezpieczeństwa bezpośrednio ze Sklepu Play – dzięki aktualizacjom systemu Google Play, poprawki zabezpieczeń i prywatności można teraz wysyłać na telefon ze Sklepu Play. Działa to tak samo, jak w przypadku aplikacji. Zmiana oznacza, że użytkownik otrzymuje te poprawki, gdy tylko będą dostępne, bez konieczności oczekiwania na pełną aktualizację systemu operacyjnego.

Nowe gesty nawigacji

Android 10 gesty

W Android 10 Google usprawniło nawigację gestami. Można teraz na przykład przesunąć palec od krawędzi ekranu, aby cofnąć się. Wymaga to przyzwyczajenia, jednak gest jest intuicyjny. Nowa funkcja, którą Google nazywa „peaks”, ma na celu ograniczenie przypadkowego wprowadzania gestów i daje rodzaj ostrzeżenia wstępnego o rozpoczęciu gestu. Szczególnie sprytnie wygląda na smartfonach z wyświetlaczem 90 Hz, jak np. OnePlus 7 Pro.

Źródło: androidpit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.