Już jutro Xiaomi zorganizuje imprezę, podczas której zaprezentuje MIUI 11, kilka smartfonów i całkowicie nowy telewizor klasy premium. Zajmijmy się jednak wszystkim tym, co już wiemy na temat najnowszej wersji systemu operacyjnego z króliczkiem w logo. Wbrew pozorom trochę się już tego uzbierało, ponieważ nie informowaliśmy Was o każdej drobnostce. Warto jednak zrobić małe podsumowanie przed oficjalną premierą.

MIUI 11 nowe funkcje

MIUI 11 nowe funkcje

Jak wskazuje chronologiczna nazwa, MIUI 11 jest następcą MIUI 10, który został zaprezentowany w zeszłym roku. W ciągu ostatnich kilku tygodni firma podzieliła się kilkoma teaserami i plakatami na portalu społecznościowym Weibo. Powołując się na nie, możemy przedstawić funkcje, które oferuje nowy system operacyjny:

Przestrzeń dla Dzieci

Na temat Przestrzeni dla Dzieci napisaliśmy już wcześniej osobny tekst. W skrócie jest to konto użytkownika z bardzo małymi uprawnieniami. Dodatkowo można je jeszcze ograniczać z poziomu konta głównego. Zostało ono stworzone tak, żeby było przyjazne w obsłudze dzieciom, a przy okazji uniemożliwiło naszym pociechom wyrządzenia jakichkolwiek szkód. Ponadto, tryb ten będzie również wyposażony w wysokiej jakości aplikacje edukacyjne, które pomogą dzieciom intuicyjnie uczyć się nowych tematów i przedmiotów. Administratorzy urządzeń lub rodzice, w tym przypadku, będą mogli ustawić, do których aplikacji dziecko będzie miało dostęp i określić czas ich używania. Przestrzeń ta będzie również domyślnie chronić wzrok poprzez filtr światła niebieskiego.

Dzielenie się z rodziną

Jak sama nazwa wskazuje, funkcja ta pozwoli na płynną synchronizację treści między smartfonami lub tabletami różnych członków rodziny. Dzięki temu użytkownicy posiadający to samo konto rodzinne będą mogli sprawdzać treści multimedialne, takie jak zdjęcia i filmy, na swoich telefonach. Warto zauważyć, że indywidualni użytkownicy mogą również wyznaczyć granice tego, co inni mogą zobaczyć, zachowując poczucie prywatności. Dodatkowo funkcja ta pozwoli użytkownikom na śledzenie lokalizacji innych członków rodziny, co jest funkcją zorientowaną na bezpieczeństwo. Zgłoszono również, że administrator grupy będzie mógł zdalnie śledzić i ograniczać korzystanie z aplikacji na innych urządzeniach.

Ostrzeżenie przed trzęsieniem ziemi

To akurat dotyczy nas w najmniejszym stopniu. O ile ktoś z Was nie mieszka za granicą w kraju o aktywności tektonicznej, to ta funkcja pozostanie jedynie ciekawostką. Jednak dla mieszkańców takich miejsc może to być funkcja ratująca życie. Polega ona na tym, że smartfon ostrzega przed nadchodzącym bądź trwającym trzęsieniem ziemi. Robi to dzięki połączeniu dostępu do informacji na poziomie systemu i organizacji, które mogą przewidywać nadchodzące klęski żywiołowe. Jeśli istnieje możliwość wystąpienia trzęsienia ziemi w okolicy, urządzenie z systemem MIUI 11 wyświetli stosowny komunikat, po którym zacznie wydawać dźwięk alarmu. Ponadto użytkownicy otrzymają również informacje takie jak najbliższe schronienie awaryjne, kontakty z lekarzami i informacje ratunkowe, aby pomóc w krytycznym momencie.

Zobacz też: Czy smartfony Huawei bez usług Google to cegły?

Płynniejsze animacje

Szef doświadczenia MIUI podzielił postem na Weibo, który ujawnił interesujące szczegóły dotyczące animacji na nadchodzącym MIUI 11. Oficjalnie stwierdzono, że Xiaomi jest jednym z niewielu producentów urządzeń, którzy używają nieliniowych animacji swojego systemu operacyjnego. Stwierdził, że ten typ animacji został po raz pierwszy wprowadzony z MIUI 6, który firma nadal udoskonalała, przyśpieszając je, aby zapewnić sprawne działanie interfejsu użytkownika. Jednak pracując nad MIUI 10, zdali sobie sprawę, że oprócz szybkości, równie ważna jest płynność animacji, która sprawi, że staną się bardziej atrakcyjne wizualnie. Dlatego twórcy MIUI11 zdecydowali się skupić na ich płynności, a nie szybkości. Dodatkowo wyciekły zrzuty ekranu MIUI 11, dzięki którym wiemy, że urządzenia również uzyskają rozszerzony tryb ciemny i możliwość szybkiego odpowiadania na wiadomości lub rozmowy z WhatsApp bez otwierania samej aplikacji.

Mniejsza liczba reklam i optymalizacja wydajności

W ostatnich kilku iteracjach użytkownicy narzekali na losowo pojawiające się reklam. W odpowiedzi na skargi i prośby użytkowników Xiaomi postanowiło zmniejszyć liczbę reklam, które urządzenie będzie wyświetlać i całkowicie wyłączyć reklamy, które zostały uznane za wulgarne. Wraz z wprowadzeniem MIUI 11 firma może zmniejszyć liczbę reklam lub zablokować je wszystkie razem, przynajmniej na urządzeniach wysokiej klasy, takich jak Redmi K20 Pro i Mi 9.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.