Apple ma Siri, Amazon ma Alexę, Microsoft Cortanę, a jeśli masz telefon z Androidem, tablet lub urządzenie Google Home, nie zapomnij, że znajduje się tu Asystent Google i jego przydatne komendy. Często aktywowany głosem może pomóc w sytuacjach, w których większość użytkowników nawet nie wie, że jest w stanie to zrobić. Aby upewnić się, że w pełni wykorzystujesz możliwości swojego zaufanego partnera aktywowanego głosem, zebrałem kilka przydatnych, ale niekoniecznie oczywistych funkcji Asystenta Google, które pomogą uczynić go naprawdę użytecznym w wielu sytuacjach.

Asystent Google Polska – co to jest i jak włączyć?

Asystent Google – jak sama nazwa wskazuje, jest asystentem głosowym Google i można go znaleźć na smartfonach oraz inteligentnych urządzeniach domowych. Oparty na sztucznej inteligencji stanowi odpowiedź Google na konkurencyjne rozwiązania od Apple, Amazonu i Microsoftu.

Jak włączyć Asystenta Google? Jeśli używasz telefonu lub tabletu, dotknij i przytrzymaj przycisk home lub powiedz „OK Google”. Jeśli masz Google Home, wystarczy podłączyć urządzenie i postępować zgodnie z instrukcjami konfiguracji. Jak korzystać z Asystenta Google? Po aktywacji musisz długo przytrzymać przycisk Początek, a Asystent Google zapyta Cię, czego chcesz. W tym momencie należy podać odpowiednią komendę.

Czy możesz podać Asystentowi Google nazwę? Jeśli chcesz, aby Asystent Google reagował na coś innego niż „OK Google”, możesz zmienić frazę aktywacji na „Hej Google”.

Zobacz także: Wybór smartwatcha to koszmar, bo urządzenia są słabe

Asystent Google – przydatne komendy po polsku

Dodawanie produktu do listy zakupów

Jeżeli robiąc zakupy chodzisz z kartką papieru, na której masz listę produktów, które musisz kupić, to te komendy są dla Ciebie. Wystarczy powiedzieć na przykład „dodaj cebulę do mojej listy zakupów” i gotowe. Potem można poprosić asystenta o otwarcie przygotowanej listy.

Zabierz mnie do domu

Asystent Google przydatne komendy

Jeżeli wracasz z zakupów, w szybki i łatwy sposób możesz poprosić asystenta, aby wyznaczył trasę do domu. Należy jednak pamiętać, że wcześniej w ustawieniach Google trzeba wprowadzić adres, pod którym znajduje się „dom”. Asystent Google bez problemu zareaguje na przydatne komendy takie jak: „Zabierz mnie do domu” albo „wyznacz trasę do domu”.

Miary, waluty i translator

Asystent Google zawiera przydatne komendy to tłumaczenia, przeliczania miar i walut. Wystarczy przykładowo powiedzieć:

  • „Co to znaczy Hello po angielsku”
  • „Ile cali ma 15 cm”
  • „Przelicz 400 euro na złotówki”

Wyszukiwanie maili

Jeśli używasz Asystenta Google, istnieje duża szansa, że korzystasz z niektórych innych usług Google, w tym Gmaila i Dysku Google. Jeśli tak, to możesz go wykorzystać w aplikacji pocztowej giganta. Przykładowo, jeśli używasz Gmaila jako konta służbowego, możesz poprosić narzędzie o sprawdzenie w wiadomościach e-mail określonych słów kluczowych lub wyświetlenie umówionego spotkania, które zostało dodane do Twojej aplikacji Kalendarz.

Gmail

Możesz nawet używać Asystenta Google do robienia notatek z Google Keep, jeśli musisz szybko zanotować krótką myśl lub pomysł, gdy jesteś zajęty innymi zadaniami. Wystarczy powiedzieć „dodaj notatkę do Google Keep”.

Kontroluj Chromecasta

Jeżeli masz w domu urządzenie z podłączonym Chromecastem lub po prostu smart TV, możesz poprosić asystenta o odtworzenie teledysku z YouTube wprost na telewizor. W moim przypadku robi to bezproblemowo.

Porozmawiaj z Asystentem Google

Google Assistant

Jeżeli Ci się nudzi lub chciałbyś z kimś porozmawiać, Asystent Google jest świetnym kompanem do tego. Można zapytać go niemal o wszystko. Chętnie rzuci też niewybrednym żartem.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.