Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 9 do 15 września 2009 roku.

Pierwsza zapowiedź Surface Phone

Microsoft od lat próbował stworzyć własny smartfon. Pomijam już takie niewypały jak Microsoft Kin. Korporacja z Redmond miała większe ambicje. W planach był smartfon flagowy, który pokazałby konkurencji gdzie jej miejsce. Dekadę temu krążyły plotki o koncepcie Chasis 1, który miałby być urządzeniem demonstrującym najnowsze technologie i możliwości oprogramowania stworzonego przez Microsoft. Informacje na temat projektu potwierdził jeden z pracowników Microsoftu – koncept Chasis 1 faktycznie istniał. Miało to być urządzenie stworzone przez Acera lub HTC. Telefon miał trafić na rynek w 2010 roku, wraz z pierwszymi smartfonami pod kontrolą Windows Phone 7. Chasis 1 jednak nigdy nie powstał. Przez pewien czas nad paroma innowacyjnymi projektami pracowała Nokia, jednak zostały one uśmiercone. Dziś na ten długo oczekiwany telefon mówimy Surface Phone.

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Zapowiedź aktualizacji serii Omnia

Dekadę temu Samsung zapowiedział ponowne wprowadzenie do sprzedaży smartfonów z serii Omnia. Smartfony miały różnić się od poprzedników nową wersją systemu operacyjnego, jakim był Windows Mobile 6.5. Oczywiście Samsung nie pozostawił na lodzie użytkowników już sprzedanych telefonów, mieli oni otrzymać aktualizację oprogramowania. Porzucony został jedynie pierwszy przedstawiciel serii Omnia – model i900. Informacja ta pokazuje, że już dekadę temu producenci kładli duży nacisk na aktualizację smartfonów.

HTC HD2 z multi-touch

Z dzisiejszej perspektywy może nam wydawać się to niewiarygodne, jednak w swoim czasie obsługa multi-touch nie była czymś oczywistym. Dekadę temu z rynku powoli znikały smartfony z rezystancyjnym panelem dotykowym, które ze względu na ograniczenia techniczne nie były w stanie odczytać więcej niż jednego punktu dotyku. Przełomem było wprowadzenie paneli pojemnościowych, w czym duży udział miał pierwszy iPhone. Wykrywały one wiele punktów dotyku jednocześnie, choć początkowo producenci ograniczali się do dwóch. Pewnym zaskoczeniem była informacja, według której nadchodzący HTC HD2 miał być wyposażony właśnie w pojemnościowy panel dotykowy. Było to zaskakujące, ponieważ Windows Mobile nie przewidywał obsługi telefonu choćby dwoma palcami jednocześnie. HTC znalazło jednak obejście problemu – wykorzystali gesty obsługi więcej niż jednym palcem w swojej nakładce Sense. Naturalnie aplikacje deweloperów z powodów oczywistych nadal ich nie wspierały. Mimo wszystko HTC HD2 został pierwszym smartfonem z Windows Mobile wspierającym multi-touch.

Zobacz też: HTC HD2 – historia niedoścignionej legendy

Premiera Xperii X5 Pureness

Xperia X5 Pureness mimo mylącej nazwy nie była smartfonem. Sony Ericsson ochrzcił tak klasyczną komórkę, która wyróżniała się pewnym elementem – przeźroczystym wyświetlaczem. Telefon był raczej ciekawostką, sprzedawał się bardzo słabo. Znalezienie w 2009 roku kupca na nietypowy klasyczny telefon z monochromatycznym wyświetlaczem przerosło możliwości producenta. Niewielu miało okazję zobaczyć ten telefon na żywo. Użytkownicy Xperii X5 Pureness donosili jednak, że ten model budził zawsze ogromne zainteresowanie.

Zobacz też:
Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.