Rynek smartwatchy został zdominowany przez Apple i wcale mnie to nie dziwi. Po słabym starcie, watchOS pokazał innym systemom, jak powinny działać. Jest to najbardziej funkcjonalna platforma na zegarki. No dobrze, a jakie alternatywy mają posiadacze smartfonów z Androidem? Jaki jest najlepszy smartwatch dla Androidowca?

Najlepszy smartwatch

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Po zeszłorocznej porażce, jaką był zakup urządzenia Diesel On Full Guard 2.5, postanowiłem zrobić drugie podejście. Na czym mi najbardziej zależy? Nie ukrywam, że wymagania mam duże:

  • Nietypowy design i duże wymiary
  • Długi czas działania na jednym ładowaniu
  • Płatności Google Pay
  • Synchronizacja z Google Fit
  • Wodoszczelność
  • Możliwość prowadzenia rozmów głosowych dzięki Bluetooth
  • Wsparcie Asystenta Google
  • Dostęp do dodatkowych aplikacji np. Spotify
  • Możliwość odpowiadania na wiadomości z poziomu zegarka

Najlepszy smartwatch – co obecnie oferuje rynek

Na wstępie zaznaczę, że smartwatche Huawei i Samsunga odpadają w przedbiegach. Huawei nie oferuje niczego więcej niż pomiar tętna, kilku tarcz do wyboru, wyświetlania powiadomień czy funkcji mierzenia kroków. Samsung ma niewiele więcej, ale w najnowszym Galaxy Watch Active 2 brakuje jakiegokolwiek wsparcia Google. Ponadto obydwa urządzenia wyglądają jak tanie i tandetne zabawki.

Fossil Gen 5 najlepszy smartwatch

Jaki zatem mam wybór? Kilka tygodni temu na rynku pokazał się Fossil Gen 5. Dzięki temu, że ma 1 GB RAM, Wear OS podobno w końcu działa, jak powinien od samego początku. Minusem może być tutaj czas działania na jednym ładowaniu, który nie przekracza jednego dnia. Niewątpliwymi plusami jest wsparcie wszystkich funkcji Google takich jak Google Pay czy Asystent Google. Niestety wygląd urządzenia do mnie nie przemawia, zegarek wygląda niepozornie i jest za mały.

Diesel On Axial

Zaledwie kilka dni temu Fossil we współpracy z markami Armani i Diesel zaprezentował dwie kolejne serie zegarków. Obydwie linie mają praktycznie takie same specyfikacje jak Fossil Gen 5, różnią się jedynie wyglądem. Niestety zegarki Armani dostępne w różnych kolorach po prostu mi się nie podobają. Tutaj na ratunek przychodzi Diesel, który zaprezentował model Diesel On Axial. Urządzenie to wygląda masywnie i industrialnie i wyróżnia się na tle „zabawkowych” i nudnych smartwatchy dostępnych na rynku. Jednak po zeszłorocznej wtopie jaką zaliczyłem z modelem Full Guard 2.5, którego odesłałem, boję się zaryzykować po raz kolejny. Przypomnę, że poprzedni model nie wytrzymywał nawet 8 godzin po odłączeniu od prądu. Na koniec tego wywodu dodam, że cena Fossil Gen 5 to 295 USD, a nowego Diesla to około 350 USD.

Zobacz także: Duży update Windowsa 10 dostępny

Najlepszy smartwatch to zdecydowanie Garmin Fenix 6X Pro

Garmin Fenix 6X Pro Najlepszy smartwatch

Ten design jest po prostu wspaniały. Urządzenie w wersji 51 mm wygląda fenomenalnie. Niestety biorąc pod uwagę moje oczekiwania, ma on kilka wad, które mnie odpychają. Po pierwsze, powiadomienia i połączenia można jedynie odczytywać i odrzucać. Zegarek nie ma wsparcia dla Google Fit (można to obejść instalując inne aplikacje…), a płatności Garmin Pay nie działają w moim banku. Do tego brakuje Asystenta Google. Z drugiej strony mamy do czynienia ze świetnym designem, bardzo długim czasem działania na jednym ładowaniu i bardzo rozbudowanymi funkcjami do pomiaru aktywności fizycznej. No i na koniec czynnik, który odrzuca najbardziej. Za wersję 6X Pro należy zapłacić 3349 zł.

Podsumowanie

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy smartwatch na rynku. Osobom, które chciałyby mieć świetnego smartwatcha w cenie Apple Watcha, czyli do około 2000 zł, trudno wybrać, coś co będzie sprawiało satysfakcję. Urządzeniom z Wear OS często brakuje wyglądu, a do tego czas działania na jednym ładowaniu jest odrzucający. Z kolei inne zegarki nie mają Wear OS, co pozbawia ich wielu przydatnych funkcji. Może lepiej zatem odpuścić i poczekać kolejny rok?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.