Przeglądarka Chrome na Androida jest najczęściej używanym programem tego typu. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż jest fabrycznie załadowana na standardowe telefony z zielonym robotem, a także dlatego, że jest po prostu świetną przeglądarką. Zawiera wiele przydatnych funkcji, a Google ciągle ją aktualizuje. Firma testuje nowe opcje za pośrednictwem aplikacji Chrome w wersji beta, a także w wersji Canary. Oprócz tego przeglądarka zawiera także Chrome Flags na Androida czyli eksperymentalne funkcje, które można wypróbować. W tym artykule wymienię kilka najlepszych, a zarazem przydatnych flag Chrome na zielonego robota, które powinieneś sprawdzić.

Chrome Flags na Androida – jak aktywować?

Sposób aktywacji flag na desktopowej przeglądarce, został przeze mnie opisany kilka dni temu. W przypadku Chrome Flags na Androida jest podobnie. Dostęp do spisu flag uzyskuje się wpisując w pole adresu przeglądarki „chrome://flags”. Po zatwierdzeniu pojawi się spis wszystkich dostępnych opcji oraz ich wyszukiwarka.  

Zobacz także: Oto przydatne i niepopularne komendy Asystenta Google

Chrome Flags na Androida – najlepsze ukryte funkcje

Chrome Duet

Smartfony dziś mają ogromne ekrany. Chociaż duży wyświetlacz jest naprawdę dobry do konsumowania mediów lub wyświetlania większej ilości treści na jednej stronie, uniemożliwił ergonomiczne korzystanie za pomocą jednej ręki. Musisz użyć dziwnego pozycjonowania dłoni lub drugiej ręki, jeśli chcesz wejść w interakcję z najwyższą częścią wyświetlacza telefonu. Właśnie dlatego wielu producentów aplikacji przenosi teraz interaktywne elementy swoich aplikacji na dół ekranu, gdzie są łatwo dostępne.

Chrome Flags na Androida Duet

Chociaż ta funkcja nie jest domyślnie dostępna w Chrome, możesz ją włączyć, używając flagi Chrome Duet (wcześniej znanej jako Chrome Home). Aby włączyć tę flagę, po prostu wyszukaj flagę „enable-chrome-duet” i włącz ją. Gdy to zrobisz, wszystkie interaktywne przyciski Chrome, w tym Strona główna, przełącznik kart, wyszukiwanie, udostępnianie i inne będą wyświetlane na pasku u dołu aplikacji, dzięki czemu są łatwo dostępne jedną ręką.

Dark Mode

Chrome Dark Mode

Wszystkie aplikacje Google powoli dostają ciemny tryb w ramach przygotowań do Androida Q. Chrome w końcu otrzymał także tryb ciemny, do którego można uzyskać dostęp, włączając flagę „Android Chrome UI dark mode”. Tryb ciemny jest łatwo widoczny na stronie głównej i automatycznie włącza także „Chrome Duet”, więc można oczekiwać, że obie funkcje będą działać razem. Funkcja została wprowadzona w Chrome 74, więc nie zapomnij zaktualizować przeglądarki do tej wersji.

Scroll Anchoring

Chrome Flags na Androida

Gdy otwierasz długie strony w Chrome, zapewne mierzysz się z przeskakiwaniem animacji podczas przewijania. Dzieje się tak również, gdy przeglądasz różne karty. Możesz to naprawić za pomocą flagi „Scroll Anchoring”. Ta opcja dostosowuje pozycję przewijania, aby upewnić się, że nie ma przepływu tekstu.

Horizontal Tab Switcher

Chrome Flags na Androida

Jeżeli nie podoba Ci się obecny interfejs skorzystaj z „Horizontal Tab Switcher”. Opcja ta wyróżnia każdą kartę i wyraźnie widać jej zawartość, zanim użytkownik ją włączy.

Get New Download Page UI

Chrome download UI

Spójrzmy prawdzie w oczy, menu pobierania w Chrome nie wygląda zachwycająco. Flaga „download-home-v2” sprawi, że interfejs pobierania strony będzie wyglądał przejrzyściej i bardziej praktycznie.  

Smooth Scrolling

Są chwile, kiedy ładujemy obszerne strony internetowe na naszych smartfonach z Androidem tylko po to, aby doświadczyć dużego opóźnienia podczas przewijania. Chociaż nie może to stanowić problemu w smartfonach z wyższej półki, w rzeczywistości jest to problem na wielu urządzeniach z Androidem. Flaga „Smooth Scrolling” powinna usprawniać przewijanie stron internetowych, jeśli jest włączona.

Long Press Back Button for History

Chrome long press back

Ta flaga znacznie ułatwia korzystanie z Chrome. Po jej włączeniu, długie naciśnięcie przycisku Wstecz spowoduje wyświetlenie historii nawigacji bieżącej karty. To sprawia, że naprawdę łatwo jest przejść do stron, które odwiedzałeś przed obecną. To nie tylko oszczędza czas, ale także dane, ponieważ możesz przejść bezpośrednio do strony, do której chcesz wrócić i nie musisz ładować stron pośrednich. Po prostu włącz flagę „long-press-back-for-history”.

Źródło: beebom

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.