ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Firefox 91 z użytecznymi zmianami

Firefox 69 ze świetnymi nowościami już dostępny do pobrania. Co nowego w aktualizacji?

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Firefox od Mozilli to jedna z najpopularniejszych przeglądarek na świecie. Ogromną popularnością cieszy się ona szczególnie w Polsce, gdzie naprawdę wiele osób z niej korzysta – w tym ja (wcześniej na Windowsie, teraz na Macbooku). Wczoraj oficjalnie zadebiutowało kolejne wydanie Firefoxa oznaczone numerem 69. Przyjrzyjmy się zmianom i nowościom, jakie w nim zawarto.

Firefox 69 – co nowego?

mozilla firefox quantum

Firefox 69 jest już dostępny do pobrania. Jeśli korzystasz ze wspomnianej przeglądarki, to najnowszą aktualizację najprawdopodobniej już masz, bo Firefox domyślnie aktualizuje się automatycznie. Choć z pozoru to wydanie wydaje się dość nudne, tak naprawdę wprowadza sporo ciekawych zmian i nowości. Dla odmiany, zacznijmy od tych najmniej interesujących. Otóż już w grudniu 2020 roku Firefox planuje całkowicie porzucić wsparcie dla umierającego Flasha. W nowej wersji wyrzucono więc opcję „zawsze aktywuj” dla tej wtyczki, przez co nie będziemy już mogli zezwolić konkretnym witrynom na stałe korzystanie z Flasha bez kolejnych pytań o zgodę.

Zobacz także: Android 10 oficjalnie. Oto nowości i smartfony, które dostaną go jako pierwsze

To, co w Firefoxie 69 najciekawsze, to znaczne usprawnienia w kwestii naszej prywatności i domyślne uniemożliwienie innym zarabiania naszym kosztem. Wzmocniona ochrona przed śledzeniem (czyt. blokowanie znanych ciasteczek) jest teraz domyślnie włączona, a na dodatek ulepszono kilka mechanizmów bezpieczeństwa. Rozbudowano także opcję blokowania automatycznie odtwarzanych filmów z dźwiękiem – teraz możemy zablokować także te, które włączają się z automatu, ale nie odtwarzają dźwięku. Ja już to zrobiłem i polecam.

Wspomniałem wyżej o uniemożliwieniu innym zarabiania naszym kosztem. Miałem przez to na myśli fakt, że Firefox od wersji 69 w ramach domyślnie włączonej opcji blokowania standardowego, od teraz uniemożliwia także stronom internetowym kopanie kryptowalut używając naszego komputera. Dotychczas ochrona przed koparkami kryptowalut była dostępna tylko w opcji „ścisłego blokowania”, którą można było wybrać w ustawieniach, jednak w rzeczywistości mało kto robił. W skład blokowania standardowego (domyślnego) wchodzą teraz w sumie trzy opcje: ochrona przed wspomnianymi koparkami, blokowanie skryptów śledzących i zewnętrznych ciasteczek śledzących w trybie prywatnym.

Usprawnienia dla użytkowników Windowsa 10 i macOS

Najnowsze wydanie Firefoxa wprowadza także kilka usprawnień skrojonych specjalnie pod użytkowników dwóch systemów: Windowsa 10 i macOS. W przypadku osób korzystających z tego pierwszego (z aktualizacją co najmniej z maja), które do swoich komputerów logują się za pomocą skanu twarzy, dodano wsparcie dla rozszerzenia Web Authentication HmacSecret, dzięki któremu możliwe będzie korzystanie z mniejszej liczby haseł. Prócz tego, posiadacze komputera z Windowsem 10 podczas przeglądania internetu za pomocą Firefoxa będą otrzymywać porady dotyczące bezpieczeństwa.

Z kolei użytkownicy systemu od Apple, macOS, którzy we wnętrzu swojego komputera posiadają dwie karty graficzne, ucieszą się z pewnością z wydłużonego czasu pracy na jednym ładowaniu. Wszystko dlatego, że gdy Firefox wykryje, że korzystamy z takiej konfiguracji, to automatycznie wymusi on użycie WebGL. Ponadto ulepszono także interfejs pobierania – od teraz w Finderze możemy podejrzeć pasek postępu pobierania plików.

Podsumowanie

Wymienione wyżej nowości i zmiany to nie wszystko, co oferuje Firefox 69. Jest tego tak dużo, że opisanie wszystkiego zajęłoby wieczność – sporo drobnych zmian nie jest nawet tego warta. Jeśli jednak interesuje Was absolutnie wszystko, to zapoznajcie się z dedykowaną stroną poświęconą tej wersji. Aby wymusić aktualizację ręcznie, na Windowsie wybierz zakładkę Pomoc, a następnie kliknij O programie Firefox. Natomiast na Macu wybierz Firefox i tak samo jak na Windowsie, kliknij w opcję O programie Firefox. Co w Firefoxie 69 spodobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Mozilla Firefox

Sprawdź najnowsze wpisy