iPhone 11

iPhone 11 to najbardziej opłacalny smartfon Apple od lat

Kacper Kościański Kacper Kościański Artykuły

Emocje po dzisiejszej prezentacji Apple jeszcze nie opadły. Firma zaprezentowała dziś bowiem m.in. nowe iPhony 11, smartzegarek Apple Watch Series 5 oraz nowego iPada. Jeśli interesuje Was pełne podsumowanie konferencji, to zapoznajcie się z tekstem Łukasza o nowościach od Apple. Tymczasem przejdźmy do rzeczy. Pokazane dziś smartfony nie wywołały u mnie „efektu wow”, bo na dobrą sprawę nie można mówić w ich kontekście o żadnej rewolucji, jednak wyjątkowo urzekł mnie podstawowy iPhone 11. Śmiem twierdzić, że jest to najbardziej opłacalny smartfon Apple od lat.

iPhone 11 najbardziej opłacalnym smartfonem Apple od lat

iPhone 11

Zacznijmy od tego, że iPhone’y są drogie. Muszę jednak przyznać, że podczas tegorocznej premiery Apple bardzo mnie zaskoczyło w kwestii ceny podstawowego modelu. Polska cena iPhone 11 jest bowiem niższa od kwoty, jaką musieliśmy zapłacić za iPhone’a XR w dniu jego premiery. Zeszłoroczny model XR jest rzecz jasna odpowiednikiem tegorocznej „jedenastki”, jednak oferuje w stosunku do niej znacznie mniej. Można powiedzieć, że iPhone 11 bardziej pasuje na odpowiednika modelu XS czy XS Max, jednak hierarchii nie oszukamy. Przejdźmy jednak do konkretów: za iPhone’a 11 w wydaniu z 64 GB pamięci wbudowanej zapłacimy 3599 zł, a więc o 130 zł mniej, niż w zeszłym roku za iPhone’a XR.

Zobacz także: Wraz z premierą Androida 10, Google pozbawiło użytkowników Pixeli przydatnej funkcji

iPhone 11 vs iPhone XR

W 2018 roku iPhone XR, a zarazem najtańszy i podstawowy model, sprzedawał się najlepiej spośród wszystkich innych zeszłorocznych iPhone’ów. Przyczyniła się do tego niewysoka jak na Apple cena oraz świetne podzespoły i funkcje. W tym roku gigant z Cupertino przebił samego siebie i zaprezentował taniego iPhone’a 11, który niemal pod każdym względem przebija swój ubiegłoroczny odpowiednik. Przejdźmy do małego porównania.

Zamiast jednego głównego aparatu, w tegorocznym modelu znajdziemy dwa żywcem skopiowane z droższych iPhone’ów XS i XS Max. Do tego nowy sprzęt został wyposażony w dodatkowy gigabajt pamięci RAM oraz znacznie wydajniejszy procesor Apple A13 Bionic. Ponadto dodano wsparcie dla Dolby Atmos, a przednia kamera potrafi teraz nagrywać wideo w 4K i 60 FPS. Wisienką na torcie jest fakt mówiący o tym, że iPhone 11 na jednym ładowaniu ma działać do godziny dłużej od XR-a.

iPhone 11

A wszystko to (wiem, powtarzam się) za 130 złotych mniej od iPhone’a XR. Zdaje sobie sprawę, że dla wielu z Was wciąż kwota ta może wydawać się o wiele za duża, jednak ja uważam, że Apple zrobiło krok w dobrą stronę. Większość spodziewała się raczej wzrostu ceny, a nie obniżki – a już na pewno nie przy tak znacznie ulepszonej specyfikacji.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej aspekty, uważam, że iPhone 11 to najbardziej opłacalny smartfon Apple od lat. W konfiguracji z 64 GB pamięci wewnętrznej, która wystarczy większości osób, dostaniemy go za 3599 zł. Sprzęt ten najprawdopodobniej zadowoli wszystkich fanów Jabłuszka jak i tych, którzy dopiero zamierzają się nimi stać (lub nie). Przy tak dobrej specyfikacji i cenie po prostu nie widzę sensu zakupu droższego iPhone’a 11 Pro lub Pro Max, bo na dobrą sprawę nie oferują one wiele więcej, a przynajmniej nie tyle, by zrekompensować różnice w cenie. Jeśli więc szukając nowego smartfona bierzesz pod uwagę tylko sprzęt Apple, to moim zdaniem śmiało uderzaj w iPhone’a 11.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy